Necelý mesiac pred voľbami musí Slovensko čeliť nečakane enormne zvýšenému prílivu nelegálnych utečencov, než na aký sme boli bežne zvyknutí. Vyvolalo to búrlivú diskusiu medzi politikmi, ale aj bežnými ľuďmi.
Najprv k nám začali utečenci prenikať cez južnú hranicu s Maďarskom, cez rieku Ipeľ, ktorá má na niektorých miestach nízku hladinu vody. Migranti tiež využili miestne lávky cez rieku. Neskôr sa objavili už aj v hlavnom meste. Utečeneckou vlnou bol ako prvý zasiahnutý okres Veľký Krtíš a okamžite volal o pomoc. Migranti totiž mnohokrát prechádzali cez obce a domáci obyvatelia mali obavy, pretože v dedine z ničoho nič stretávajú skupinky cudzích ľudí. Slovensko vydáva utečencom potvrdenia o možnosti zotrvania v krajine, pričom doklad zaviedlo v roku 2018. Mnohí politici to však začali kritizovať a vravia, že to nie je správne a aj pre tento doklad sme sa stali pre utečencov lukratívnou krajinou. Nehovoriac o tom, že práve vydávanie tohto dokumentu zamestnalo políciu. Migranti sa začali zhromažďovať vo veľkých počtoch na jednom mieste a vo Veľkom Krtíši im vytvorili centrum zo starej výrobnej haly. Naraz tam bolo sústredených aj 700 ľudí. Halu má v prenájme Policajný zbor SR. „V období od 1. do 12. septembra 2023 evidujeme na území SR v rámci celkovej nelegálnej migrácie 5 441 zadržaných cudzincov, z toho 5 349 cudzincov bolo na území SR zadržaných na tranzitnej nelegálnej migrácii na trase cez Balkán územím Maďarska,“ uviedol odbor komunikácie Policajného zboru SR.

Strach v obciach
Prednosta Mestského úradu vo Veľkom Krtíši Marián Balka riešenie kritizoval. Poukázal na porušovanie všeobecných záväzných predpisov. Hala totiž nie je určená na ubytovanie, nie je tam pripojená voda ani sociálne zariadenia. Migranti spali na podlahe, až neskôr tam priviezli mobilné WC a matrace pre ženy a deti. Na problém s nelegálnymi migrantmi poukázali aj starostovia niektorých obcí. Napríklad starosta Ipeľského Predmostia Viktor Lestyánszky povedal pre médiá, že každý druhý deň majú v obci desať až dvadsať migrantov, väčšinou mladých chlapov. Chodia cez lávku ponad rieku Ipeľ a obyvatelia sa boja. Predavačka, ktorá otvára obchod s potravinami ráno o piatej, keď je ešte tma, má strach. V obci Lesenice starosta Ladislav Majdán narátal až 180 migrantov. Obec preto pre nich uvoľnila prístrešok na amfiteátri. Zabezpečili im prístup k toaletám a k vode. Starosta sa tiež posťažoval, že migranti sú hluční, chodia po dedine v skorých ranných hodinách alebo v noci o druhej. Keďže obec nemôže suplovať štát, poprosil políciu, aby prišli migrantov vyzdvihnúť. Z niektorých dedín sa ozvali aj sťažnosti občanov, že im utečenci vošli do záhrad a pozberali úrodu ovocia, respektíve ešte nezrelé ovocie pooberali zo stromov a potom ho rozhodili po zemi. Mnohí starostovia si myslia, že štát by mal strážiť južnú hranicu, úseky, ktoré využívajú migranti na prechod do Slovenska. O kontrolu hraníc žiadajú aj niektorí politici. V polovici minulého týždňa strana Smer dokonca vyzvala vládu na zatvorenie hraníc s Maďarskom. Neskôr uviedli, že žiadajú dočasné zavedenie kontrol na hraniciach s Maďarskom.

Varovné výstrely
Minulý týždeň média zachytili tri malé skupinky migrantov v Bratislave na predstaničnom námestí, len kúsok od Úradu vlády SR. Prevádzači ich vyložili z dodávky v našom hlavnom meste. Pred horúčavou sa skryli pod korunami stromov. Potom, čo sa ich fotky dostali na sociálnu sieť, ich prišla skontrolovať polícia. Muži zákona uviedli, že všetci majú potvrdenie o povolení na pobyt. Polícia vraví, že nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku. Dramatickú situáciu však zažili na Záhorí. Polícia tam prenasledovala podozrivé vozidlo smerujúce z Maďarska na slovensko-české hranice. Pred obcou Veľké Leváre vytvorili policajné hliadky dopravnú uzáveru. Vodič prenasledovaného vozidla prudko strhol volant a narazil do oplotenia. Z vozidla vystúpili viaceré osoby, pričom jedna sa dala na útek. Polícia podozrivú osobu prenasledovala a na jej zastavenie použili výzvy a varovné výstrely do vzduchu. Zadržali jedenásť migrantov, medzi nimi jednu ženu a dve deti.
Maďari v podozrení?
V súvislosti s veľkou vlnou utečencov sa tiež upozorňovalo na fakt, že maďarský premiér Viktor Orbán prepustil z väzníc vyše 1 400 prevádzačov. Došlo k tomu v druhej polovici augusta tohto roku. Európska komisia začala voči tomuto kroku konanie. Na slobodu sa dostali osoby, ktoré boli usvedčené z pašovania ľudí. Maďarsko to zdôvodnilo tým, že EÚ finančne neprispieva Maďarsku na výdavky na ochranu hraníc. Na Slovensku sa začalo hovoriť o tom, že práve tento krok mohol spôsobiť vysoký nárast migrantov. Médiá však v tejto súvislosti začali špekulovať aj o tom, že maďarský premiér to neurobil náhodou. Vraj to bol zámer, aby ovplyvnil voľby na Slovensku.

Schôdzu k migrantom neotvorili
K nezvládnutej utečeneckej vlne sa rozhodli niektorí poslanci zvolať schôdzu v parlamente. Aj keď sa podpisov na jej otvorenie vyzbieralo dosť, napokon sa o ničom nediskutovalo. Jednoducho sa v NR SR neprezentoval dostatok poslancov, aby mohla byť schôdza otvorená. Okrem iného sa v parlamente malo zmeniť vydávanie „papiera“ pre utečencov. Teda, malo sa upraviť znenie paragrafu, ktoré hovorí o tom, že každému nelegálnemu utečencovi polícia vydá doklad o možnosti zotrvania na Slovensku. Podľa odborníkov práve tento doklad povzbudzuje aj ostatných migrantov, aby k nám prichádzali. Niektoré politické strany poukazujú na to, že Slovensko je pre migrantov len prestupnou krajinou, a že títo ľudia mieria do Nemecka alebo do Anglicka. Preto nehlasovali za otvorenie schôdze.
Na pomoc prišlo vojsko
Vláda a Ministerstvo vnútra SR na krízu s migrantmi zareagovali aspoň tak, že povolali vojakov. Minulý piatok rozhodli, že policajtom prídu pomôcť aj príslušníci armády. Tristopäťdesiat vojakov je nasadených pri doprave migrantov. Zabezpečujú logistiku po Slovensku a pomôžu aj pri strážení objektov cudzineckej polície počas vybavovania migrantov. Tých rozvážajú na jednotlivé oddelenia cudzineckej polície v rámci SR, aby boli čím skôr vybavení.
Spracovala vm
Foto: RTVS, facebook, archív