Deň štátnosti Srbskej republiky je významným sviatkom, ktorý si Srbsko každoročne pripomína 15. februára. Tento deň symbolizuje boj za slobodu, národnú identitu a hrdosť na bohatú históriu krajiny. Sviatok je spomienkou na prvé srbské povstanie proti Osmanskej ríši z roku 1804. Slávnostné ceremónie, kultúrne podujatia a stretnutia ľudí naprieč regiónmi potvrdzujú silu národa, ktorý si ctí svoje korene a hodnoty.
Pre Slovákov má tento deň osobitý význam, pretože Srbov a Slovákov spája dlhoročné priateľstvo, ktoré presahuje hranice štátov. Slovenská komunita v Srbsku je neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti a prispieva k jej rozmanitosti a kultúrnemu bohatstvu. Naopak, Srbsko je Slovákom blízke nielen historicky, ale aj vďaka vzájomnému porozumeniu a úcte. Spoločne sme tento významný deň oslávili v Moyzesovej sieni v Bratislave.
Skutočná sila národov spočíva v jednote
Na oslavách Dňa štátnosti tak zazneli nielen srbské, ale aj slovenské piesne, slová uznania a želania prosperity. Osláviť prišlo mnoho hostí, ktorí mali možnosť vidieť vystúpenia Národného súboru ľudových tancov a piesní Srbska Kolo a kultúrno-umeleckého spolku Jednota z Hložian.
Prítomným hosťom sa prihovoril veľvyslanec Srbskej republiky Alexandar Nakić: „Slováci v Srbsku a Srbi na Slovensku. To je most, ktorý nás spája po stáročia. Pre mňa má spojenie so slovenskou komunitou osobitý význam. Žijem v dedine, kde Slováci tvoria viac ako 70 % obyvateľstva. Navštevoval som gymnázium v Báčskom Petrovci a o to viac ma teší, že môžem dnes pred vami stáť ako srbský veľvyslanec na Slovensku. Našim cieľom je posilňovať vzťahy so Slovenskom a napredovať v strategických spoluprácach. Chcel by som vyzdvihnúť výborné vzťahy na najvyšších úrovniach. Rád spomeniem aj otvorenie slovenského konzulátu v Báčskom Petrovci. Slovensko bolo a zostáva silným zástancom vstupu Srbska do Európskej Únie, za čo sme vám veľmi vďační. Srbsko je dnes modernou a úspešnou krajinou. Zároveň sa pridržiavame zásad medzinárodných práv.“
Nasledoval príhovor podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara: „V roku 1804 začalo Srbsko svoju cestu k modernej krajine. Okrem toho nemožno nespomenúť aj dátum prijatia prvej ústavy, rok 1835, ktorá jednoznačne vyjadruje hodnotový svet daného národa. V nej už bolo myslené na všetky demokratické inštitúty a všetkým, čo súvisí s riadením štátu. Okrem vzťahov k iným štátom a ľudských práv a slobôd je vyjadrením toho, čo národ reprezentuje a akým spôsobom žije.“







foto: Vlasta Bolehradska
Uvidíme sa v Banskej Bystrici
Slovenský deň kroja, mapujúci náš autentický folklór, je nositeľom nezameniteľných znakov slovenskej národnej identity, ktorá sa stala základom našej kultúry a svojbytnosti. Máme radosť, že Národný súbor ľudových tancov a piesní Kolo obdržali pozvanie na 1. septembra 2025 na Slovenský deň kroja. Ansámbel na to, aby na scéne zobrazoval tradičný ľudový tanec, rozvíjal ho v zmysle a súlade so súčasnými požiadavkami javiskového umenia. Aby tradičný tanec prehovoril novým, sviežim umeleckým jazykom – a spojil minulosť so súčasnosťou.
Kritici písali o Ansámbli v superlatívoch, ale ako si Kolo dokázalo a stále dokáže udržať svoju špičkovú kvalitu, akým spôsobom stále fascinuje publikum a získava ocenenia, to najlepšie vysvetlil belgický kritik slovami: V ich tancoch niet žiadnej afektovanosti, všetko je prirodzené, všetko vychádza zo srdca a smeruje priamo do srdca. Počas slávnostného večera predviedli ľudové tance ako Šumadija, Ti se kume, Baranja, Grmeč, Vlaško a Šopsko. Vystúpila aj Jednota s tancami Rožmarin a Polkou.
Nech teda Deň štátnosti Srbska zostane nielen sviatkom hrdosti, ale aj symbolom spolupatričnosti, ktorá spája srdcia Srbov a Slovákov.