Leto na Slovensku posledných pár rokov láme rekordy. Ortuť v teplomere sa na mnohých miestach hravo vyšplhá aj nad 35 stupňov. Takéto horúčavy však prinášajú seniorom komplikácie.
Ľudia vo vyššom veku prestávajú pociťovať smäd, preto je veľmi dôležité, aby v pravidelných intervaloch pili dostatočné množstvo tekutín. Odborníci uvádzajú, že počas horúčav by sme mali vypiť dva až tri litre vody denne. Pre seniorov lekári radia vypiť aspoň osem pohárov vody denne, ktoré si rozdelia počas dňa. Najlepšou tekutinou v rámci pitného režimu je čistá voda. Okrem nej môžu seniori piť aj rôzne ovocné šťavy a džúsy, ktoré si však treba rozriediť vodou. Odporúča sa prijať čo najviac tekutín už dopoludnia. Vhodným spôsobom, ako dostať do tela viac tekutín, sú aj čerstvá zelenina a ovocie. Najviac vody obsahujú uhorky, cukety, melóny, paradajky a paprika. „Vodnatým“ ovocím sú marhule, broskyne a slivky. Výhodou je, že okrem vody dodajú telu aj potrebné vitamíny a minerálne látky. Pre seniorov môže mať nedostatok tekutín vážne dôsledky. Ľudia vo vyššom veku sa potia menej a ich organizmus sa preto ľahšie prehrejeme. Srdce a krvný obeh už nie sú také silné, nedostatok vody zahusťuje krv, čím sa zvyšuje riziko vzniku krvnej zrazeniny, ktorá môže následne upchať cievy. Je to život ohrozujúci stav. Nedostatok tekutín sa prejavuje ospalosťou, bolesťou hlavy, ale aj podráždenosťou.

Nepodceňujte tepelný úpal
Pokiaľ ide o letné nástrahy, pre seniorov je obzvlášť nebezpečný úpal, ktorý je zradný v tom, že ho nemusíte dostať len na priamom slnku. Takzvaný tepelný úpal hrozí seniorom pri vysokej teplote vzduchu a v horúcom bezveternom počasí, a aj vtedy, keď sú v prehriatom byte. Pre ľudí vo vyššom veku je zvlášť nebezpečný vtedy, ak trpia na srdcovo-cievne ochorenia. Ďalším negatívnym faktorom je aj to, že termoregulačný systém vekom spomaľuje svoju činnosť. Tepelný úpal sa prejavuje zmätenosťou, ktorá môže viesť až k mdlobám a odpadnutiu. Seniori by sa preto nemali zdržiavať v prehriatom horúcom prostredí.
Osvedčené rady
Ako prežiť horúčavy v rozpálenom meste? Nie každý sa môže cez leto odsťahovať na chalupu na dedine, či na okraj lesa. Pomáha však zopár osvedčených rád. Snažte sa uchovať byt v chlade. To znamená vetrať a otvárať okná na noc. Cez deň, zhruba od desiatej až jedenástej hodiny už okná zavrite a nepustite teplo do bytu. Do obchodov, na úrady či k lekárovi choďte zavčasu ráno, keď ešte teplota vzduchu nie je taká vysoká. Ak už musíte aj počas horúčav zotrvať vonku, nezabudnite na pokrývku hlavy a primerané oblečenie – uprednostnite prírodné materiály, ktoré sú vzdušné a nezabudnite aj na fľašu vody. A ešte jeden extra tip – miesto nanukov a balených zmrzlín zo supermarketov si dajte čerstvú zmrzlinu v kornútku. Neobsahuje rastlinné tuky, ktoré človeka zohrievajú, ani prídavné látky. Čerstvá zmrzlina ochladzuje hlavu a mozog. Cez jazyk a hrdlo sa totiž ochladí aj ďalšia časť hlavy.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock