Na holenie nášho tela by sme sa mali pozerať v prvom rade zo zdravotného hľadiska. Aj keď neoholené partie pôsobia na nás neesteticky, sú miesta, na ktorých by sme sa chĺpkov zbavovať nemali.
Chĺpky na bradavkách – chlpy vo všeobecnosti chránia našu pokožku pred vonkajšími vplyvmi. Tie v okolí bradaviek sa holiť neodporúča, no nemali by ste ich ani trhať pinzetou. Spravidla by mala mať žena v okolí bradaviek len pár jemných chĺpkov. Hustejšie ochlpenie na tomto mieste môže signalizovať, že v ženskom tele je príliš veľa mužských hormónov. Tento stav patrí do rúk odborníkovi.
Chlpy v dolných partiách – i keď mnohé celebrity posmeľujú ženy k úplnému odstráneniu žiletky zo života, ochlpenie na tomto mieste je pre väčšinu tabu. Práve holenie dolných partií je však to, pred čím varujú aj gynekológovia. Chlpy v tejto oblasti pomáhajú chrániť spodné okolie pred rôznymi baktériami. Ak sa však predsa rozhodnete na tomto mieste použiť žiletku, dbajte pri tom na neškodnosť peny, ktorú použijete.
Obočie – holiť chĺpky v oblasti obočia môže byť veľký risk. Ak sa vám podarí žiletkou prejsť aj tie chĺpky, ktoré ste odstrániť nechceli, obočie môže do pôvodného stavu dorastať veľmi dlho. Rastie totižto podobnou rýchlosťou ako vlasy.
Keďže je pre väčšinu žien nepredstaviteľné úplne sa zbaviť holiacich strojčekov či žiletky, dôležité je pamätať aspoň na hygienické návyky. Žiletku treba pravidelne meniť a odkladať ju na suché miesta, čím predídete množeniu baktérií v nej. Samozrejmosťou by mala byť pena na holenie, ktorá ochráni pokožku a zmäkčí chlpy. Prípadné rany po oholení treba vydezinfikovať a pokožke po každom oholení dopriať krém.
Autorka: Rea Šimonová