Disharmónia v rámci odmeňovania mužov a žien bola, je a v najbližšej dobe pravdepodobne u nás ani nezmizne. Trexima Bratislava je spoločnosť, ktorá sleduje a analyzuje trh práce na Slovensku. V našej štúdii sme sa bližšie pozreli na tento neslávny „fenomén“.
Najprv sme sa pozreli na celkové rozdiely, pričom celkový rozdiel v priemernom hodinovom zárobku v 2. štvrťroku 2022 dosiahol 15,66 percenta. Rozdiel v mediáne – teda v akomsi príjmovom strede, vychádza na 11,21 percenta. Počas obdobia od roku 2006 tento rozdiel kontinuálne klesá z 24,20 percenta – v prípade priemerného zárobku a 17,00 percent – v prípade mediánu. Výrazne najvyššie rozdiely v odmeňovaní sú viditeľné u vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, a to naprieč sférami. Kým priemerný hodinový zárobok vysokoškolsky vzdelaných mužov pracujúcich v podnikateľskej sfére dosiahol až 14,54 eur za hodinu, rovnako vzdelané ženy pracujúce v nepodnikateľskej sfére dosiahli len 9,81 eur za hodinu, čo predstavuje viac ako tretinový rozdiel. Pri nástupe absolventov sú hodnoty hodinových zárobkov mužov aj žien približne rovnaké a následne rastú približne rovnako. Situácia sa však mení v rozmedzí 25 až 35 rokov. V tomto období sa sklon kriviek rozdelí. Úroveň ukazovateľa u žien sa buď zastabilizuje, prípadne dosiahne už len veľmi mierny nárast. Naopak, úroveň odmeňovania mužov zaznamenáva ešte ďalších 10-15 rokov nezmenený nárast, a tým pádom dosiahne výrazne vyššiu úroveň.
V skrátenom úväzku dominujú ženy
Zistili sme tiež, že skrátený pracovný úväzok a segregácia sú dva faktory, ktoré vplývajú na rozdiely v platoch mužov a žien. Pokiaľ ide o skrátený pracovný úväzok, na jedného muža pracujúceho na skrátený pracovný úväzok pripadajú až dve ženy. Teda, ženy častejšie pracujú na skrátený pracovný úväzok. Segregácia zamestnancov do „typicky ženských“ a „typicky mužských“ zamestnaní je na slovenskom trhu práce dlhodobo prítomná. Segregačný index hovorí, aké percento všetkých zamestnancov by sa muselo presunúť do iného zamestnania, aby bol v každom rovnaký podiel mužov a žien. Jeho aktuálna úroveň dosiahla hodnotu 56,92 percenta, v nepodnikateľskej sfére 53,88 percenta, v podnikateľskej sfére 54,74 percenta. Za pozorované obdobie od roku 2006 jeho hodnota klesla z 59,30 percenta len na spomínaných 56,92 percenta v aktuálnom období.
Rovnaký zamestnávateľ, iné platy

Analýza cez takzvanú bunkovú metódu porovnáva rozdiel za predpokladu, že muž a žena pracujú u rovnakého zamestnávateľa a v rovnakom zamestnaní – teda na rovnakej pozícii. Tu rozdiel – v neprospech žien, dosiahol 4,39 percenta pri mediáne a 4,85 percenta pokiaľ ide o priemerný hodinový zárobok. V nepodnikateľskej sfére sú však tieto hodnoty výrazne lepšie. Ženy zarábajú len o 0,36 percenta menej, a ak hodnotíme priemerný hodinový zárobok, tak o 0,46 percenta menej mediánu. V podnikateľskej sfére však ťahajú výrazne za kratší koniec. Nežné pohlavie zarába až o 6,01 percenta menej ako mužskí kolegovia. V prípade priemernej hodinovej mzdy tento rozdiel vychádza až na 6,71 percenta. Bunková metóda môže byť využitá aj pri implementovaní novej smernice EÚ, riešiacej posilnenie a uplatňovanie zásady rovnakej odmeny pre mužov a ženy za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty.
Na záver treba povedať, že s citlivou témou nižšieho odmeňovania žien je potrebné zaobchádzať opatrne. Aj keď na prvý pohľad zmienené rozdiely evokujú diskrimináciu, vo výraznej miere sú spôsobené prácou žien v iných odvetviach, zamestnaniach a sektoroch. A keď robia tú istú prácu u rovnakého zamestnávateľa, dosahuje rozdiel len 4-5 percent.
Ing. František Foltán
Trexima Bratislava