Obdivujeme ich na kráľovskej rodine a pritom, my sa na ne neodvážime. Fascinátory a elegantné klobúky dokážu pozdvihnúť celkový look dámy na ešte vyššiu úroveň. Nápaditá Slovenka Alexandra Vidić začala pred piatimi rokmi vyrábať fascinátory a klobúky, vďaka ktorým sa ženy stávajú neprehliadnuteľné v dave…
Fascinátor, z latinského fascinare – fascinovať, je ľahká pokrývka hlavy pre ženy, ktorá pozostáva napríklad z peria, kvetov, sieťok a stužiek a pripevňuje sa k vlasom pomocou sponky, čelenky alebo hrebeňa.
Stáročná tradícia
Súčasný význam tohto slova sa objavil až koncom 20. storočia. Ozdobné pokrývky hlavy z pierok, kvetov a stužiek pod inými názvami však majú v histórii európskych ženských pokrývok hlavy dlhú tradíciu. Dekoratívne pokrývky hlavy, ako je fontange, sa vyvinuli z kresťanskej tradície šatiek v 17. storočí. Francúzska kráľovná Mária Antoinetta v 18. storočí spopularizovala pštrosie perá ako pokrývku hlavy. V 20. rokoch boli módne takzvané bábikové klobúky, malé miniatúrne klobúčiky, ktoré sa dávali šikmo na čelo alebo sa zapínali do účesu.
Fascinátor nie je klobúk
Veľa ľudí názov fascinátor nepozná, všetko čo sa nosí na hlave je pre nich klobúk. „Nemôžem im to zazlievať, v našich zemepisných šírkach sa fascinátory nenosili takmer vôbec. Na rozdiel od klobúka má fascinátor čisto dekoratívnu funkciu. Keďže takmer nezakrýva hlavu, poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred počasím,“ vysvetľuje Alexandra zásadný rozdiel. Pre tých, ktorí v tom majú stále guláš, má ešte jednu pomôcku: „Všetko, čo sedí pevne na hlave a netreba to fixovať sponkami, hrebienkami a podobne, sa volá klobúk. Všetko ostatné je fascinátor (úsmev).“
Začiatky kariéry
Už počas štúdia odevníctva v Bratislave Alex vedela, že svet módy je jej méta. Najskôr sa zamestnala u známeho slovenského módneho návrhára Richarda Rozboru, ktorý tvorí pod značkou ROZBORA COUTURE. „Navrhovať a šiť šaty bolo síce fajn, ale nemala som pocit, že je to moje poslanie. Túžila som nájsť niečo, v čom by som sa cítila ako ryba vo vode,“ hovorí. V roku 2018 prišiel zlom. Alexandra dostala pozvánku na tradičnú španielsku svadbu do Sevilly, kde bol súčasťou predpísaného dres kódu klobúk alebo fascinátor. „Keďže som nič vhodné u nás nenašla, začala som pátrať po materiáloch, aby som si klobúk vyrobila sama,“ vynašla. So svojím výtvorom sa pochválila v príspevku na sociálnej sieti, čím spustila nečakanú lavínu záujmu. „A tak som sa rozhodla, že sa stanem modistkou,“ spomína na svoje začiatky s úsmevom.
Raj pre milovníkov klobúkov
V Alexandrinom ateliéri v Rakúsku, kde žije s rodinou, sme našli všakovaké extravagantné umelecké kúsky, ktoré sú znakom noblesy a vyššej módy. V tvorbe ju najviac ovplyvnili Londýn a Judy Bentinck, ktorá viedla modistický kurz na Central Saint Martin University of Arts London. Alexandra ho absolvovala v roku 2022. „Judy Bentinck tvorí, mimochodom, klobúky a fascinátory pre britskú kráľovskú rodinu a celebrity ako napríklad Victoriu Beckham. Mojím najväčším vzorom je Philip Tracy – londýnsky modista. Aj on vyrába úžasné kúsky pre celebrity i kráľovskú rodinu. Minulý rok dokonca osobne reštauroval kráľovskú korunu pre kráľa Charlesa III.“ Okrem mekky fascinátorov a klobúkov – Veľkej Británie, čerpá slovenská modistka inšpirácie aj z Írska či Škótska.
Za najväčšiu udalosť roka, kde sa vždy kochá noblesnou módou, považuje Royal Askot – kráľovské konské pólo, na ktorom ženy nosia famózne fascinátory a klobúky od výmyslu sveta. „Je to raj pre milovníkov klobúkov,“ hovorí. „Pozorujem aj módne trendy v časopisoch a online. Vždy si vyhliadnem typ šiat a snažím sa k nim vytvoriť klobúk alebo fascinátor, ktorý by model ešte viac zdokonalil. Inšpiruje ma príroda, geometria a iné, podľa toho, akú mám práve náladu.
