Uvažujete o jarnom detoxe? Vyskúšajte saunovanie. Spoľahlivo odvedie z tela toxické látky, zároveň má aj ďalšie benefity pre vaše telo. Dokonca po saune skrásniete. Zmapovali sme pre vás všetky pozitíva saunovania.
Detox pre telo
Potenie je jeden z prirodzených spôsobov, ako naše telo vylučuje toxíny. V saune sa tento proces prirodzene urýchľuje, čo má pozitívny vplyv na celkovú detoxikáciu organizmu. Podľa lekárov telo za polhodinu v saune vylúči toľko škodlivých látok, koľko obličky spracujú za celý deň. Je to preto, že vplyvom tepla a horúčavy sa otvárajú póry a organizmus začne vylučovať nazhromaždené ťažké kovy, ako sú olovo či ortuť. Tiež toxíny z prostredia vrátane pesticídov a taktiež prebytočný sodík a odpadné produkty metabolizmu. Sauna uľahčí celkovú detoxikáciu aj orgánom, ako sú ľadviny a pečeň.

Pomáha spaľovať kalórie
Aj keď saunovanie nie je náhradou za cvičenie, môže byť skvelým doplnkom v rámci snahy o chudnutie. Počas pobytu v saune sa zrýchľuje srdečný tep a metabolizmus, čo vedie k vyššej kalorickej spotrebe. Už polhodinka vo fínskej saune vám pomôže spáliť až 300 kalórií, čo napríklad predstavuje jeden syrový burger, či kúsok pizzy.
Zdravšia a krajšia pleť
Sauna je taký malý beauty rituál. Horúci vzduch v saune uvoľňuje póry, podporuje potenie a tak napomáha odvádzať nečistoty z kože. Výsledkom je jasnejšia hladšia a hydratovanejšia pokožka. Zlepšený prietok krvi naviac urýchľuje regeneráciu pokožky, stimuluje hojenie akné, pomôže s unavenou a suchou pleťou.
Posilňuje imunitu
Pravidelné saunovanie predstavuje prirodzený tréning pre váš imunitný systém. Horúčava v saune totiž stimuluje tvorbu bielych krviniek, ktoré chránia telo pred infekciami. Podľa odborníkov môže pobyt v saune znížiť výskyt nachladnutia až o tretinu. Čo počas jarného obdobia, keď ešte mnohých potrápi „nakapaný nos“ a ďalšie príznaky nachladnutia, nie je zanedbateľné. Pozor však, pre človeka s príznakmi choroby, akými sú bolesť v krku, upchatý nos, či zvýšená teplota, nie je už sauna vhodná. Prudké striedanie teplôt môže stav organizmu výrazne zhoršiť a choroba bude postupovať rýchlejšie. Návštevu sauny lekári odporúčajú po skončení choroby, keď môže pomôcť vypudiť z tela zvyšky vírusov.
Zmierňuje bolesti kĺbov
Teplo v saune pomáha regenerovať preťažené svalové vlákna, znižuje svalové napätie a zmierňuje bolesti. V saune dochádza k prehriatiu svalov, preto sami povolia. Vďaka tomu dochádza tiež k zmierneniu bolesti kĺbov a chrbta. Lepšie prekrvenie organizmu odplavuje z tela kyselinu mliečnu a ďalšie látky, ktoré spôsobujú stuhnutosť a únavu svalov. Ocenia to nielen športovci, ale tiež ľudia so sedavým zamestnaním alebo pacienti, ktorí majú chronické bolesti pohybového aparátu.
Znižuje tlak v krvi
Pravidelné saunovanie má pozitívny vplyv na srdce a cievy. Počas saunovania dochádza k zvýšeniu srdcovej frekvencie, podobne ako pri miernej fyzickej aktivite. To podporuje lepší prietok krvi a zlepšuje elasticitu ciev. Odborné štúdie ukazujú, že saunovanie môže prispieť k poklesu krvného tlaku a aj celkovo znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení. Pozor však, ľudia, ktorí sa liečia na vysoký tlak, berú lieky, by sa mali poradiť so svojim lekárom, či je pre nich saunovanie vhodné. Neodporúča sa ľuďom, ktorých trápi kôrnatenie tepien, majú epilepsiu či cukrovku.
Pomáha psychike
Saunovanie prináša aj psychickú úľavu a zmierňuje stres. Počas pobytu v saune sa do krvi vyplavujú endorfíny, hormóny šťastia. Cítime sa tak oveľa lepšie. Naša duša a myseľ opäť nadobudnú stratenú rovnováhu.

Fínska, infra, bylinková a parná
Pokiaľ ide o saunovanie, už dávno nie sme odkázaní len na tú jedinú klasickú – fínsku saunu. Okrem nej si môžete zvoliť aj ďalšie typy. Aký je medzi nimi rozdiel? Fínska sauna je sauna s vysokou teplotou 80 až 100 stupňa Celzia s nízkou vlhkosťou. Je ideálna pre tých, ktorí milujú vysokú, intenzívnu horúčavu. Vyznačuje sa suchým vzduchom s vlhkosťou okolo päť percent. Účinnosť fínskej sauny sa zvyšuje polievaním kameňov. Infrasauna využíva infračervené žiarenie, ktoré dokáže prenikať hlboko do tkaniva. Bylinková sauna má teplotu medzitým 30 až 50 stupňov Celzia. Je doplnená rôznymi bylinkami, olejmi a využíva aj aromaterapiu. Vďaka tomu sa znásobuje pozitívny vplyv na dýchacie ústrojenstvo a kožu. A napokon je tu ešte parná sauna. Rozdiel od bylinkovej a fínskej sauny je v teplote a vlhkosti vzduchu. Teplomer v parnej saune obvykle nepresiahne 50 stupňov Celzia, avšak vlhkosť vzduchu dosahuje až sto percent. Jej prínos je v inhalácii pary, obohatenej o vonné esencie vhodné do parnej sauny, vďaka ktorým sa môžete zbaviť respiračných problémov. Masírovanie pokožky a použitie peelingovej soli taktiež napomôžu k dokonalej relaxácii a očiste.
Pravidlá pre saunovanie
Keď sa už rozhodnete pre saunu, mali by ste dodržiavať tieto pravidlá. Pred saunovaním aspoň 1 až 2 hodiny nejeme. Rovnako sa neodporúča pitie alkoholických nápojov pred ani počas saunovania. Namáhavé cvičenie pred saunou nie je vhodné, hoci pobyt v saune využívajú športovci po tréningoch na regeneráciu. Sauna je súčasťou relaxácie a regenerácie vtedy, ak sa náš organizmus nevyčerpal. Saunovanie je totiž ďalšou vysokozáťažovou aktivitou. Je vhodné sa saunovaniu venovať večer, keďže ide o fyzickú záťaž a mal by po nej nasledovať spánok. Pred aj počas saunovania sa odporúča dodržiavať pitný režim a po skončení pobytu nasleduje opäť doplnenie tekutín. Bylinné čaje a čistá voda sú v tomto prípade najlepšou voľbou. Pred vstupom do sauny je potrebné sa osprchovať a pokožku dôkladne osušiť. Zabaliť sa do saunového uteráka alebo plachty, v žiadnom prípade neodporúčame saunovanie v plavkách.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock