Venuje sa vyrovnávaniu s dvoma totalitami, témam slobody a spravodlivosti. V Rádiu Slovensko pripravuje reláciu Osudy, ktoré písalo 20.storočie, kde prináša príbehy pamätníkov 20. storočia, v televízii pripravila scenáristicky a režijne dokumentárne cykly Osudy k 70. výročiu druhej svetovej vojny, Osudy – politické procesy a nástup totality, Cesta k deportáciam či Naše storočie očami storočných. Reportáže o obetiach totalít pripravovala šesť rokov aj v relácii Reportéri. Ako editorka sa podieľala na vzniku knihy Alexander Bachnár – Mojich sto rokov. Písala aj do Denníka N a Sme.
Za novinársku prácu získala v roku 2011 a 2020 Cenu Nadácie otvorenej spoločnosti a v roku 2019 a 2021 Výročnú cenu literárneho fondu.
Čo pre vás znamená ženskosť?
Francúzska spisovateľka, feministka Simone de Beauvoir tvrdila, že ženou sa človek nerodí, ale sa stáva. Samotnú ženskosť si predstavujem ako čaro osobnosti každej konkrétnej ženy. To je dané empatiou, citlivosťou, inteligenciou, ale aj silou prekonávať životné prekážky.
Čo podľa vás zahŕňa pojem slovenská žena?
Ženy na Slovensku sa za posledné storočie výrazne emancipovali, k čomu kedysi pomohla napríklad prvá Československá republika, ale tiež spolok Živena, ktorá vďaka ďalším zaujímavým ženám žije doteraz. Pri svojej práci som spoznala veľa odvážnych žien, demokratiek, ktoré sa postavili napríklad proti obom totalitám – herečka Dalma Špitzerová, kňažná a neskoršia politická väzenkyňa Eugénia Vyskočilová alebo dnes už 104-ročná Anna Šestáková, ktorá po uväznení manželka prežila s deťmi komunistickú akciu B. Slovenky zvládajú toho naraz niekedy veľmi veľa – od rodiny, práce až po dobročinné aktivity, kde pomáhajú iným, z mojich skúseností sú však často na seba príliš prísne a tvrdé. No a dnes mnohé zo Sloveniek stoja pri aktivitách, ktoré menia celú spolpčnosť k lepšiemu.
S čím sa podľa vás musíme ako ženy vysporiadať?
Najväčším nepriateľom sme často pre seba my samy. Príliš o sebe pochybujeme, príliš sme zviazané predsudkami a očakávaniami, ktoré si do nás projektujú iní ľudia. Myslím, že by sme mali viac počúvať svoje pocity, intuíciu, nebáť sa snívať a skúšať si tie sny plniť. Rovnako by sme sa nemali báť za seba a za svoju pravdu zabojovať. Mnohé ženy priekopníčky v histórii prekračovali hranice. A každé prekročenie tej bežnej komfortnej zóny človeka niečo naučí.
Na čo ste na seba najviac hrdá?
Nerada by som hovorila o nejakej hrdosti, hrdinovia, ktorých príbehy zaznamenávam, ma naučili, že najviac v živote človeka je pokora, skromnosť a nadhľad – nebrať sa smrteľne vážne.
Som rada, že som sa kedysi rozhodla pre novinársku prácu a stále si to potvrdzujem, pretože mi otvorila dvere k výnimočným ľuďom – a aj mne samej to dalo do života nový rozmer. Teším sa, že sme ich príbehy mohli predstaviť v rozhlasových reláciach alebo televíznych dokumentoch.




Kto je pre vás osobne, vo vašom živote, vaša „Slovenka roka“?
V mojom živote je Slovenkou roka moja mama, ktorá vždy stála pri mne a podporovala ma – aj keď som pri svojej práci bojovala s nepochopením alebo s veternými mlynmi. Vážim si ju ľudsky, lebo je vo všetkých smeroch demokratka aj profesne, keďže robila lekárku a pomáhala ľuďom. Je tým typom silnej ženy, ktorá málo hovorí a viac koná, oporou bola vždy aj pre celú našu rodinu.






Hlasovať môžete tu: https://www.slovenkaroka.sk/hlasovanie/
Hlasujte cez SMS a vyhrajte pre seba a svoju rodinu týždenný pobyt v karavane od spoločnosti Turčan Auto
Redakcia týždenníka Slovenka
Hlasovať môžete od 07. februára 2023 10:00 do 20. júna 2023 – 12:00 prostredníctvom SMS na číslo 7400 v tvare SR 1 – 27. Cena SMS je 1 eur s DPH., službu zabezpečuje spoločnosť goodgames, s.r.o. Zároveň ste v hre aj o exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour.
Ďakujeme vám, milé naše Slovenky, za inšpiratívne a príjemné prežité spoločné momenty s Vami. Redakcia týždenníka Slovenka
Redakcia týždenníka Slovenka
Veľká vďaka patrí partnerom podujatia ankety Slovenka roka 2023
