Venujete sa zjazdovému lyžovaniu no akosi vás už nebaví kľučkovať na preplnenom svahu plnom ľudí? Nehovoriac o čakaní v rade na lanovku? Máme pre vás tip – vyskúšajte ski-touring. Vďaka tomuto športu zažijete zimnú prírodu v ešte väčšej kráse a vaše telo si aj viac zašportuje.
Ski-touring je na prvé počutie neznámy pojem. U nás sa zamieňa so ski-alpinizmom. No pozor, nie je to to isté. Ski-alpinizmus je charakterizovaný náročnými výstupmi a zostupmi – strmé výstupy v kombinovanom teréne a strmé zjazdy, často s použitím horolezeckých techník a horolezeckej výbavy ako stúpacie železá „mačky“, cepín, lano, istiace prostriedky. Ski-alpinistické túry sa realizujú aj vo vyšších nadmorských výškach a na ľadovci. U nás sú vhodné terény pre ski-alpinizmus napríklad vo Vysokých a Západných Tatrách. Naproti tomu ski-touring je určený pre bežných ľudí, ktorí ovládajú zjazdové lyžovanie. V porovnaní so ski-alpinizmom ide o menej náročný pohyb vo voľnom teréne, kde vám lyže a stúpacie pásy umožňujú jednoduchší postup terénom, neprepadávate sa v hlbokom snehu. A ešte si na záver aj zalyžujete. Keď sa ešte vrátime k tomu zamieňaniu pojmov ski-touring verzus ski-alpinizmus – verejnosť môže mýliť aj to, že na ski-touring sa používajú rovnaké lyžiarky a lyže ako na ski-alpinizmus. Výbava pre ski-touring a aj pre ski-alpinizmus je rovnaká, s tým rozdielom, že pri skialpinizme sa nosí navyše ešte výstroj súvisiaci s ľadovcovou túrou a lezením, ako lano, sedací úväz, prostriedky na istenie. Pri ski-touringu vyšliapú ľudia na lyžiach hore dolinou, svahom, hrebeňom na kopec. Na lyžiach prechádzajú hrebeňmi, dolinami, jednoducho, urobia si túru vo voľnom teréne v súlade s návštevným poriadkom národného parku – tu treba upozorniť, že nie všetky doliny a kopce sú pre ski-touring alebo ski-alpinizmus sprístupnené. A napokon sa spustia dole kopcom do cieľa svojej túry, prípadne, pri viacdňových túrach a prechodoch dolyžujú k horskej chate a ďalší deň pokračujú ďalej. Závisí od každého, akú trasu si vyberie, čo chce obdivovať a zažiť a v neposlednom rade, na čo má kondičku.
Vrstevnice, lavíny, ako fúka vietor
„Dá sa povedať, že ski-touring je taká novodobá s fitness aktivita. A v súčasnosti je tento šport veľmi dostupný – dajú sa kúpiť rôzne značky lyží i viazania. V časoch, keď som začínal, v roku 1998, bol oproti dnešnej ponuke výber výstroja značne obmedzený. Nikto nehľadel na to, akú širokú lyžu má pod lyžiarkou. Boli sme šťastní, že máme na čom šliapať,“ hovorí Martin Sekér, inštruktor ski-touringu, zo Slovenského horolezeckého spolku James z Bratislavy. Licenciu inštruktora má od roku 2014, teda desať rokov. Za ten čas prešlo „jeho rukami“ veľa lyžiarov, ktorí sa rozhodli, že si rozšíria obzor a zručnosti. Ako vraví, nejde len o mladých, v kurze mal už aj päťdesiatnikov, dokonca prišli aj šesťdesiatnici. Aj keď ste dobrý lyžiar, kurz ski-touringu má pre vás význam. Nestačí si len kúpiť, prípadne vypožičať lyžiarky a lyže na ski-touring a vybrať sa do dolín. Ako ski-touringový fanúšik sa musíte oboznámiť s nástrahami, ktoré vás pri pohybe v horách môžu stretnúť, porozumieť lavínovej problematike a vedieť sa pripraviť na túru tak, aby mala šťastný koniec. „S kolegom na kurzoch učíme plánovanie túry, prácu s mapou, čo sú to vrstevnice, azimut, ako sledovať predpoveď počasia, ako slnko, vietor a zrážky ovplyvňujú kvalitu snehu a ako to súvisí s lavínovým nebezpečenstvom,“ vysvetľuje Martin Sekér.
