Napriek veľmi ľahkej dostupnosti z hlavného mesta sa im darí ostať skrytými v malebnom pokojnom údolí Javorníkov a Strážovských vrchov, len pár kilometrov od Púchova. Kúpele Nimnica sú menej známe, a predsa majú čo ponúknuť. Prečítajte si, aké „zázraky“ s telom dokáže urobiť nimnická liečivá minerálna voda.
Na rozdiel od mnohých ďalších slovenských kúpeľov nie je história vzniku kúpeľov opradená legendami. Príčina vzniku Kúpeľov Nimnica bola celkom prozaická. V 50-tych rokoch minulého storočia sa budovala Vážska kaskáda – súbor vodných diel na rieke Váh. Tie sa stavali ako lacný zdroj elektrickej energie, ktorú potrebovalo povojnové Československo, a taktiež kvôli tomu, že rieka Váh spôsobovala na viacerých miestach rozsiahle povodne a bolo nutné usmerniť jej tok. A tak v roku 1953, počas hĺbenia základového múru Priehrady mládeže pri obci Nosice, neďaleko mesta Púchov, vrtmajstri znenazdajky narazili na zvláštnu vodu. „Podľa pamätníkov striekala voda do výšky 15 metrov niekoľko dní. Jej agresivita voči betónu aj armatúre si vyžiadala zmeny v zakladaní stavby. Voda bola odizolovaná a odvedená mimo teleso priehrady. Čoskoro sa objavili jej blahodarné účinky na zdravie. Po rozsiahlom balneologickom výskume a ťažkých rokovaniach vznikla 1. apríla 1959 Liečebňa Nosice, dnešné Kúpele Nimnica,“ vysvetľuje PharmDr. Silvia Pavlíková, predsedníčka dozornej rady kúpeľov a manažérka obchodného a zdravotného úseku. Nimnická voda je stredne až vysoko mineralizovaná, uhličitá, hydrogénuhličitanová, sodná, jódová, studená, hypotonická, slabo kyslá. Teplota najviac využívaného prameňa je 12,7 stupňov Celzia, čo je teplota dostatočne nízka na zachovanie si kvality a dôležitých liečivých zložiek. Obsahuje významné množstvá sodíka, horčíka, draslíka, vápnika, ďalej jodidy, chloridy a stopové prvky. Unikátne zloženie nimnickej minerálnej vody umožňuje jej vonkajšiu i vnútornú aplikáciu, a to formou pitnej liečby, inhalačnej liečby a celotelovým uhličitým kúpeľom.
Na pitie, inhaláciu aj kúpeľ
Pitná liečba je indikovaná pri liečbe chorôb tráviaceho ústrojenstva – vredová choroba gastroduodena, funkčné a zápalové ochorenia čriev a žalúdka, pooperačné stavy tráviaceho traktu a choroby z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou. Pravidelné pitie nimnickej minerálky ovplyvňuje lokálne sliznicu gastrointestinálneho traktu. Ide predovšetkým o neutralizačný účinok, ktorý pretrváva rádovo niekoľko desiatok minút. Táto liečivá minerálna voda zlepšuje evakuačné pomery žalúdka, odstraňuje pocit plnosti, nafukovanie, normalizuje peristaltiku hypertonického žalúdka a dvanástorníka, pôsobí protizápalovo na sliznicu, priaznivo ovplyvňuje metabolizmus purínov, a tým znižuje hladinu kyseliny močovej v sére. Prítomné hydrogénuhličitany a oxid uhličitý sa podieľajú na udržiavaní stáleho pH krvi a ich zvýšený prísun do organizmu sa podieľa na zlepšení účinku inzulínu ovplyvnením afinity inzulínových receptorov. Voľný oxid uhličitý pôsobí ako stimulátor sekrécie a motility tráviaceho traktu. Pitná liečba sa aplikuje 3-krát denne.
Inhalačná liečba je indikovaná pri liečbe netuberkulóznych chorôb dýchacích ciest. Inhalácia minerálky priaznivo ovplyvňuje sliznicu dýchacích ciest, pôsobí protizápalovo, skvapalňuje hlien a uľahčuje vykašliavanie.
