Pred pár týždňami som mala dopravnú nehodu, ešte stále som v nemocnici a potom ma čakajú ďalšie mesiace doliečovania a rehabilitácií. Do práce sa nevrátim skôr ako o polroka. Už teraz siaham na dno svojich úspor a ak by som sa mala spoliehať na peniaze z PN-ky, čoskoro už nebudem mať ako zaplatiť hypotéku. Dá sa poistiť aj pre takéto situácie?
čitateľ Juraj
Radí Beata Vojtechová, riaditeľka úseku poistenia osôb KOMUNÁLNEJ poisťovne
Výška vyplatenej dávky závisí od príjmu a od času trvania PN. Pri zamestnancoch sa dávky počítajú z hrubej mzdy, z ktorej platia sociálne odvody. Pri živnostníkoch a dobrovoľne poistených je to vymeriavací základ. Za prvé tri dni ľudia dostanú 25 percent denného vymeriavacieho základu. Od štvrtého dňa už majú nárok na 55 percent.* Znamená to teda výrazný pokles príjmu.
Poistenie práceneschopnosti odporúčame pridať k životnému poisteniu každému, kto nemá vytvorenú finančnú rezervu pre prípad nečakanej choroby alebo úrazu. Ak ste dlhodobo na PN, nahláste to čo najskôr do poisťovne a k žiadosti pripojte tlačivo, ktoré nájdete na našej webstránke, spolu s potvrdením o pracovnej neschopnosti a dátumom začiatku a konca PN. Zároveň si u svojho zamestnávateľa nechajte vyplniť údaje o trvaní pracovného pomeru počas PN. Od Sociálnej poisťovne si vyžiadajte potvrdenie o poberaní nemocenských dávok a nezabudnite na lekárske správy, ktoré dokumentujú priebeh liečby počas trvania PN.
* Zdroj: socpoist.sk
Postup krok za krokom:
- Provital Partner s pripoistením denné odškodné v prípade PN následkom choroby alebo úrazu.
- písomne alebo prostredníctvom online formulára.
- K žiadosti pripojte potvrdenie o PN, tlačivá od zamestnávateľa a Sociálnej poisťovne a lekárske správy.