Nový film Juraja Lehotského Plastic Symphony uviedol 21. novembra vo svetovej premiére prestížny filmový festival Black Nights Tallinn. V utorok 29. novembra ho početná slovensko-poľsko-česká delegácia v Bratislave predstavila prvým slovenským divákom. Do celoslovenskej distribúcie snímka vstúpi už 1. decembra 2022. Distribútorom je spoločnosť BONTONFILM.
Svoju filmovú novinku na Slovensku osobne uviedol režisér, producent a spoluautor scenára Juraj Lehotský a, samozrejme, nechýbali ani hereckí predstavitelia – poľský herec Bartosz Bielenia, ktorý stvárnil hlavného hrdinu Matúša, český neherec Vojtěch Zdražil, ktorý si zahral jeho brata Dávida, postihnutého achondropláziou, ako aj predstaviteľka kľúčovej ženskej postavy, Judit Pecháček (za slobodna Bárdos). Súčasťou medzinárodnej delegácie bola tiež producentka Miša Jelenek, autor scenára, námetu a zároveň kameraman Timotej Križka, český hudobný skladateľ Aleš Březina, architekt Juraj Fábry, kostýmová výtvarníčka Alexandra Grusková, strihač Radoslav Dubravský, zvukový majster Ján Krnáč, českí koproducenti filmu Tomáš Weinreb a Petr Kazda, ako aj slovenskí koproducenti Palo Jelenek a Katarína Tomková.
Svojho syna, režiséra, prišiel na slávnostnej premiére podporiť populárny slovenský hudobník Janko Lehotský a nechýbala ani sestra Juraja Lehotského, herečka Ela Lehotská, ako aj ďalšie známe osobnosti zo slovenského kultúrneho a spoločenského života. Film Plastic Symphony si v predpremiére prišiel vychutnať František Mikloško s manželkou Jankou, otec herečky Judit Pecháček, politik a novinár Gyula Bárdos, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner, operná speváčka Monika Fabiánová s manželom, hudobná skladateľka a klaviristka Ľubica Čekovská,hudobník a spisovateľ Branislav Jobus s manželkou, režisér a producent Peter Bebjak, režisér a scenárista Dušan Hanák, filmová producentka Silvia Panáková s partnerom, herečky Lucia Siposová a Zuzana Konečná, modelka Denisa Klimová Dvončová, spisovateľ, moderátor a hudobník Štefan Chrappa, známy pod pseudonymom Pišta Vandal, ako aj hudobný expert Juraj Čurný s manželkou Andreou.
Snímka Plastic Symphony o dvoch rozdielnych bratoch a ich odlišnej ceste za šťastím je tretím celovečerným hraným filmom oceňovaného režiséra Juraja Lehotského (Slepé lásky, Zázrak, Nina). Rozpráva príbeh dvoch nevlastných bratov Matúša a Dávida, ktorí vedú skromný život pouličných hudobníkov. Spája ich veľký kontrabas a neľahký osud, kde sú jeden druhému oporou. Obidvaja však túžia po inom šťastí a postupne sa každý z nich vyberie vlastnou cestou. Matúš je talentovaný hudobník, ktorý svoju sľubne sa rozvíjajúcu kariéru zanechal, keď mu ochorela adoptívna mama. Dávid sa naopak snaží brať život taký, aký je. Matúš cíti frustráciu z nenaplnených ambícií a na ceste k ich naplneniu stretáva bývalého spolužiaka Alberta, ktorý mu otvára dvere do „lepšieho“ sveta. Na rozdiel od Dávida, ktorý nachádza svoj zmysel života v práci pre domov seniorov, Matúš napriek úspechu šťastie nenachádza. Pomaly zisťuje, že šťastie je stav mysle a skrýva sa v malých veciach. Začína si uvedomovať, že život nie je iba o nás, ale aj o tých, pre ktorých žijeme.
Do hlavných úloh bratov Matúša a Dávida boli obsadení poľský herec Bartosz Bielenia, ktorého môžu diváci poznať zo snímky Corpus Cristi (2019), nominovanej na Oscara, a český neherec Vojtěch Zdražil. Bartosz Bielenia sa špeciálne pre potreby filmu naučil nielen hrať na violončele, ale aj rozprávať po slovensky a po nemecky. Vo vedľajších úlohách sa predstavia slovenská herečka Judit Pecháček a nemecký herec rumunského pôvodu Sabin Tambrea, ktorý je aj v reálnom živote skvelým huslistom rovnako ako jeho postava. V menších rolách účinkujú tiež Ľubomír Paulovič, Ela Lehotská, Roman Polák, Monika Fabiánová, Denisa Klimová Dvončová či Branislav Jobus.
„Témou nášho filmu je cesta prijatia samého seba. Cesta, ktorá je zložitá a bolestivá. Plastic Symphonyje o hľadaní vlastného miesta na svete a o ocenení toho dobrého a krásneho okolo nás. Rozpráva o túžbach človeka siahnuť na najvyšší vrchol slávy. Viedeň sa stala mestom cesty poznania hlavného hrdinu, ideálnym prostredím na vykreslenie veľkých túžob a snov, úspechov a strát. Nakrúcalo sa na miestach, ako je Lichtenštajnský mestský palác, magický Konzerthaus či veža majestátneho Stefansdomu. Viedeň predstavovala to najideálnejšie riešenie a pre príbeh sa stala symbolom a metaforou krásy, úspechu a pomyselného šťastia. Do filmu takisto vniesla medzinárodný rozmer, rozpráva sa v ňom po slovensky, nemecky, francúzsky a anglicky,“ hovorí režisér Juraj Lehotský.
Autorom pôvodnej komponovanej vážnej hudby je český skladateľ Aleš Březina. Na scenári sa podieľali Timotej Križka a Juraj Lehotský, pričom Križka bol zároveň aj kameramanom filmu. Tvorivá dvojica zvolila netypický prístup snímania. Každá situácia a filmový obraz sú nakrútené v ucelených záberoch bez strihu, ktoré pôsobia napriek svojej dĺžke príťažlivo a zvláštnou energiou vťahujú diváka do príbehu.
Producentom snímky Plastic Symphony je spoločnosť Arytmia v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska, českou spoločnosťou Black Balance, poľskou spoločnosťou Harine Films, slovenskými spoločnosťami kaleidoscope a ART4 a poľskými spoločnosťami Canal+ Polska a Studio Produkcyjne Orka.
Film vznikol vďaka finančnej podpore Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Státního fondu kinematografie a Poľského filmového inštitútu.