Trojdňový kurz vás zorientuje
Vraví, že pre začiatočníkov má zmysel absolvovať trojdňový kurz. Za tie tri dni sa ľudia oboznámia s témou výstroja, lavínovej problematiky a plánovania túry a následne musia tieto znalosti rozširovať praxou a cibrením v teréne pri svojich túrach. „Za tie tri dni dostanú základy na to, aby si vedeli vybrať peknú túru v súlade so svojimi schopnosťami, kondíciou a skúsenosťami a vrátiť sa z nej zdraví a šťastní,“ uvádza skúsený inštruktor. Samozrejme, na kurze vás naučia, ako si pripnúť viazanie, ako ho správne nastaviť – na prvé počutie to znie smiešne, ale sú prípady, kedy to lyžiari urobia celkom zle. „Často vidím na svahoch, že ľudia majú na viazaní nastavený takzvaný „komínik“ pod pätou na najvyššiu polohu aj napriek tomu, že sklon svahu je veľmi mierny. To je však zle, pretože vtedy trpia stehenné svaly,“ upozorňuje Sekér. Na ski-touring aj na ski-alpimizmus sa používajú lyžiarky a viazanie, ktoré umožňuje uvoľniť pätovú časť chodidla. Keď idete hore kopcom potrebujete, aby ste pätu mohli voľne dvíhať. Keď potom lyžujete dole kopcom, viazanie a lyžiarku upevňujete na pevno, aby ste bezpečne mohli zlyžovať. Lyže sú spravidla ľahšie, širšie a mäkšie oproti lyžiam určeným na zjazdové lyžovanie. Dôležitou súčasťou výbavy sú aj stúpacie pásy, ktoré bránia zošmykovaniu pri výstupe a lepia sa na skĺznicu každej lyže. Samozrejme, keď lyžujete dole kopcom, dávajú sa z lyží preč. Pokiaľ ide o palice, tu už môžete použiť také, aké sa používajú pri zjazdovom lyžovaní. Dobré sú však teleskopické s nastaviteľnou výškou.
Späť do školy lyžovania
Veľmi dôležitou podmienkou pre to, aby ste sa mohli venovať ski-touringu, je ovládanie zjazdového lyžovania. Predpokladá sa, že ste ako školák boli na lyžiarskom kurze a potom ste každú zimu chodili lyžovať na svah a stále ste sa popri tom zdokonaľovali. Je to skutočne dôležité, nestačí, že si o sebe subjektívne myslíte, že ste dobrý lyžiar. Je dobré, keď vás odborník posúdi, či je to skutočne tak. „Na kurzoch, ktoré robíme s kolegom, už pri tom prvom pohybe do kopca či zjazde vidíme, ako je človek s lyžami zžitý, či ich vie dobre ovládať, či ich má pod kontrolou. Podľa toho, ako sa ľudia kamarátia s lyžami, vyberáme terén na výučbu, aby sme predišli krízovej situácii a tomu, že by sa človek nevedel dostať na lyžiach bezpečne dole. Naše kurzy, ale nie sú určené na výučbu zjazdového lyžovania. Odporúčame, aby sa každý, kto sa chce venovať ski-touringu a nevie dobre lyžovať, najskôr zdokonalil na kurzoch zjazdového lyžovania,“ konštatuje Martin Sekér. Ako ďalej vysvetľuje, pri ski-touringu idete dole po neupravenom svahu, často s rôznou výškou a kvalitou snehu. „Ski-turista musí počítať s tým, že napríklad začne na prachovom snehu, ale potom príde na svah, na ktorý svieti slnko a sneh je odrazu ťažký a mokrý a tam, kde je tieň v doline už je z toho klzisko. Preto musí vedieť zvládnuť lyžovanie v rôznych druhoch snehu. Nesmie byť pre neho problém, že sa odrazu zmenia podmienky,“ zdôrazňuje inštruktor. Dodáva, že práve počas zjazdu dole kopcom, sa ski-turisti dostávajú najčastejšie do problémov, padajú, zrania sa. Keď sa nachádzate ďaleko v doline, kde často nie je signál, horská služba nemusí prísť okamžite. Nie je to, ako keď spadnete na oficiálnom lyžiarskom svahu pre zjazdové lyžovanie, keď sú pri vás záchranári prakticky okamžite.
