Ani zadaní, ani nezadaní. Tak by sa v skratke dal charakterizovať vzťah dvoch ľudí, ktorý sa nazýva situationship. Stretli ste sa už s týmto pojmom? Možno v ňom žijete aj vy, len o tom ešte neviete.
Čo je situationship?
Názov situationship je zložený z dvoch slov: situácia a vzťah. V doslovnom preklade znamená niečo ako vzťah podľa situácie. Ide o vzťah, ktorý sa nedá označiť za štandardný. Nemá jasne definované pravidlá a je nezáväzný. Obaja partneri v tomto vzťahu môžu spolu zažívať veci ako v štandardnom vzťahu – randenie, fyzickú a emocionálnu blízkosť avšak väčšinou bez akýchkoľvek očakávaní. Nie zriedka býva tento vzťah tajný, partneri sa spolu neukazujú na verejnosti, stretávajú sa iba v súkromí.
Výhody a nevýhody
Najväčšou výhodou je nezáväznosť. Partnerovi ste nič nesľúbili a z tohto vzťahu môžete kedykoľvek bez výčitiek a bez vysvetlenia vycúvať. Máte tak väčšiu flexibilitu a cítite sa menej pod tlakom. Neplánujete spolu budúcnosť, žijete v prítomnosti, takpovediac iba silou prítomného okamihu. Pozitívom tiež určite je, že vám takýto vzťah pokrýva vaše emocionálne či fyzické potreby.
Nevýhodou je, že partneri predsa len môžu mať odlišne nastavené očakávania. Jeden od tohto vzťahu očakáva menej, druhý viac. Pokiaľ si to partneri navzájom nepozdieľajú, môže to viesť zbytočne k zmätočným situáciám. A tu nastáva problém. Aj preto je veľmi dôležité si tento typ vzťahu zadefinovať už na začiatku, aby ste sa následne vyhli prípadnému sklamaniu.
Žijete v ňom aj vy?
Ak ste sa v tomto type vzťahu našli, rozhodujúce je, či vám to tak vyhovuje alebo nie. Častokrát je totiž hranica medzi štandardným vzťahom a situationshipom veľmi tenká. Jeden partner si môže myslieť, že má klasický vzťah, zatiaľ čo ten druhý to vníma nezáväzne. Môže byť pre vás nepochopiteľné, prečo sa ten druhý zrazu odmlčí, nechce sa s vami stretnúť alebo na vás nemá čas. On však má na to jednoduchý dôvod. Nič vám nesľúbil. Aj keď spolu možno robíte všetky tie veci ako ostatné páry – trávite spolu čas, venujete sa spoločným záľubám, chodíte na rande, máte sex, niečo tomu predsa len chýba. Možno je váš vzťah tajný, stretávate sa iba vy dvaja, partner vás nepredstavil rodine ani kamarátom. Možno tam chýba akékoľvek vyznanie lásky či plánovanie spoločnej budúcnosti. Toto všetko ale aj iné môže byť neomylným znakom toho, že žijete pravdepodobne v situationshipe.
Je tento vzťah pre vás?
Treba si uvedomiť, prečo ste na začiatku do takéhoto typu vzťahu išli. Z nudy? Chceli ste zabudnúť na svojho bývalého partnera? Zrazu vám niekto prišiel do života a vy ste ešte neboli pripravení na ozajstný vzťah? Alebo vám iba zúfalo chýbal niekto po vašom boku? Ak chcete, aby tento vzťah vytrval, musíte si z času na čas položiť otázku, či ešte stále platia dôvody, pre ktoré ste do takéhoto vzťahu išli alebo už hľadáte niečo iné. Situationship väčšinou nemá tendenciu niekam rásť. Psychológovia uvádzajú, že ak sa ani po približne polroku neposunie do naozajstného vzťahu, je veľmi malá šanca, že sa to udeje neskôr. Partneri musia preto medzi sebou komunikovať. Akonáhle sa u jedného z nich zmení situácia a začal by vyžadovať od tohto vzťahu niečo viac, je potrebné, aby sa o tom obaja porozprávali a zhodnotili, či v tomto vzťahu vedia vôbec ďalej pokračovať.