Folklórny súbor Oravan z Nižnej svoje vystúpenie na Dni kroja venoval pamiatke niekdajšieho umeleckého vedúceho Ľubomíra Jarolína a divákom ponúkol autentické zuberské čepčenie.
Oravan vznikal od roku 1950, spočiatku ako kultúrna úderka bez pomenovania v Ľanárskych závodoch v Nižnej. Systematicky začal oficiálne fungovať až od roku 1952, keď sa zúčastnil krajskej prehliadky ľudovej umeleckej tvorivosti. „Sme jeden z najstarších súborov. Vlani sme oslávili sedemdesiat rokov. Prezentujeme folklór zo všetkých regiónov Slovenska. Dnes máme zuberecký kroj. Je preň typická výšivka, ktorá zobrazuje ľanové kvety na lajblíku,“ vysvetlili nám členovia súboru.
Vďaka Plickovi
Folklórna skupina Hrochoťanpredviedla valašské piesne a odzemok a dievčatá zaspievali jarné piesne. „Vznikli sme okolo roku 1926 – 1928, keď Karol Plicka prišiel na Hrochoť, čo podnietilo vznik javiskovej formy nášho folklóru. Pre kroj je typická výšivka krivou ihlou, čo sa využívalo na sukniach, oplecku a stanke, čo je vlastne dnes podprsenka,“ uviedol šéf skupiny Michal Soták.
Ostrohy zo Šariša
Folkórny súbor Šarišan z Prešova priniesol na pódium rezké tance. „Charakterizuje nás temperament, venujeme sa hlavne folklóru z oblasti Šariša a musím hrdo povedať, že sme nositeľmi šarišskej kultúry a folklóru. V rámci kroja by som upozornila na ostrohy, ktoré majú muži na čižmách, to každého zaujme,“ hovorí Lucia Závodová, vedúca tanečnej zložky.
Viera Mašlejová
Simona Zaťková