Celotelový uhličitý kúpeľ je indikovaný pri kardio-vaskulárnych ochoreniach, onkologických, nervových, pohybových, gynekologických chorobách a chorobách z povolania. Využíva sa vplyv najmä oxidu uhličitého na kapiláry kože a slizníc. Dochádza k vazodilatácii – rozšíreniu periférnych ciev, hyperémii – prekrveniu, prísunu živín a odplavovaniu splodín látkovej premeny z tkanív. Pri celotelovom kúpeli klesá periférna rezistencia cievneho riečiska, dochádza k poklesu tlaku krvi. Kúpeľ zároveň inhibuje chladové a stimuluje tepelné receptory kože, ovplyvňuje aj termoreceptory srdca a znižuje jeho pulzovú frekvenciu. Pri dĺžke kúpeľa 20 minút a viac sa zvyšuje diuréza, nátriumuréza, ktoré pretrvávajú niekoľko hodín.
Pokroky v liečbe postcovidu
Vďaka skúsenostiam a doterajším úspechom s liečbou širšieho spektra indikácií mali kúpele veľký predpoklad aj pre liečbu postcovidového syndrómu. „Počas celého obdobia sa v našich kúpeľoch liečilo pravdepodobne najviac postcovidových pacientov zo všetkých kúpeľov – okolo 900 pacientov,“ vraví predsedníčka dozornej rady kúpeľov. Štatisticky si potom vyhodnotili účinnosť kúpeľnej liečby u postcovidových pacientov, ktorí absolvovali na začiatku a na konci trojtýždňového pobytu v kúpeľoch 6-minútový záťažový test chôdzou, spirometriu a ďalšie vyšetrenia. Po vyhodnotení vzorky pacientov liečených v auguste až decembri 2021 zaznamenali zlepšenie vo všetkých troch sledovaných parametroch, a to o 10 až 30 a viac percent, len počas troch týždňov. „Subjektívne klienti pociťujú toto zlepšenie ešte výraznejšie. Zrazu prejdú dlhšie vzdialenosti ako doteraz, bez toho, aby sa zadýchali. Po dlhých týždňoch sú schopní nadýchnuť sa zhlboka. Spomalí sa im pulzová frekvencia, zmierni hypertenzia. Konečne sa vyspia,“ uvádza Silvia Pavlíková.
Dbajú aj o psychické zdravie
V kúpeľoch vnímajú človeka ako bio-psycho-socio-sprituálnu bytosť, čiže ako osobu so svojimi telesnými, duševnými, spoločenskými a duchovnými potrebami. A tak ponúkajú klientom v prípade potreby aj psychologickú intervenciu. „Založili sme kúpeľné psychologické centrum, kde pracujú kvalitní psychológovia. Poskytujú rôzne psychologické služby ako poradenstvo, nácvik relaxačných techník, prednášky, workshopy, edukáciu, tréningy pamäti. Často sú to práve osoby trpiace postcovidom, ktoré majú problémy so spánkovým rytmom, koncentráciou, pamäťou, stratou motivácie, úzkosťami či depresiami,“ poznamenáva manažérka obchodného a zdravotného úseku. Ako dodáva, zistili, že absolvovanie klasických kúpeľných procedúr spolu so psychologickou podporou sa navzájom potencuje, čiže vzájomne zvyšujú účinnosť oboch spôsobov liečby.
Spracovala Viera Mašlejová
FOTO: Ramon Leško a Kúpele Nimnica
Diagnózy pre Kúpele Nimnica
Pre univerzálne zloženie minerálky sa v Kúpeľoch Nimnica lieči deväť zo všetkých dvanástich indikačných skupín pre dospelých. A to predovšetkým choroby dýchacích ciest – astma, alergie, postcovid, ďalej choroby pohybového aparátu a obehového ústrojenstva, ochorenia tráviacej sústavy, onkologické, nervové a ženské choroby, ako i choroby z povolania a z poruchy látkovej premeny a žliaz s vnútornou sekréciou, napríklad diabetes. Liečba sa poskytuje tiež deťom tzv. ambulantnou – dennou formou, konkrétne choroby dýchacích ciest, pohybového aparátu a nervové choroby.