V Zichyho paláci v Bratislave vo štvrtok 1. decembra slávnostne odovzdali ocenenia Osobnosť Bratislavy 2022. V tomto – už 13. ročníku, titul získalo sedem osobností – tri ženy a štyria muži z rôznych oblastí života.
Čitateľská anketa Osobnosti Bratislavy vznikla na pôde časopisu Metropola už v jeho samotných začiatkoch, v roku 2010. Jej cieľom je vyzdvihnúť osobnosti, ktoré sa podieľali a dodnes podieľajú na rozvoji nášho hlavného mesta a tým napomáhajú rozvoju lokálpatriotizmu. Za celé obdobie trvania ankety čitatelia vybrali viac ako osem desiatok osobností.
Anketa Osobnosť Bratislavy je výnimočná práve tým, že osobnosti nenominuje komisia, ale čitatelia časopisu Metropola.„Naše mesto, z bohatou históriou a kultúrou, patrí medzi podunajské klenoty, no jeho skutočnú hodnotu mu vdýchli práve jeho osobnosti.A tie si rok čo rok vyberajú práve naši čitatelia. Sme radi, že čitateľská anketa Osobnosť Bratislavy ani po dvanástich rokoch nestratila nič na svojej popularite,“ uviedla v mene generálnej riaditeľky vydavateľstva Starproduction Márie Rehákovej, niekdajšia dlhoročná šéfredaktorka Metropoly, v súčasnosti šéfredaktorka týždenníka Slovenka, Katarína Hanzelová. Poďakovala tiež partnerom podujatia, ktorými sú CK Hydrotour, Coffee Veronia , vydavateľstvo Ikar, klenotníctvo Soloom, Róbert Gašparík – mäsovýroba s.r.o.
Mená ocenených
Laureátmi prestížneho ocenenia Osobnosť Bratislavy 2022 sa stali -rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská chirurg prof. MUDr. Juraj Pechan, ktorý je medicínskym riaditeľom Národného onkologického ústavu v Bratislave, tréner najlegendárnejšieho futbalového mužstva Slovana – bratislavský rodák Vladimír Weiss, zakladateľka Bratislavského chlapčenského zboru Magdaléna Rovňáková, ktorá je dodnes aj jeho umeleckou riaditeľkou a dirigentkou, generálny riaditeľ CK Hydrotour Mikuláš Milko, prezidentka Asociácie slovenských kúpeľov a viceprezidentka Európskeho zväzu kúpeľov MUDr. Janka Zálešáková, ktorá zároveň vyučuje balneológiu na vysokej škole a kruh ocenených uzatvára Martin Augustín – tvorca patriaci k súčasným najvýraznejším výtvarným umelcom.
Patriotizmus je veľmi cenný
Ocenenia odovzdala Katarína Hanzelová, zástupcovia partnerova a Katka Vengová -Pavelková, nominantka anketa Slovenka roka 2022 za kategóriu Biznis a manažment. Osobnosti Bratislavy dostali diplom, sošku a ďalšie pozornosti.
Slávnostné laudácia počas večera predniesol herec František Kovár, mimochodom, taktiež Osobnosť Bratislavy. Program otvorila a hudobne celým večerom sprevádzala Silvia Victoria Regia. „Som veľmi dojatá, je to pre mňa česť. Milujem Bratislavu. Som rodená Popradčanka, ale od roku 1985 žijem v hlavnom meste a od mala som sem chodila na prázdniny k mojej tete,“ povedala na margo ocenenia Lucia Kurilovská. „Veľmi si to vážim, ocitol som sa v dobrej spoločnosti. Bratislava je malé, útulné mesto, kde sa ľudia stretávajú a z toho som ja čerpal silu,“ uviedol zasa prof. Juraj Pechan. „Toto mesto doslova milujem, neviem si predstaviť žiť niekde inde. Vážim si túto poctu, lebo má svoju dušu,“ vyznal sa tréner Vladimír Weiss. „Vstávam i líham s hudbou. Otváram chlapcom srdcia pre hudbu. Určite sa popýšim, že som prevzala túto cenu. Je nielen pre mňa, ale pre celý môj „kŕdeľ“,“ vyslovila sa dirigentka Bratislavského chlapčenského zboru Magdaléna Rovňáková. „Milujem toto mesto. Všetky moje krásne spomienky sa viažu na Bratislavu,“ zmienila sa Janka Zálešáková. Z obrazovky, pretože aktuálne je v Paríži, sa prihovoril Martin Augustín: „Veľmi si vážim toto ocenenie a som trocha aj zaskočený, že mi ho dali. Lebo výtvarníci nechodia von, ale zrejme som sa zviditeľnil cez moju tvorbu. Záverčné slovo krásneho večera patrilo textárovi Kamilovi Peterajovi: „Patriotizmus je veľmi cenný. Okolo tejto ceny nie je humbug. Je to cena veľmi cenná, pretože ju má veľmi veľa cenných ľudí.“ Spomeňme len niektorých z nich Štefan Nosáľ, Milan Lasica, Mária Kráľovičová, Boris Filan, Jožo Ráž, Marcela Laiferová, Marián Varga, Soňa Valentová, Jozef Golonka, Miroslav Dvorský a ako vôbec prvý si toto ocenenie prevzal Anton Srholec.
