Stretáva sa s mnohými našimi umelcami, historikmi, či kultúrnymi organizáciami zo Slovenska, ktoré prídu do Poľska prezentovať našu krajinu. Riaditeľa Slovenského inštitútu vo Varšave Milana Novotného sme sa opýtali, ako vníma výstavu o slovenskom kroji?
Pán riaditeľ, na pôde Slovenského inštitútu vo Varšave sa uskutočnila slávnostná vernisáž našej výstavy Krása v kroji. Čo hovoríte na takúto prezentáciu tradičného ľudového odevu?
V našom inštitúte sa snažíme s kolegami o prezentáciu slovenského umenia, kultúry v tom najširšom slova zmysle. Snažíme sa prezentovať, či už hudbu – klasickú i súčasnú, literatúru – preklady slovenskej poézie a prózy do poľského jazyka, tiež slovenské filmové umenie – klasické – najmä zo ,,zlatých 60-tych rokov“, ale aj súčasné. Tak isto, pokiaľ ide o odev, mali sme tu výstavu moderných odevov v spolupráci s Úľuvom. Teraz predstavujeme to klasické – tradičný slovenský odev. A sme veľmi radi, pretože – často krát to hovorím mojim poľským kolegom a priateľom, keď ich pozývam na Slovensko, že u nás sa stretnú s nebývalou rôznorodosťou krojov. Myslím si, že je to raritné aj v rámci Európy – ako sme na tak malom území nádherne rôznorodí. Jednotlivé regióny Slovenska sú neuveriteľne rôznorodé. Prírodne prekážky – pohorie, rieka, vytvorili akoby uzavreté regióny, kde je iný odev – iný kroj. Iné zvyky, iné piesne, iné nárečie, iné tradície, oproti susednému regiónu. Čo v Poľsku na takej úrovni nie je. Možno aj preto, že Poľsko je rovinaté, takže to prírodné členenie krajiny nie je také ako u nás. Návštevníci nášho inštitútu, či už priamo počas vernisáže výstavy, alebo potom, počas jej mesačného trvania, môžu uvidieť tú rôznosť, pestrosť a nádheru jednotlivých krojov.
Nedá mi sa neopýtať, či ste tu už mali takto – cez veľkoformátové fotografie, prezentované naše slovenské kroje, alebo sme prví?
Ste skutočne prví, po prvý krát takýmto projektom prezentujeme rôznorodosť slovenských ľudových krojov.
Zaujímajú sa Poliaci o ľudové umenie, špeciálne o kroje? Na Slovensku je to teraz veľmi populárne a folklór preniká aj do moderného umenia. Je to akési „vzkriesenie“ folklóru, ktorý sa opäť stal uznávaným. Ako je to u našich severných susedov?
Myslím si, že môžem povedať – keď to tak po očku sledujem, že je to trocha v menšej miere ako na Slovensku. V mestských aglomeráciách to je určite v menšej miere. Ale zase dizajnéri, módni návrhári, siahajú a odvolávajú sa aj na ľudové tradície, na ľudové kroje. Siahajú po ľudových motívoch, inšpirujú sa nimi. Vo vidieckych regiónoch, v menších mestách a dedinách sú, prirodzene, tradičné odevy známejšie.
Kroj dáva svojím spôsobom aj určitý obraz o histórii, o kultúre danej krajiny. Myslíte si, že takáto výstava osloví tunajšiu verejnosť?
Verím, že áno, pretože s Poliakmi sme si naozaj blízki. Iste, možno nie až tak, ako s Čechmi, ale aj s našimi severnými susedmi sme jazykovo, kultúrne i mentálne takpovediac blízki príbuzní. Takže verím, že o túto výstavu bude záujem. A, že aj obyvatelia a návštevníci hlavného mesta Poľska, teda veľkomesta, sa dozvedia, aké je Slovensko nádherne rôznorodé. Touto výstavou zároveň odprezentujeme jednotlivé turistické regióny Slovenska. Aj tato výstava môže teda pre jej návštevníkov byť akousi symbolickou pozvánkou na návštevu našej nádhernej vlasti.
Viera Mašlejová
Foto: David Vigh