Čistí myseľ, spája do manželstva
Rozhodne však náš článok nechceme končiť negatívne, alebo odradením prípadných záujemcov. Ski-touring je nesmierne krásny šport, dokonca „čistí hlavu“, čo nám potvrdil aj skúsený inštruktor. „Šliapanie na pásoch mi umožňuje spoznávať a sledovať prírodu v inej perspektíve. V zime je všetko pod snehom, príroda odpočíva a všetko hore vyzerá oveľa jednoduchšie a má svoje nemenné pravidlá. Veľký kontrast so životom dole v civilizácii. Zároveň počas túr sledujem a spoznávam aj sám seba. Zdolávanie prekážok a krízových situácii v absolútnom tichu zimných hôr je mi zrkadlom. A keď si na záver aj dobre zalyžujem, mám z toho vždy veľkú radosť,“ vyznáva sa Martin Sekér. Tento šport určite osloví aj nás, ženy. Potvrdzuje to Zuzana Sekérová, manželka nášho sprievodcu ski-touringom: „Ski-touring mi priniesol do života veľa krásnych túr a dobrodružstiev. Najväčšie zážitky v kopcoch som zažila s manželom, ktorého som spoznala, ako inak, vďaka ski-touringu. Bolo to na Zamkovského chate, kde sa neplánovane objavil večer po lezení v severnej stene Ľadového štítu. Naša prvá spoločná túra bola na Baranec v Západných Tatrách v roku 2006. A v roku 2010 ma na Baranci, opäť na lyžiach, čakala otázka, či si ho vezmem za muža? Dalo by sa povedať, že ski-touringu vďačím za muža a tri šikovné a zdravé deti. Dnes je to už osemnásť rokov, čo spolu ťaháme „stopu zasneženou pláňou“, hovorí Zuzana.
Aké oblečenie potrebujete na ski-touring
Odlišuje sa od klasického zjazdového lyžovania. Nepotrebujete zateplené nohavice, ani zateplenú bundu. Oblečenie má nižšiu hmotnosť, používajú sa špeciálne materiály, ktoré zabezpečujú odolnosť voči vode, vetru a zároveň sú priedušné. Veľmi dôležité je oblečenie vrstviť. Teda, jedna možno tenšia vetrovka proti vetru a vode a ďalšia hrubšia páperová, ktorá vás dokáže zatepliť. Dôležité je, aby ste mohli s teplom „narábať“, prispôsobiť si ho danej situácii. Nutne potrebujete so sebou batoh, kde si uložíte oblečenie, ktoré na túre nemáte. V ruksaku ďalej musí byť lekárnička a tiež jedlo, termoska s čajom. Množstvo jedla a tekutín závisí od dĺžky túry. Nutná je aj lavínová výbava (lavínový vyhľadávač, sonda a lopatka) a mať samozrejme aj dostatočné vedomosti na jej používanie.
Viera Mašlejová
Foto: Martin Sekér