Ako prvé ma musí však kopnúť múza, čo teda nie je každý deň,“ smeje sa. „Mám aj hluché obdobia, no keď dostanem chuť a mám pred sebou cieľ, či už fotenie alebo módnu prehliadku, moja fantázia naberá plné obrátky. Vtedy dokážem za deň rozpracovať aj desať modelov.“ Najlepšie jej to vraj ide pod tlakom. V ateliéri vládne kreatívny neporiadok, ktorý má jednu výhodu: „V tom chaose nachádzam zrazu neobvyklé kombinácie farieb a štýlov.“
Materiály zbiera vo svete
Zaujímalo nás, či v našich končinách nie je problém zohnať vhodný materiál na výrobu fascinátorov. „Priznám sa, že prvý proces pri objednávaní materiálu bol veľmi komplikovaný, nemala som „šajnu“ o tom, ako sa materiály nazývajú a ako a kde ich hľadať. Na slovenskom trhu pred piatimi rokmi, keď som s tvorbou začínala, nebolo ani zmienky o materiáloch na fascinátory. Plsť som nakoniec našla za hranicami v Čechách, no pre letné materiály som musela cestovať a objednávať si ich od dodávateľov ďaleko za hranicami aj mimo Európy.
Na prestížnych mólach
Pred dvoma rokmi začala Alexandra spolupracovať s módnou návrhárkou Renatou Kliskou, ktorá tvorí pod značkou La Rena. „Vďaka nej sa moje klobúky dostali do zahraničia. Predvádzali sme v Taliansku v Nepi a na minuloročnom Fashion Week-u v Luxemburgu.“ Jej fascinátory sa objavili v módnych editoriáloch v kombinácii so šatami od Borisa Hanečku, Fera Mikloška a Michaely Ľuptákovej vo viacerých časopisoch, aj na stránkach Slovenky. Každoročne predvádza svoju tvorbu aj na Bratislavských módnych dňoch či na medzinárodnom Polo Cup-e v Šamoríne.
Nemáme na ne odvahu?
Na otázku, prečo sa Slovenky zvyčajne neodvážia na extravagantný doplnok ako je fascinátor, a pritom na britskej kráľovskej rodine ich obdivujú, má Alexandra jednoznačnú odpoveď: „Myslím si, že je to našou mentalitou. Slovenky chcú byť síce in a krásne, no zároveň majú potrebu zapadnúť do takzvanej šedej masy. Cítia sa neisto, ak majú vytŕčať z davu.“ Doplnky, ako sú fascinátory a klobúky, sa pritom hodia na akékoľvek spoločenské podujatia aj u nás. Napríklad na svadby, krstiny, pohreby, konské póla, derby, vernisáže či záhradné párty. Zaručeným tipom na úspech v ladení fascinátora k oblečeniu, je podľa Alexandry voľba jednofarebných šiat alebo kostýmu v jednoduchom strihu. „Je to ako so šperkami, zásada menej je viac funguje aj tu,“ hovorí profesionálna modistka.
Vďačná klientka
Za typickú nositeľku fascinátorov považuje Alexandra ženu, ktorá je elegantná a chce sa cítiť výnimočne, žensky a zároveň sa nebojí distingovanej extravagancie. Takou je podľa nej napríklad vždy elegantná moderátorka Alenka Heribanová, ktorá sa stala jej vďačnou klientkou.
V Aexandrinom čelenkovom facsinátore zažiarila aj nedávno v priamom prenose na Slovenke roka, keď prišla na pódium prevziať prestížne ocenenie za spolok Živena. „Prianím pani Heribanovej bolo, aby som vytvorila fascinátor, ktorý by evokoval čepiec. Keďže som nechcela, aby bol prvoplánový, vytvorila som iba náznak čepca na jednej strane hlavy s kvetmi. Odrážala som sa pritom od šiat módnej dizajnérky Jany Gavalcovej, aby spojenie modelov tvoril jeden celok,“ vysvetľuje kreatívna Slovenka, ktorá dokáže vytvoriť fascinátor podľa akéhokoľvek zadania… V kreativite skrátka neexistujú hranice a Alexandrina tvorba je toho dôkazom.
Páči sa vám Alexandrina tvorba? Pozrite si viac v galérii:
Zdroj: archív A. V.