Záhrada – predovšetkým stromy a kríky, to je prirodzené útočište pre vtáctvo. Operence preto veľmi často vyhľadávajú vegetáciu pri domoch. Teraz v zime si však mnohí ľudia kladú otázku, ako ich prikrmovať. Poradíme vám, čo je správne a čomu sa vyhnúť.
Odborníci sa zhodujú na tom, že veľmi dobrou voľnou je slnečnica. Je lacná, živočíchom veľmi chutí a má i tú výhodu, že nezvlhne tak rýchlo. A ak si to môžete dovoliť, prisýpte do kŕmitok aj vlašské orechy, alebo arašidy, avšak iba olúpané. Pretože, uzavretú škrupinu dokáže otvoriť len ďateľ. Pokiaľ ide o arašidy, môžete si kúpiť špeciálne také, ktoré sú určené pre kŕmenie vtáctva. Sú to nasekané arašidy – malé kúsky arašidových orieškov a sú bez škrupín a nezanechávajú žiadny odpad, preto sú ideálne pre kŕmenie na terasách a balkónoch. Pozor, ak dávate semienka, rozhodne nesmú byť pražené. Ešte jedna zaujímavá informácia, na slnečnici si pochutnajú aj iné živočíchy ako vtáctvo. Sú to napríklad veverice. Ak bývate na okraji lesa, či parku, môžete sa aj týmto milým zvieratkám postarať o krm.
Obľúbený loj
Vtáctvo má rado aj loj. V obchodoch si môžete zakúpiť lojové gule, či lojové peletky. Pozostávajú zo zmesi obilnín, tukov a semienok. Zimné lojové gule sú chutnou a energeticky bohatou pochúťkou pre vtákov, čo prilietajú do vašej záhrady.
Vo všeobecnosti platí, že zimné prikrmovanie dodáva vtáctvu energiu a minerály, keď je nedostatok, alebo menej prirodzenej potravy. Oriešky a semená sú bohaté na bielkoviny, vitamíny, esenciálne aminokyseliny a minerálne látky. Loj dodáva energiu. Do vtáčieho jedálneho lístka môžete ešte pridať ovsené vločky, mak, kukuričné zrniečka, ale drvené, jablká, a napokon, môžete im len tak prisypať zrná pšenice, jačmeňa, či semená repky olejnej. Odborníci uvádzajú, že dlhodobým riešením prikrmovania v zime je výsadba bobuľonosných kríkov alebo stromov, ktoré rodia semená a plody. Sú tak v zime zdrojom potravy pre chránené druhy vtákov.
Čo do kŕmidla nepatrí
Vo všeobecnosti do kŕmidiel nepatrí nič, čo je solené, korenené, sladené vrátane pečiva či chleba alebo zvyškov našej – ľudskej potravy. Vtáky to podľa neho síce priamo na živote neohrozí, ale môže im to spôsobiť tráviace ťažkosti. Len prisypávaním semienok do kŕmidla by váš záujem o vtáctvo nemal končiť. Dobré je taktiež si všímať zdravotný stav vtákov, ktoré kŕmidlo navštevujú. V prípade, že priamo na ňom alebo v tesnom okolí vašej záhrady uvidíte vtáka, ktorý je výrazne apatický, našuchorený či málo plachý, je možné, že ide o jedinca nakazeného trichomoniázou – kŕmidlovou chorobou. V tom prípade je nutné kŕmidlo vydezinfikovať chlórovou vodou a približne po týždni môžete v kŕmení pokračovať. Pre vtáctvo je táto choroba smrteľná, na človeka sa však neprenáša.
Správne kŕmidlo
Správne kŕmidlo má striešku, lebo tá ochráni potravu pred navlhnutím. Tiež je dobré, keď má pevné okraje, lebo vďaka tomu semená a orechy nevypadnú z kŕmidla a ani vietor nerozfúka potravu pre vtáčiky. Kŕmidlá by nemali byť v blízkosti ciest či presklených plôch. To by totiž mohlo spôsobiť vyššiu úmrtnosť vtákov pri strete s autami alebo s pre ne neviditeľnými sklenenými plochami.
Pre vtákov poslúži aj plastové kŕmidlo, je však väčšinou vhodné len pre jedného jedinca. Na drevené sa zmestí naraz viac vtákov.
Patria na ovocné stromy
Pre kŕmidlá však platí, že ich treba pravidelne vyčistiť, aj keď ste nespozorovali choré zvieratá. Kŕmidlo umiestnite tak, aby bolo chránené pred vetrom, dažďom a snehom. A ešte jedna extra rada od odborníkov. Najlepšie je umiestniť kŕmidlo na ovocný strom, pretože ten má takpovediac prevzdušnené konáre. V korune ovocných stromov je vždy viac svetla a potrava ja tak viditeľnejšia pre vtáctvo. Pozor, nedávajte ho nízko, lebo sa k nemu dostane mačka a začne loviť vtáčiky, čo určite nechcete. Odporúča sa aspoň jeden a pol metra od zeme.
V kŕdľoch a sólo
Ozaj, všimli ste si, ako vlastne vtáci váš „stôl s obedom“ využívajú? Spevavce sa v zime často pohybujú v kŕdľoch, a keď takýto kŕdlik objaví kŕmidlo, tak u vás v záhrade môže byť potom aj veľmi rušno. Výnimkou je však červienka, ktorá nemá rada veľký zhon a často na kŕmidlo prilieta skoro ráno alebo v čase, keď je tam pokoj. Straky ako inteligentné krkavcovité vtáky vedia zasa rozoznávať ľudí. Možno, že ste si to nevšimli, ale zvyknú sledovať človeka, ktorý prináša „vtáčie pochúťky“ do kŕmidla, aby potom boli pri „hostine“ prvé. V noci zase kŕmidlo navštívia mačky a kuny. Prikrmovanie je potešením a môžeme sa takpovediac zahrať na ornitológov – zblízka pozorovať vtáčí svet, a takobjavovať krásy prírody.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock