Takmer polovica mladých žien na Slovensku čelí rastúcemu tlaku na vzhľad v dôsledku sociálnych sietí. Každá tretia by dokonca obetovala rok života za dosiahnutie ideálu krásy. Vplyv moderných technológií, sociálnych sietí a umelej inteligencie vytvára nerealistické štandardy pre krásu, ktoré devastujú sebadôveru žien.
Prieskum značky Dove realizovaný na vzorke 525 respondentiek odhalil, že slovenské ženy, najmä tie mladšie z generácie Z, sa stále viac stretávajú s nerealistickými nárokmi na svoj vzhľad. Až sedem z desiatich žien vo veku od 18 – 26 rokov priznáva, že cíti oveľa väčší tlak na fyzickú príťažlivosť ako generácia ich matiek. Tento tlak pochádza predovšetkým zo sociálnych sietí, ktoré sú plné upravených fotografií. Dôsledkom je, že sa dnes krásne cítia len dve percentá žien – a u žien nad 45 rokov sa necíti krásna dokonca ani jedna. Prieskum bol realizovaný v auguste 2024 agentúrou Ipsos žien od 18 do 65 rokov na celom Slovensku. „Intenzívny tlak na dokonalosť a uniformnú krásu, ktorú vídame na sociálnych sieťach, môže podkopávať našu sebadôveru a narúšať celkový dobrý pocit,“ hovorí Michaela Šimáčková, psychologička vzdelávacej organizácie Onfine, ktorá sa venuje zdravému vzťahu k technológiám. Udržať si v konkurencii upravených fotiek a dokonalých avatarov vygenerovaných umelou inteligenciou zdravú sebadôveru je totiž naozaj ťažké. „Vo výskumoch aj lektorskej praxi pritom vidíme, že sa pálčivosť tejto témy spolu s prudkým rozvojom AI viditeľne zosilňuje,“ dodáva Šimáčková.„Výsledky prieskumu potvrdzujú, že mladé ženy sú pod intenzívnym tlakom zo všetkých strán – zo sociálnych sietí, rodiny, priateľov i reklamy. Až 40 percent žien sa obáva, ako sa vplyv umelej inteligencie na štandardy krásy bude ďalej vyvíjať,“ hovorí Lenka Jonáková, brand manažérka značky Dove. Očakáva sa, že od roku 2025 bude 90 percent modelov online obsahu vytvorených umelou inteligenciou, čo súčasný stav ešte viac prehĺbi.
Rok života výmenou za krásu
Najviac alarmujúci je fakt, že každá tretia mladá žena by bola ochotná obetovať rok svojho života za dosiahnutie ideálneho vzhľadu. A čo viac, každá pätnásta žena by dokonca obetovala štvrtinu svojej inteligencie pre krajší vzhľad. Tieto čísla poukazujú na hlboký problém, ktorému čelia najmä mladé ženy. „Ženy sú neustále vystavované tlaku byť dokonalé a hodnotené primárne na základe svojho vzhľadu. Iba kolektívnou zmenou v tom, ako vnímame a prezentujeme krásu, môžeme ženám pomôcť nájsť sebadôveru. Naším cieľom je ukázať, že krása nie je o dokonalosti, ale o jedinečnosti každého z nás,“ hovorí Jonáková. „Spoločne môžeme vytvoriť prostredie, kde sa každá žena cíti krásna taká, aká je, bez ohľadu na trendy. Pridajte sa k nám v boji proti nerealistickým štandardom krásy a podporte ženy, aby si vážili svoju jedinečnosť a budovali tak sebadôveru na základe svojej autenticity,“ dodáva Jonáková.
5 tipov, ako odolať tlaku digitálnej dokonalosti
V dnešnej digitálnej dobe sme denne vystavení záplave vizuálnych podnetov, ktoré často prezentujú nerealistický ideál krásy. Tento tlak môže ovplyvniť nielen našu sebadôveru, ale aj celkový pohľad na vlastné telo a vzhľad. Projekt Sebadôvery Dove v spolupráci s neziskovou vzdelávacou organizáciou Onfine, ktorá sa venuje zdravému vzťahu k technológiám, prináša praktické tipy, ako čeliť týmto tlakom a pestovať zdravý vzťah k vlastnému telu.
1. Premýšľajte kriticky o online obsahu
Nie všetko, čo vidíme na sociálnych sieťach, je skutočné. Mnoho fotiek je upravených pomocou filtrov a umelej inteligencie. Pre lepšie pochopenie toho, ako ľahko sa dá vytvoriť „dokonalý“ vzhľad, si sami vyskúšajte bežné filtre a AI nástroje. Tento krok vám pomôže vytvoriť si zdravý odstup od nerealistických ideálov krásy, ktoré tieto technológie generujú.
2. Obmedzte čas strávený na sociálnych sieťach
Nekonečné scrollovanie môže podporiť pocit porovnávania a nespokojnosti so sebou samým. Nastavenie časového limitu pre používanie sociálnych sietí vám môže pomôcť nájsť rovnováhu a venovať viac času aktivitám, ktoré vás napĺňajú a posilňujú vaše sebavedomie.
3. Podporujte autenticitu a rozmanitosť
Krása nie je len to, čo je vidieť na povrchu. Algoritmy často uprednostňujú určitý typ vizuálnej estetiky. Uvedomte si, že skutočná krása vychádza z rozmanitosti a individuality. Drobné odchýlky od ideálu nás robia jedinečnými a dodávajú nám osobitý šarm.
4. Posilňujte blízke vzťahy
Hovorte o svojich pocitoch a neistotách ohľadom vzhľadu s ľuďmi, ktorým dôverujete. Zdieľanie týchto myšlienok môže pomôcť zmierniť tlak na dokonalosť a vytvoriť podporné prostredie. Blízke vzťahy sú dôležitým zdrojom emocionálnej podpory a môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri zvládaní tlakov, ktoré sociálne médiá vytvárajú.
5. Vnímajte telo ako zdroj sily, nielen vizuálny efekt
Telo nie je len „fasáda,“ ale prostriedok, vďaka čomu zažívame svet okolo nás. Vyskúšajte techniky „mindfulness“ – program znižovania stresu a sústreďte sa na to, čo vaše telo dokáže. Užívajte si všedné okamihy, ako je pohyb, dotyk alebo chvíle odpočinku, aby ste si uvedomili hodnotu svojho tela aj mimo vizuálnej stránky.
Pre ďalšie tipy môžete vyskúšať sedemdňovú výzvu na www.onfine.cz a na www.projektsebadovery.sk nájdete aj spôsoby, ako budovať sebadôveru svojich detí.
Ďalšími krôčikmi, ako so sieťami a technológiami zaobchádzať zdravšie a vedomejšie, vás prevedie sedemdňová e-mailová výzva, ktorú tiež nájdete na webe Onfine.
Spracované: vm
Foto: Shutterstock, MŠ