Súdny proces v kauze známej ako Očistec sa mal na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici začať v pondelok 4. decembra. Ako však vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, nakoniec sa v daný termín neuskutoční. Podľa medializovaných informácií mal byť totiž členom senátu sudca Marián Mačura. V jeho prípade však Súdna rada SR 16. novembra rozhodla o dočasnom ročnom preložení na Najvyšší súd SR od 1. decembra tohto roku.
Šéf ŠTS Ján Hrubala v stanovisku pre súdnu radu uviedol, že s dočasným preložením sudcu nesúhlasí. „Odchod zo súdu ktoréhokoľvek zo sudcov bez potreby ďalšieho vysvetľovania znamená komplikácie,” zdôraznil. Podľa prílohy k stanovisku je sudca členom senátu v šiestich trestných veciach a ďalšie má ako samosudca. Preloženie však odobrila sudcovská rada najvyššieho súdu.
Pre založenie, zosnovanie a podporovnie zločineckej skupiny a korupčné trestné činy sú v kauze Očistec obžalovaní nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, bývalý policajný prezident a súčasný šéf brannobezpečnostného výboru parlamentu Tibor Gašpar a ďalší bývalí policajní funkcionári. Najvyšší súd SR ešte v júni tohto roku na základe sťažnosti prokurátora zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu z októbra minulého roku, ktorým bolo prerušené trestné stíhanie a podaný návrh na začatie konania pred Ústavným súdom (ÚS) SR v trestnej veci známej ako Očistec. Najvyšší súd totiž nezistil splnenie zákonných podmienok na rozhodnutie o prerušení trestného stíhania zo strany prvostupňového súdu.
Sudca Špecializovaného trestného súdu Peter Pulman ešte minulý rok prerušil konanie v trestnej veci obvinených bývalých policajných funkcionárov a podnikateľa Norberta Bödöra a obrátil sa na ÚS SR s návrhom na konanie o súlade s Ústavou SR. Dôvodom boli podľa neho pochybnosti o nestrannosti Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý dozoroval vyšetrovanie kauzy. Advokáti obvinených totiž argumentovali, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je v danom konaní poškodeným.