Každý rodič prirodzene ráta s tým, že jeho deti raz vyletia z hniezda a budú chodiť len na návštevy žijúc svoj vlastný, nezávislý život. Doba sa však mení a trend bývania s rodičmi má stúpajúcu tendenciu na celom svete.
Takýto spôsob spolunažívania niekto nazýva tradičným, iný zas zvráteným, ale aj tu, ako vo všetkom, platí staré známe, iný kraj, iný mrav. Prečo sú mama hotely stále v kurze?
Nie je to o lenivosti
Mohlo by sa zdať, že dôvod bývania s rodičmi je zrejmý. Navarené, opraté, netreba sa o nič starať a všetok čas možno venovať sebe. Nie je to však celkom tak. Výskumy v USA, kde bol trend bývania s rodičmi celkovo malý a bolo to považované skôr za spoločensky neakceptovateľné ukazujú, že väčšina tridsiatnikov, ktorí takto žili boli normálne zamestnaní ľudia majúci kariéru a stabilný život. Ďalšou skupinou často vyhľadávajúcou domácu strechu nad hlavou sú študenti. Keď sa zamyslíme nad tým, že vysoká škola končí niekde okolo 24. roku života, je naivné predpokladať, že čerstvý absolvent si bude môcť ihneď dovoliť vziať hypotéku alebo drahý podnájom.
Pandémia zamiešala karty
Podobná situácia, akú zažívame v súčasnosti sa objavila už viackrát, prakticky vždy v časoch hospodárskej krízy, keď šli životné náklady vyššie. Čísla však dokazujú, že pandémia trend bývania s rodičmi posunula do úplne iných sfér, napokon počet bytov ponúkajúcich primeraný nájom či zatvorené internáty nedali mnohým mladým dospelým vôbec na výber. V súčasnosti po pandémii zas nájmy stúpli do extrémov a vidina hypotéky je tiež pre mnohých v nedohľadne.
Vážte si, ak sa máte kam vrátiť
Mnohí mladí dospelí zažívajú pocity hanby a menejcennosti, ak sa napokon aj po definitívnom odchode od rodiny musia vrátiť, ale aj taký je život. Pracovné, rodinné či zdravotné dôvody môžu karty zamiešať natoľko, že skutočne neexistuje iné východisko. Ak sa vám čosi také stane, skúste sa na to pozrieť z tej lepšej stránky- je skvelé mať miesto, kam sa vrátiť dá a ak už k tomu príde, pokúste sa zo situácie vyjsť čo najlepšie.
Pár pravidiel, ktoré to môžu uľahčiť
Hoci sa bývanie s rodičmi v dospelosti nemusí javiť ako ideálna situácia, vedzte, že všetko sa dá zmeniť, ale do tej doby môže byť prospešné nasledovať pár pravidiel.
- Podieľajte sa na nákladoch- uvedomte si, že ďalšia dospelá osoba v domácnosti môže byť záťažou pre rodičovský rozpočet. Preto dbajte na to, aby ste za tento typ „hotela“ aj adekvátne platili. Ak máte šťastie na rodičov, ktorí od vás nechcú nič, postarajte sa o to, aby ste spravili aj vy na oplátku niečo pre nich- zaslúžia si to.
- Udržujte priestor čistý- určite sa nenachádzate v priestore, kde sa všetko spraví samo. Aj keď rodičia ticho znášajú neporiadok, či zlozvyky, netrápte ich. Zapojiť sa na udržiavaní domácnosti v čistote a poriadku by malo byť samozrejmosťou.
- Prehodnoťte svoje zvyky- je to únavné, ale aj sebareflexia by mala byť súčasťou vášho spolužitia. Keď viete, že rodičom čosi z vašich zlozvykov prekáža, pokúste sa ich toho ušetriť. Možno máte dokonca šancu prehodnotiť zlozvyk, ktorý vás samých hnevá už dlho.
- Pravidelne si doprajte čas pre seba- tým, že sa nevzdáte svojho spoločenského programu, odbremeníte aj rodičov. Tiež sú len ľudia, takže rovnako ako vy, ocenia, chvíľku pre seba. Ak nie sú „takí“ a chceli by byť s vami stále, pokúste sa im nejaký pravidelný program vymyslieť, možno len nevedia, aké majú možnosti.
- Jedzte so svojimi rodičmi- skúste si spoločne stanoviť jedno jedlo denne, ktoré si dáte spolu. Ak je to časovo nereálne, skúste aspoň raz za týždeň. Ani si neuvedomíte koľko sa toho môžete o rodičoch dozvedieť a aj to, aké vzácne chvíle vám život práve daroval.
- Keď opäť odídete, nech je to v dobrom- nie je to nič neobvyklé, že ste sa ocitli v bývaní s rodičmi aj v dospelom veku. Keď však príde opätovne čas odísť, ubezpečte sa, že to prebehne bez hnevu a negatívnych emócií.