Prečo má každé druhé dieťa strach z neúspechu v škole a zo samoty a opustenosti? O vyjadrenie sme požiadali psychologičku doc. Máriu Dědovú, prodekanku pre študijné a sociálne veci Trnavskej univerzity, ktorá zároveň participovala na predmetnom prieskume o deťoch.
Strach z neúspechu v škole
Deti môžu mať strach z neúspechu v škole z viacerých dôvodov, ktoré súvisia s ich vzťahom k sebe, očakávaniami okolia a vlastnými skúsenosťami. Neúspech v škole sa dotýka vnímania sebahodnotenia. Deti sa v škole snažia neurobiť chybu, aby nemuseli čeliť pocitu straty seba hodnoty. Hodnotu vlastnej osoby odvodzujú od výkonu, respektíve školskej úspešnosti a to je do veľkej miery nebezpečné, nakoľko prichádza k devalvácii vlastného seba obrazu. Strach z neúspechu môže vyplývať z porovnávania so spolužiakmi, deti môžu nadobúdať pocit, že sú horšie než ostatní, môže ich to frustrovať a spôsobovať strach zo zlyhania. Mnohé deti cítia tlak od rodičov, ktorí očakávajú dobré výsledky. Obávajú sa, že sklamú rodičov, nesplnia ich predstavy o úspešnom dieťati, čo môže viesť k prežívaniu úzkosti zo školských neúspechov. Obdobne tlak na výkon prejavujú aj učitelia. Žiaci sa obávajú, aby ich učitelia nepovažovali za hlúpych, neschodných a preto vyvíjajú úsilie na dosahovanie dobrých známok v škole. Zistenia HBSC štúdie (medzinárodná štúdia zahŕňajúca 45 krajín) z roku 2022 poukázali, že len štvrtina chlapcov a pätina dievčat zažíva v škole pravidelne úspech. Deti môžu vnímať školský neúspech ako niečo, čo im pokazí budúcnosť, nedostanú sa na dobru školu.
Strach zo samoty a opustenosti
Strach zo samoty a opustenosti vychádza z ich emocionálnych a psychologických potrieb. Výskum ukázal prežívanie výrazného strachu z odlúčenosti od rodinných príslušníkov, z obavy, že rozvodom stratia rodičov a budú prežívať vyššiu mieru osamelosti. Súvisí to so zisteniami, že mama, otec a starí rodičia patria medzi najdôležitejšie osoby pre deti. Rovnako výsledky poukázali, že nižšia osamelosť súvisí s možnosťou rozprávať sa o veciach, ktoré deti trápia najmä otcovi, mame a starému rodičovi, tiež s podporou a záujmom rodičov. Ak dieťa v minulosti zažilo situácie, keď sa cítilo opustené , napríklad dlhé odlúčenie od rodičov, hospitalizácia, môže sa obávať, že sa situácia bude opakovať. Adolescenti sa môžu báť, že budú vylúčení zo skupiny kamarátov, nenájdu si blízkych priateľov, budú zažívať sociálnu i emocionálnu osamelosť.
Viera Mašlejová
Foto: M. D.