Budleja – známa pod názvom motýli ker a nátržník krovitý, nazývaný nátržníkovec, sú dreviny kvitnúce v lete. Koncom februára a začiatkom marca ich však treba zrezať, aby vám v záhrade pekne zakvitli.

Budleja (Buddleja davidii)je populárna pre veľké množstvo súkvetí, objavujúcich sa na konároch od leta až do jesene, ktorých nektár priťahuje motýle. Je dostupná s kvetmi v rôznych farbách od bielej cez ružovú, levanduľovo modrú až po červenofialovú a fialovú. Bez rezu môže dorásť až do výšky 7 metrov, pričom vo výške očí bude prevažovať hustá spleť tenkých konárikov a netypicky malé súkvetia budú najmä na vrchole rastliny, kam nedovidíme.
Keď ju však teraz hlboko zrežeme, nové výhony vyrastú do výšky maximálne troch a šírky dvoch metrov. Súkvetia budú veľké a dobre viditeľné. Pri nižšom kultivare ,NahnoBlueʻ môžeme po reze počítať s výškou do cca 1,5 metra.
Ako postupovať
S rezom začneme, keď sa budleja začína viditeľne prebúdzať. Na prácu si vyberieme mierne počasie, pričom ani na nasledujúce dva-tri dni by nemali hlásiť mráz, aby rezné rany nenamrzli. Po pravidelnom každoročnom reze môžeme očakávať približne rovnakú veľkosť dreviny, do ktorej v sezóne dorastie. Pomocou záhradníckych nožníc ker zrežeme asi na polovicu jeho výšky. Lepšie sa tak dostaneme do jeho stredu. Odstránené konáre môžeme narezať na cca 5 – 10 cm a pridať ich do kompostu. Hrubé konáre odstránime asi 30 cm nad zemou pomocou pílky alebo pákových nožníc. Tam, kde je to možné, vedieme rez nad pukom alebo novým výhonkom. Keď chceme, aby budleja vyrástla v sezóne nad tri metre, nerežeme hlbšie ako 60 cm.
Potrebuje silnú kostru
Pomocou pákových nožníc alebo pílky odstránime čistým rezom suché konáre a ich zvyšky a to tesne pri hlavnej stonke. Zrežeme aj križujúce sa výhony, aby sa v sezóne neodierali a z bázy dáme preč aj najslabšie tenké vetvičky. Ponecháme krátku a silnú „kostru“ piatich až šiestich hlavných konárov. V prípade budleje nevadí, že nevidíme nové puky, tvorí ich pod kôrou. Keď sme pôdu okolo kra pri práci príliš pošliapali, zľahka ju vidlami narušíme a doplníme mulč.

Nedocenený nátržník
Nátržník krovitý (Potentilla fruticosa) je pomerne nedocenený a málo využívaný ker. Pre pestovateľov je však veľmi atraktívny tým, že nasadí drobné farebné kvety, ktoré sa vyznačujú pomerne dlhým obdobím kvitnutia. Môže vyrásť do jedného metra, obvykle však dosahuje výšku 50 – 60 cm a dá sa regulovať aj strihom. Má drobnučké skladané listy, jemné a husto rozvetvujúce sa konáre a veľmi pôvabné kvietky podobné jahodovým, avšak v pestrej škále farieb. K dispozícii máme bohatý výber farieb kvetov – bielu, žltú, oranžovú, ružovú a červenú. Veľmi pekne ukážu aj v kombinovaných výsadbách. Kvitne od konca jari do neskorého leta až jesene, čo je pre kvitnúce kry nezvyčajne dlhá doba.

Režeme do dvoch tretín
Je vhodné rastliny každoročne zastrihávať, staršie kríky aj ráznejšie zmladzovať. Podporíme tak ich bohaté kvitnutie a zároveň udržíme rovnomerný, hustý rast. Ako bežné, každoročné ošetrenie zrežeme ker do 2/3, v období, keď ešte nezačína rašiť – na jar alebo v zime. Staršie kry môžeme zrezať až na polovicu. Nátržník je odolný voči škodcom a nízkym teplotám, avšak nemá rád dlhodobé sucho. Môžeme ho množiť odrezkami v máji a júni.
Spracovala vm
Foto: Shuterstock