V Japonsku vzrástol počet „odlúčených manželstiev“ alebo „víkendových manželstiev“. Stále viac párov siaha po takomto modeli vzťahu. Manželia sa podelili o svoje skúsenosti. Môže to takto fungovať?
V praxi to funguje tak, že pár žije oddelene vo svojich domoch, každý si udržiava svoj vlastný životný štýl a uprednostňuje to, čo je pre nich dôležité – či už je to ich práca, spoločenský život, koníčky alebo starostlivosť o deti.
Každý ma vlastný štýl života
V partnerstve sú najdôležitejšie iné hodnoty a zdieľanie spoločného bývania sem nepatrí. Japonská fitnes trénerka Hiromi Takeda vo videu k téme spomenula, že so svojim manželom, s ktorým majú spoločného syna, nikdy spoločne nežili a nikdy o tom ani nepremýšľali. Oddelené bývanie si vybrali, lebo im tento model najviac vyhovuje. Jej manžel Hidekazu súhlasí a dodáva, že pri svojej náročnej manažérskej práci si to inak ani nevie predstaviť a bývať osamote je pre neho ľahšie. Dokážu si tak udržať svoje vlastné životné štýly. Na ich rozhodnutí môže zohrávať rolu aj fakt, že obaja už majú skúsenosti s neúspešnými prvými manželstvami.
Režim dňa
Žena vstáva okolo štvrtej hodiny ráno, medituje, pracuje, pripraví synovi desiatu do školy a uprace dom. Muž vstáva okolo 7 a ihneď po zobudení začína pracovať, naje sa nad klávesnicou a priznáva, že jediné jeho domáce práce sú pranie a vyžehlenie si oblečenia do práce. Žena medzitým odvezie syna do škôlky a sama sa poberie do práce, kde je do pol piatej, kým si dieťa opäť vyzdvihne. Hidekazu si uvedomuje, že sa jeho žena nezastaví od momentu ako jej zazvoní budík a priznáva, že by sa cítil vinný, ak by jej stál v ceste. Vidia sa dva až trikrát do týždňa, zväčša kvôli pomoci s dieťaťom. Ona priznáva, že, keď je muž u nich, stresuje ju fakt, že nemá čas venovať sa veciam, ktorým chce práve vtedy ona.
Nevýhody
Za najväčšiu nevýhodu považujú manželia oddelenú starostlivosť o dieťa, aby im to takto fungovalo, je vlastne všetko na nej. Japonsko patrí medzi krajiny, kde je deľba domácich prác medzi ženami a mužmi najhoršia, keďže ženy pracujú na domácnosti päťkrát viac ako muži. Aj preto je pre Hiromi oddelený život omnoho pohodlnejší, o manžela sa nemusí starať, ako tie ženy, ktoré majú svoje polovičky permanentne doma.
Reakcie okolia sa podľa nich rôznia, muži viac inklinujú k spoločnému bývaniu, zatiaľ čo ženy si vedia užiť vlastný čas a priestor pre seba.
(Zdroj: BBC)