Zastáva post predsedníčky dozornej rady Kúpeľov Nimnica a zároveň je aj manažérkou obchodného a zdravotného úseku. Aby toho nebolo málo, PharmDr. Silvia Pavlíková je zároveň mama piatich detí. V rozhovore sme sa podrobnejšie porozprávali nielen o nej, ale aj celkovo o kúpeľoch – aké majú plány.
Vyštudovali ste farmáciu, nechceli ste si založiť vlastnú lekáreň? Prečo kúpele, čo vás na tom oslovilo?
Pre farmáciu som sa rozhodla už na základnej škole. Lákala ma práca v lekárni, bavili ma logické predmety ako chémia, matematika, biológia a áno, časom som mala aj predstavu založenia vlastnej lekárne. A tak som po štúdiu vysokej školy nastúpila na pozíciu lekárnika do jednej kvalitnej verejnej lekárne v priestoroch nemocnice s poliklinikou a niekoľko rokov som v nej pracovala. Išlo o naozaj odbornú činnosť, častú komunikáciu s lekármi, sestrami, takpovediac „čisté lekárenstvo“. Po čase som si založila rodinu a ostala som na materskej dovolenke s prvým, druhým,… až piatym dieťaťom. Manžel celý ten čas pôsobil v Kúpeľoch Nimnica ako generálny riaditeľ. Išlo o obdobie obrovského progresu kúpeľov. A tak sme kúpeľmi žili doma spoločne. Nasávala som problematiku kúpeľníctva. A keď nastala potreba aktívne prevziať dohľad nad určitými oblasťami firmy, prirodzene som sa toho chopila. Naše kúpele sú totiž spoločnosťou, ktorú vedieme ako rodinná firma. Otec František Halmeš je predsedom predstavenstva a majiteľom spoločnosti, ktorá vlastní väčšinový podiel kúpeľov. Súčasným výkonným riaditeľom je švagor Miloš Michalec. A do diania sú zainteresovaní aj ďalší členovia rodiny.

Kúpeľné prostredie je iste špecifické. Okrem toho, že to musí „šliapať“ ekonomicky, musíte zároveň vytvárať pohodové bezstresové prostredie. Je náročné zabezpečiť, aby aj tá nadstavba fungovala?
Musím povedať, že sme nesmierne vďační za našich zamestnancov, ktorí práve takéto pohodové prostredie klientom vytvárajú. V kúpeľoch by sa klienti nemali stresovať, ale prežiť pokojný čas. Vtedy sa zvyšuje účinnosť celej liečby či relaxu. Z našej strany sa to snažíme neustále kolegom pripomínať a spoločne s nimi vymýšľame drobné „vychytávky“, ktoré k harmonickému prostrediu prispievajú. Napríklad mávame opakované školenia a tréningy šité na mieru pre zamestnancov prvého kontaktu, ktoré nám pripravujú naše šikovné psychologičky. A samozrejme, že naše konanie nie je vždy úplne dokonalé, avšak z chýb sa snažíme poučiť. Pravdou je aj to, že klienti sú čoraz náročnejší a asertívnejší a my sa musíme s touto realitou vyrovnávať.
Čo je váš najväčší magnet, ktorý k vám priťahuje ľudí na liečebný pobyt?
Najväčším benefitom kúpeľnej liečby u nás je využívanie účinkov liečivej minerálnej vody, pričom neboli zistené len rozsiahlym balneologickým výskumom, ale aj dokázané dlhoročnou praxou. Jej unikátne zloženie nám ju umožňuje využívať vonkajším spôsobom – formou kúpeľov i vnútorným – formou inhalácií aj pitnou procedúrou. Celkovú liečbu dotvára ďalší prístup – špeciálne cvičenia s fyzioterapeutmi, celý náš postcovidový program a ďalšie procedúry. Ľudí k nám priťahujú vhodné mikroklimatické podmienky, ktoré zabezpečuje ideálna nadmorská výška 300 metrov nad morom. Nezaťažuje kardiakov na rozdiel od Vysokých Tatier. A ďalej i mierne vlhké prostredie spôsobené polohou kúpeľov nad veľkou vodnou plochou Nosickej vodnej nádrže obkolesenej pohoriami. Naším špecifikom je taktiež poskytovanie psychologickej intervencie formou poradenstiev, relaxačných techník, workshopov a prednášok na atraktívne témy. A keďže je mnoho klientov takých, čo nás navštevujú opakovane, je to aj ich pozitívna skúsenosť, na základe ktorej k nám prichádzajú.

Aké plány máte v kúpeľoch do budúcnosti?
Pred covidovým obdobím sme mali vypracovaný projekt na výstavbu úplne nového vodného sveta. Výstavbu sme však v časoch neistoty odložili a zároveň preplánovali na vodno-liečebný svet s využitím minerálnej vody verejnosťou. Momentálne pracujeme na zakreslení dostavby celého kúpeľného areálu ako celku. Pomenovali sme všetky aspekty, ktoré by sme chceli, aby perspektívne zahŕňal a postupne sa budeme púšťať do výstavby jednotlivých jeho častí. Ide o projekt na nasledujúce desiatky rokov s tým, že bude rozdelený na časti podľa aktuálnych potrieb. Počítame napríklad aj s využitím vodnej plochy pre vodné športy a rekreáciu.
Aká veková kategória klientov k vám najviac chodí?
Väčšina našich hostí patrí do kategórie 55+. Pre pracujúcich ľudí je zväčša náročné vyčleniť sa z pracovného a rodinného života na 3-4 týždne. Mladší klienti k nám prichádzajú na víkendové alebo kratšie pobyty. Sú to predovšetkým zamestnanci podnikov, ktorých k nám pošle zamestnávateľ na absolvovanie rekondičného pobytu. Väčšiu časť klientov tvoria jednoznačne ženy.

Aká musí byť žena, ktorá chce uspieť na toľkých pozíciách? A ako si dobíjate baterky, aby ste pri tak náročnej práci nevyhoreli?
Ak sa pýtate, aká som žena, myslím, že ma charakterizuje predovšetkým optimizmus a činorodosť. Popri starostlivosti o našich päť detí a práci veľmi rada s manželom behávam, navštevujem hodiny crossfitu, hrám volejbal, trávim čas v prírode, čítam a stretávam sa so širokou rodinou a mnohými priateľmi. Spolupodieľam sa na špecifických vzdelávacích aktivitách a čiastočne sa dostávam opäť aj k farmácii. Na začiatku roka 2020 sa mi podarilo na niekoľko mesiacov zapojiť do dobrovoľníckej činnosti a navštevovať jedno z tých ťažších covidových oddelení v Nemocnici s poliklinikou Považská Bystrica. Hodiny som trávila s covidovými pacientmi, ktorým sa podarilo vyliečiť, ale často práve aj s tými, ktorí prežívali svoje posledné dni, hodiny, minúty. Aj napriek časovej aj fyzickej náročnosti som tam chodila popoludní po svojej práci a ďalšiu noc som vždy prebdela. To bol to pre mňa aj pre celú našu rodinu vzácny čas, ktorý nás mnohému naučil.
Viera Mašlejová
FOTO: Ramon Leško a Kúpele Nimnica