Profily Osobnosti Bratislavy 2022
Pripomeňme si podrobnejšie vďaka čomu si jednotliví ocenení vyslúžili prestížne ocenenie Osobnosť Bratislavy.
Lucia Kurilovská
Na pohľad nežná krásna žena sa dala na cestu, ktorá je náročná aj pre drsných mužov. Ona si však dokázala vybudovať rešpekt, a pritom nič nestratiť zo svojho ženského pôvabu. Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovskáje pre nás skutočne veľkou inšpiráciou a dokonalou laureátkou na prestížne ocenenie Osobnosť Bratislavy. Je prvou ženou v histórii Slovenska, ktorá sa dostala na post rektorky Akadémie policajného zboru, ktorý tradične vnímame ako doménu mužov. Lucia Kurilovská si však dokázala získať svojich kolegov predovšetkým vlastným zodpovedným prístupom k práci, ako aj osobnými vlastnosťami a vedomosťami. Pred piatimi rokmi, v roku 2017, získala aj prestížne ocenenie Slovenka roka. Na otázku, ako jej táto udalosť zmenila život, odpovedala: „Už samotný návrh na toto prestížne ocenenie ma mimoriadne potešil. Fakt, že k víťazstvu ma priviedli čitatelia svojimi hlasmi, vnímam ako jedinečnú spätnú väzbu od verejnosti, ktorá nielenže vníma, ale aj oceňuje moju prácu. Neviem si predstaviť dokonalejšiu motiváciu. Ľuďom, ktorí mi poslali hlasy, ale aj organizátorom som za toto ocenenie nesmierne vďačná.“
Prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc.
Poznáme ho mnohí. Možno z médií, kde sa vyjadruje ako hlavný odborník na chirurgiu ministerstva zdravotníctva, milovníci umenia ho zas evidujú ako častého návštevníka divadelných predstavení či vernisáží výtvarných diel. No pamätajú si ho najmä stovky pacientov, ktorých operoval, pričom mnohým zachránil život. Chirurg Juraj Pechan je v súčasnosti medicínskym riaditeľom Národného onkologického ústavu. Angažoval sa za výstavbu nemocnice Rázsochy, keďže ako sám hovorí, Bratislava potrebuje novú modernú nemocnicu, ktorá by zodpovedala požiadavkám 21. storočia. Profesor Juraj Pechan je tiež autorom charitatívneho projektu, baletného galavečeraUmenie pre život, ktorý prostredníctvom umenia pomáha našej medicíne.
Vladimír Weiss
Hádam nijaký šport sa na Slovensku neteší takej popularite, ako práve futbal. Možno ho nazvať doslova národným fenoménom, lebo dokáže zomknúť celý národ do jedného fanúškovského celku.A tvárou, tohto športového fenoménu je pre mnohých tréner najlegendárnejšieho futbalového mužstva Slovana – bratislavský rodák Vladimír Weiss.Vladimír Weiss lásku a talent k tomuto športu zdedil od svojho otca, ktorý sa taktiež stal futbalovou osobnosťou, ktorú si zapamätali mnohí Bratislavčania. Ako rodený Bratislavčan nešetrí ani slovami lásky na adresu svojho mesta. Práve tu, v uliciach a zákutiach Bratislavy, no najmä na prechádzkach pod starobylým Devínom čerpá energiu a inšpiráciu.
Magdaléna Rovňáková
Dáma, ktorá zasvätila svoj život umeniu je síce rodáčka z Gbelov, no v Bratislave žije už od svojich štrnástich rokov, a tak ju považuje za svoj domov. Vyštudovala konzervatórium a dnes sa venuje nadaným deťom, ktoré reprezentujú nielen naše hlavné mesto, ale aj celé Slovensko pod „značkou“, ktorá sa už stala pojmom – Bratislavský chlapčenský zbor. Založila ho pred štyridsiatimi rokmi a dodnes je jeho umeleckou riaditeľkou a dirigentkou. Za tie roky sa tu vystriedalo okolo 1 200 jedinečných chlapčenských hlasov, ktoré nás preslávili po celom svete. Bratislavský chlapčenský zbor vystupoval pod jej vedením na takých koncertných javiskách, akými sú napríklad Konzerthaus vo Viedni, CarnegieHall v New Yorku či WestonHallv Toronte. Dirigovala aj stovky a capella koncertov v katedrálach európskych metropol. Viac ako tridsať rokov spolupracuje s Operou Slovenského národného divadla, pre ktorú so zborom naštudovala detské party. V roku 1989 založila súkromnú umeleckú školu, kde sa speváci Bratislavského chlapčenského zboru vzdelávajú v zborovom a sólovom speve.
Mikuláš Milko
Vďaka generálnemu riaditeľovi CK Hydrotour Mikulášovi Milkovi už mnoho Slovákov malo možnosť spoznať krásy sveta. On sám je však veľkým obdivovateľom Slovenska – jeho kultúry, tradícií i ľudového umenia. Patrí k rodeným Bratislavčanom, no aj ako typický „mestský chlapec“ prepadol podmanivej kráse ľudového umenia a ako sám hovorí: „Je dôležité nezabúdať na svoje korene, duchovný odkaz našich predkov, na naše cyrilo-metodské piliere, vďaka ktorým sme sa stali vyspelým európskym národom. Po našich predkoch sme zdedili úžasné kultúrne dedičstvo – je našou povinnosťou uchovať ho pre budúce generácie.“
MUDr. Janka Zálešáková
Je skutočnou osobnosťou nášho kúpeľníctva, ktoré preslávila aj v zahraničí, a to aj u odbornej verejnosti. Janka Zálešáková vyštudovala medicínu, no zo všetkých odborov ju najviac oslovila reumatológia, balneológia a liečebná rehabilitácia. Bola dlhoročnou riaditeľkou Kúpeľov Trenčianske Teplice a dnes zastáva post prezidentky Asociácie slovenských liečebných kúpeľov a viceprezidentky Európskeho zväzu kúpeľov. Okrem toho vyučuje balneológiu na vysokej škole a je aj uznávanou autorkou odborných a vedeckých prác z tejto oblasti. MUDr. Janka Zálešáková je zároveň aj autorkou myšlienky, na základe ktorej množstvo postcovidových pacientov našlo zdravie v našich kúpeľných zariadeniach a táto myšlienka zarezonovala aj v európskych lekárskych kruhoch, ktoré stále riešia problém nedávnej pandémie.
Martin Augustín
Martin Augustín patrí k našim najvýraznejším súčasným výtvarným umelcom. Z jeho diel vyžaruje pozitívna energia, ktorá sa prihovára nielen očiam, ale aj duši. Ako sám hovorí, jeho hlavnými múzami sú ženy, no a Bratislava je tiež rodu ženského. Jeho meno v tomto roku zarezonovalo predovšetkým v súvislosti s knihou Sen menom láska, na ktorej spolupracoval s Kamilom Peterajom, s ktorým spolupracuje už viac ako 15 rokov. Za ten čas sa medzi nimi vytvorilo priateľstvo – hodnota, ktorú si nesmierne cení: „Skutočné priateľstvo je veľmi dôležité. Tak ako napríklad rodina, láska, viera, súcit, radosť…“, hovorí. Diela Martina Augustína upútajú prekrásnymi ženskými postavami. Je zrejmé, že ženy sú jeho ústrednými múzami. A keďže aj Bratislava je rodu ženského, zaradila sa tiež medzi jeho múzy. „Ja som sa v Bratislave narodil a mám ju veľmi rád. Je súčasťou môjho srdca. Veľa som cestoval po svete, videl mnohé svetové metropoly, no domov – do Bratislavy, som sa vždy nesmierne tešil. Bratislava je krásna,“ znie jeho úprimné vyznanie rodnému mestu.