Akné. Problém, ktorý poznajú mladí aj tí starší. Okrem tváre pri ňom trpí i duša. Veď, kto by sa cítil dobre, keď ho obťažujú zapálené miesta, po ktorých ostávajú na koži jazvy? Riešenie nie je rýchle, ale existuje. Čím skôr sa začneme akné zaoberať, tým lepšie. Chýbať pritom nesmie pravidelná odborná starostlivosť, ani kvalitná kozmetika. Je jar, pravý čas začať.
Akné je veľmi časté. V skutočnosti výskum odhaduje, že ním trpí až 9,4 percenta ľudí na celom svete. Aj keď nepredstavuje vážne riziko pre celkové zdravie, stále môže byť bolestivé, najmä ak ide o formu ťažkého akné. V priebehu času môže akné spôsobiť aj zjazvenie. Nedá sa poprieť, že tento stav môže prispieť k emocionálnemu utrpeniu. Akné a jazvy na tvári a iných viditeľných miestach tela môžu ovplyvniť sebavedomie a môžu tak prispieť k pocitom úzkosti alebo depresie.
Pátranie po príčine
Takmer všetci vieme, že akné je zápalové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje začervenanou pokožkou, pórovitými ložiskami čiernych bodiek až bielych zahnisaných vyrážok. Bežne sa tvorí sa na tvári, ramenách, chrbte, dekolte či krku. A práve preto ho tak ťažko nesieme- v mnohých prípadoch akné skrátka neskryjeme. Najčastejšou príčinou jeho vzniku, najmä v pubertálnom veku, je zvýšená tvorba mazu z dôvodu hormonálnych zmien a zvýšenej produkcie androgénov. Hormonálne zmeny však spôsobujú akné aj v dospelom veku, najmä u žien. Ďalšou z príčin môže byť genetická predispozícia, stres, zlá životospráva, zvýšený príjem sladkých a mastných jedál, ale tiež alkohol, cigarety, užívanie niektorých liekov, najmä steroidov, ale tiež nevhodná kozmetika a nedostatočná starostlivosť o pleť, najmä pri používaní mejkapu a následnom nedostatočnom odličovaní.
Pomocníci v boji na dlhú trať
Ako sme už naznačili v úvode, z večera do rána sa akné len tak nezbavíte. V prípade ľahších foriem stačí úprava stravy a správne čistenie pleti ráno a najmä večer. Je nevyhnutné zbaviť sa nečistôt, doslova „do čistého tampónu“. Dôležitý je tiež výber krémov a prípravkov s ohľadom na typ pleti, ktorý určí dermatológ. Pleť treba pravidelne odborne čistiť, určite však nie vytláčať doma. Pri ťažších formách akné a tvoriacich sa jazvičkách je už potrebná komplexná liečba. V prípade ťažších foriem obvykle dermatológ volí liečivá na báze isotretinoínu a to buď lokálne, alebo celkovo, prípadne prípravky na báze gélu a antibiotické roztoky či antibiotiká. Po medikamentóznej liečbe môže nastúpiť aj riešenie, ktoré už vyžaduje zložitejšie technológie- frakčná ihličková rádiofrekvencia alebo kúry s pulzným svetlom. Zároveň treba rozoznávať, či ide o liečbu tínedžera alebo dospelej osoby. Prípravky a starostlivosť sa podľa veku spravidla líšia.
Odíde raz a navždy?
Pri správnej liečbe sa dosahujú výborné výsledky. Samozrejme, ak je u človeka predispozícia na akné, prípadne pokračuje v nevhodnom životnom štýle a zanedbáva starostlivosť o pleť, tak sa zápal môže kedykoľvek vrátiť. Preto si osvojte zdravú rutinu už dnes. Môže vám to zmeniť život.