Atmosféru predvolebného i povolebného Chicaga sme zažili na vlastnej koži. Ulice mesta boli plné napätia, emócií a nádeje. Hoci kampaň bola tentokrát obzvlášť horúca, rozhodnutie je už jasné. Ako toto politické súperenie zasiahlo bežných Američanov a aké boli ich reakcie? Reportáž priamo z centra diania prináša naša redaktorka.
Nachádzame sa v Chicagu, nazývanom bašta demokratov, čo potvrdilo aj tohtoročné hlasovanie v prospech Kamaly Harrisovej. O to väčší skepticizmus a smútok sledujeme u miestnych deň po voľbách. Ráno po volebnej noci prinieslo do ulíc zvláštny druh napätia a vyčerpaného nadšenia. Hoci je volebná noc za nami, tá pravá nálada v meste ešte len začína gradovať. Aj v Chicagu, ktoré je považované za mekku demokratizmu sa však nájdu jasajúce skupiny konzervatívcov, pre ktorých víťazstvo Donalda Trumpa znamená návrat na správne miesto.
Miliardová kampaň
Chicago bolo svedkom horúcej kampane. Peniaze hýbu svetom a Amerika je symbolom tejto frázy. Výdavky na predvolebnú kampaň sa vyšplhali do závratných súm a bolo to cítiť aj v uliciach. Zásadnú úlohu zohrali miliardári – dokopy sa aj vďaka nim podarilo vyzbierať rekordné štyri miliardy dolárov, ktoré obe strany využili na zviditeľnenie svojej ponuky pre voličov. Trump mal na svojej strane Elona Muska, Kamalu zase podporil Bill Gates. Rekordná suma dolárov vložená do kampane oboch strán dala o sebe vedieť – obrovské transparenty, svetelné reklamy a neustále správy v televízii podfarbovali atmosféru takmer na každom kroku.
Pre Trumpa znamenala táto kampaň návrat do centra pozornosti. „America First, Always! – v preklade „Amerika na prvom mieste, vždy“ alebo „Stronger Borders, Stronger People“ – čo značí „Silnejšie hranice, silnejší národ“, boli slogany, ktoré rezonovali na plagátoch jeho prívržencov.
Kamala Harrisová vstúpila do súboja s podporou hollywoodskych hviezd ako Taylor Swift, Lady Gaga či Katy Perry. Kým Trump oslovoval skôr ľudí žijúcich na okraji mesta a sklamaných obyvateľov priemyselných štvrtí, ktorí sa cítia byť zabudnutí a ignorovaní, Kamala sa snažila osloviť mestskú liberálnu vrstvu a podporovateľov klimatickej zmeny. Jej slogany „Together Forward“ – v preklade „Spoločne vpred“ a „Hope for All“ – teda „Nádej pre všetkých“ mali na tričkách „modrých“ navodiť dojem jednoty a empatie.
Diskusie, potlesk aj ostré slová
Pred voľbami bolo na uliciach takmer nemožné nevšimnúť si politickú príslušnosť jednotlivcov – nálepky na dverách, vlajky na autách, dokonca aj predzáhradky zdobené symbolmi preferovaných kandidátov na šéfa Bieleho domu. Fanúšikovia Trumpa sa opäť vyzbrojili červenými šiltovkami a rozvešali svoje transparenty s heslom „Make America Great Again“, zatiaľ čo Harrisovej prívrženci volili sofistikovanejšie symboly – odkazy na environmentálnu politiku či výzvy k súdržnosti.
Ani v Chicagu, meste s prevažujúcou liberálnou atmosférou, sa však nedá hovoriť o nedostatku slovných výmen. Na jednom z hlavných námestí, kde sa zhromaždili ľudia s rôznymi názormi, vznikla spontánna diskusia medzi voličmi oboch kandidátov. „Trump nás zastupuje – konečne máme hlas!“ kričal starší muž v rifľovej bunde, ktorého nezávislý duch a hrdý postoj k tradičným hodnotám boli zrejmé. Oproti nemu stála mladá žena s transparentom, na ktorom stálo „Spolu pre lepšiu budúcnosť.“ „Kamala prináša nádej. Vidí nás, počúva nás,“ odpovedala mu s odhodlaním.
Slovensku to nie je jedno
Pavol Demeš – Zmenia americké voľby svet?
Čo možno očakávať od triumfálneho víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách USA? Ako jeho mandát ovplyvní dianie v Európe? Urýchli to koniec vojny na Ukrajine a donúti Európsku Úniu k užšej spolupráci?
Prečo hlasovali?
Mnohých sme sa opýtali, čo ich priviedlo k urnám. Na predmestiach Chicaga, kde Trump našiel množstvo priaznivcov, boli odpovede podobné. „Už sa viac nechcem cítiť byť ignorovaný. Kamala sa stará len o bohatých,“ vysvetlil Jake, robotník a otec troch detí. Naproti tomu v centre mesta, kde prevládali voliči Harrisovej, dominoval pocit túžby po rovnosti a sociálnej spravodlivosti. „Je čas urobiť viac pre našu planétu,“ povedala Sarah, univerzitná študentka ekonómie. „Nechcem znova prežiť rok 2016,“ vyhlásil Američan Tran a dodal, že hlasoval za Harrisovú. „Dúfam, že krajina vidí, že jedna strana sa stará o všetkých ľudí a má v sebe slušnosť, kým druhá je ovládaná nenávisťou. Ak nie, myslím si, že nasledujúce štyri roky budú naozaj škaredé a strašidelné,“ vyznal svoje pocity.
Biely dom spoznal nového šéfa
Napriek všetkým očakávaniam, podpore hollywoodskych hviezd a miliardárov sa demokratom nepodarilo poraziť ambiciózneho Trumpa, odhodlaného na triumfálny návrat do kresla prezidenta. Harrisovej voliči, ktorí v meste prevažujú, prežívali sklamanie. V stredu večer vypukol v centre Chicaga masívny protest proti Trumpovi spolu s propalestínskymi aktivistami a ďalšími demonštrantmi. Zišli sa, aby vyjadrili nesúhlas s víťazstvom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Dav pochodoval ulicami a skandoval heslá ako „Nie môj prezident“, „Osloboďte Palestínu“ a „Bojujte za našu slobodu“, pričom blokoval hlavné križovatky a rušil dopravu.
Neistota a očakávania
Trumpove sľuby, vrátane odvážneho vyjadrenia, že konflikt na Ukrajine ukončí za jeden deň, rozdeľujú aj našu Európu. Mnohí sa obávajú jeho nepredvídateľného smerovania a tlaku na samostatne prosperujúcu krajinu, nezávislú od iných, čo môže ovplyvniť nielen Ameriku, ale aj Slovensko a zvyšok Európy. Chicago a celý svet sleduje, aké prvé kroky podnikne novozvolený prezident. A tak sa so staro-novou tvárou Bieleho domu Chicago, ako aj celá Amerika, nachádza opäť na prahu neistoty a zároveň nových očakávaní.
Pozrite si zábery naživo z demonštrácie
Foto zdroj: archív N. J.