Dlhá volebná noc nakoniec doniesla odpoveď nato, aké Slovensko si želajú mať Slováci minimálne v najbližšej budúcnosti. Čakanie na výsledky prinieslo aj mnohé prekvapenia.
Tak ako pribúdali hodiny po polnoci, tak sa v jednotlivých volebných centrálach rozplývali nádeje na parlamentné lavice, v iných sa zas upevňoval optimizmus podporovaný zverejňovanými výsledkami na obrazovke.
Pre stranu Hlas – SD to bola prvá predvolebná noc a v ich centrále, v kaviarni na nábreží Dunaja vládla dobrá atmosféra. Prvé exit polly , ktoré ju posunuli až na štvrté miesto sa nenaplnili a napokon Hlas obhájil pozíciu tretieho najsilnejšieho politického subjektu.
Predseda Pater Pallegrini chodil pravidelne medzi novinárov a poskytoval rozhovory. „Tretie miesto považujeme za skutočný úspech, všetci to veľmi prežívame, keďže sú to naše prvé voľby a vidíme, že ľudia nám dôverujú.“
Zuzana Dolinková označila voľby za „sviatok demokracie“ a zároveň dodala: „Všetko majú v rukách voliči, je to ich rozhodnutí a to treba v plnej miere rešpektovať.“
Keď sa napokon čísla zastavili na hodnote, ktorá ukázala, že sa takmer naplnili predvolebné odhady a Hlas – SD dopĺňa trojicu najúspešnejších strán v predčasných parlamentných voľbách, Denisa Saková predstúpila pred novinárov a povedala: „Slovenský národ takto rozdal karty a toto je volebná realita.“


Dlhá noc
Čakanie na údaje zo štatistického úradu bolo počas týchto volieb dlhšie než obyčajne. Ešte okolo druhej nad ránom nebola sčítaná ani polovica hlasov. Podľa informácií, ktoré sme dostali na vine bol vraj systém a elektronické spočítavanie bolo pomalšie než sa predpokladalo. Treba povedať, že aj moratórium bolo v tomto prípade o 45 minút dlhšie, keďže sa v niektorých volebných okrskoch vyskytli rôzne nepríjemnosti, ktoré bolo treba riešiť.
Prekvapenia volieb
Rozčarovanie z výsledku určite pocítila strana Republika. Tá bola v prieskumoch značne favorizovaná, pohybovala sa okolo 10%, no napokon neprekročila brány parlamentu. Rovnako aj Demokrati Eduarda Hegera dúfali v lepší výsledok a ani hnutie Sme rodina nedokázalo osloviť dostatočný počet voličov, ktorý by ich odprevadil do parlamentu.
Naopak, po prestávke sa na výslnie vracia Slovenská strana a Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré dosiahlo takmer sedem percent, čo jeho predseda Milan Majerský.
Smer potvrdil svoju pozíciu
Smer – sociálna demokracia, bola favoritom týchto volieb a dlhodobé prieskumy ju označovali za možného víťaza. Túto svoju pozíciu strana skutočne aj potvrdila a tak je veľmi pravdepodobné, že budúcu vládu bude zostavovať práve jej líder Robert Fico. Na druhom mieste skončili progresívci Michala Šimečku, ktorí získali podporu takmer 18 % voličov, čo predseda strany označil za veľmi dobrý výsledok pre liberálov v konzervatívnom prostredí Slovenska. Tretiu priečku, podľa neoficiálnych výsledkov obsadil Hlas – SD a do parlamentu sa dostala aj SAS – ka a pomerne kontroverzná kampaň OĽaNO nepoškodila stranu natoľko, aby zostala pred bránami parlamentu. Igor Matovič svoju pozíciu obhájil a na svojej kandidátke získal najviac preferenčných krúžkov.
Dobrou správou je, že účasť vo voľbách bola najvyššia od roku 2002 a svoje volebné právo využili takmer sedemdesiat percent voličov, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť ich krajiny.
Možné koalície
O tom, ako môže vyzerať budúca vláda, ktorá určí kam sa bude uberať Slovensko v najbližších rokoch sa v týchto chvíľach dá naozaj len špekulovať.
No črtajú sa dve možné povolebné koalície. Buď to bude vláda Roberta Fica, ktorý by presvedčil pre spoluprácu HLAS – SD, kresťanských demokratov a SNS, čím by získali pohodlnú väčšinu, alebo napokon dostane poverenie Progresívne Slovensko, ktoré si bude hľadať v parlamentných stranách svojho partnera. Najprirodzenejším partnerom strany Michala Šimečka je samozrejme SAS –ka, ktorú ústami svojho predsedu Richarda Sulíka už dávnejšie deklarovala spoluprácu a ďalšie politické subjekty by liberáli museli presvedčiť.
No to je ešte skutočne len v rovine hypotéz a nato ako bude vyzerať nová slovenská vláda si budeme musieť ešte počkať. V každom prípade platí, že bude taká, akú sme si ju zvolili.