Sviatky sú dávno preč a vy sa zamýšľate nad tým, ako spáliť prebytočné kilá. Možno ste počuli o technike „prerušované hladovanie“. O čo presne ide nám povedala trénerka a výživová poradkyňa Silvia Hadeková.
Prerušované hladovanie
„Prerušované hladovanie alebo Intermittent fasting (IF) je spôsob stravovania, ktorý vám môže pomôcť zbaviť sa nadbytočných kilogramov či telesného tuku, zabojovať s prejedaním, a môže mať aj ozdravné účinky. Musí sa však robiť správne. Na úvod treba zdôrazniť, že táto metóda nemusí byť vhodná pre každého (určite nie pre tehotné a dojčiace ženy, ľudí s fyzicky náročnou prácou, či ľudí, ktorí majú problémy s nízkou hladinou cukru v krvi),“ vysvetľuje nám hneď v úvode Silvia Hadeková, s ktorou si môžete pravidelne zacvičiť v Púchove v štúdiu FIT.me.

Základ je v hlave
„Základom prerušovaného hladovania je bezpečné striedanie obdobia hladovania a obdobia prijímania potravy, pričom časové intervaly môžu byť rôzne. Závisí o toho, čo komu vyhovuje a aký má životný štýl. Hlavná myšlienka hladovania spočíva v tom, že dáte svojmu telu odpočinúť od trávenia na niekoľko hodín. Preto minimálna doba hladovania, aby to celé malo zmysel, je 12 hodín (čo pre dobré trávenie odporúča aj Ajúrveda). Väčšina ľudí však ide ďalej,“ pokračuje odborníčka.
„Dôležitým bodom hladovania je kontex, v akom ho vaše telo chápe, ako ho berie vaša myseľ, aké je vaše celkové nastavenie,“ dodáva.
Prečo a načo
Hlavnou myšlienkou je premeniť tzv. cukrový metabolizmus na tukový. Človek pri ňom vydrží bez jedla dlhšiu dobu a stráca sa potreba neustále „dopĺňať palivo“. No má aj ďalšie výhody.

- Tip na aprílový program: Festival ASTORKA oslavuje 35 rokov divadla
- OJEDLE s Pierrom: Haluškovanie s Danom Špinerom
- Štvrté kolo Let’s Dance: Najemotívnejší večer sa niesol v znamení vášne, hravosti a elegancie
- MetLife za 30 rokov pôsobenia na Slovensku vyplatila klientom vyše 240 miliónov eur
- Najviac improvizovaná reportáž
Výhody prerušovaného hladovania:
- viac fyzickej aj mentálnej energie,
- lepšia schopnosť sústrediť sa,
- lepšia produktivita, vyšší výkon,
- zdravšie, výkonnejšie a funkčné telo,
- zvýšenie citlivosti na inzulín,
- podpora regenerácie a obnovy buniek,
- zrýchlenie spaľovania.
A ako na to v praxi si povieme zajtra.