Letná olympiáda v Paríži, majstrovstvá Európy vo futbale, či majstrovstvá sveta v hokeji patria k príležitostiam, ktoré si nenechajú ujsť stávkové kancelárie lákajúce Slovákov tipovať výsledky. Stávky na športové výsledky spoločne s veľkým rozmachom online hier a kasín významne zvýšili záujem a ochotu Slovákov hazardovať. Podľa najnovších údajov Slováci v minulom roku stavili na hazardné hry až 21,4 miliardy eur, pričom z tejto sumy prehrali celkovo 1,3 miliardy eur. V horizonte piatich rokov narástla suma stávok o viac ako 500 %.
„Je šialené, koľko dokážeme minúť na hazard,“ hovorí finančný expert spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik. Ak túto sumu rozpočítame na ekonomicky aktívnych ľudí, tak každý z nich prehral 464 eur za jediný rok. Ak by tieto peniaze investoval, pri priemernom zhodnotení 7 % ročne by z nich mal za päť rokov podľa odborníka 657 eur. Ak by sa takto rozhodoval nestávkovať 5 rokov za sebou, ale ušetrené peniaze by každý rok pravidelne investoval, na konci by z toho bola suma 2 792 eur. „Rozdiel je v tom, že táto suma nie je postavená na náhode a tipovaní výsledkov, ale na racionálnom odkladaní a zhodnocovaní vlastných peňazí. Teda vrabec v hrsti a nie holub na streche,“ konštatuje Ovčarik.
Podľa pravidelných prieskumov agentúry Focus pre Partners si štvrtina Slovákov nevie ušetriť mesačne žiadne peniaze navyše a viac ako polovica nemá vytvorenú ani minimálnu finančnú rezervu aspoň dvoch mesačných platov. Viac ako tretina Slovákov si nešetrí na dôchodok. Na druhej strane, Slováci minuli na stávkovanie v minulom roku obrovskú sumu 21,4 miliardy eur, pričom čistý prílev peňazí do podielových fondov dosiahol podľa Ovčarika iba 176 miliónov eur. Slováci teda majú podľa odborníka dostatočný priestor na investície do kapitálových trhov, no uprednostňujú hazard.
Hazardné hry sú založené na šanci a štatisticky väčšina hráčov prehráva. Dokonca aj keď vyhráte, zisky sú často náhodné a nepredvídateľné. Z dlhodobého hľadiska vedú hazardné hry častejšie k finančným stratám, stresu a ďalším negatívnym dôsledkom, ako sú závislosti, rodinné a psychické problémy. „Hazard je ako ruská ruleta. Niekedy vám to vyjde, ale keď nie, následky môžu byť fatálne,“ dodal Ovčarik.