Valentín klope na dvere a vy chcete mať “toho svojho” pekne na poriadku. Viete, ako by sa mal starať o svoju pleť? Poradíme vám.
Pravda je taká, že muži, hoci by to máloktorý dobrovoľne priznal, majú sklon k citlivej pleti. Veď už len samotný fakt, že ich pokožka sa musí vyrovnať s ochlpením či holením tváre, hovorí za všetko. Preto je dôležité, aby sa naučili aplikovať správnu kozmetickú rutinu, čo najskôr. Môžu tak predísť často bolestivým komplikáciám.
Starostlivosť podľa typu pleti
Čo sa týka starostlivosti o pleť, muži už tradične preferujú jednoduchosť. Stále viac ich však v súčasnosti hľadá možnosti pre zdravšiu a mladšie vyzerajúcu pleť, takže je ideálny čas, aby sa páni tvorstva dozvedeli viac o tom, ako sa starať o najväčší orgán svojho tela. Hoci existujú kľúčové rozdiely medzi mužskou a ženskou pokožkou – napríklad mužská pokožka je hrubšia ako tá ženská – základné prvky efektívneho plánu starostlivosti o pleť zostávajú rovnaké. Je viac než potrebné uvedomiť si, s akým typom pleti má konkrétny pán dočinenia. Po správnom identifikovaní typu pleti sa budú ľahšie vyberať produkty pre konkrétnu osobu.
- Citlivá pokožka môže po použití produktu štípať alebo páliť
- Normálna pleť je čistá a nie obzvlášť citlivá
- Suchá pokožka je šupinatá, svrbí alebo je drsná
- Mastná pleť je lesklá a olejnatá
- Zmiešaná pleť je na niektorých miestach suchá a na iných mastná
Inšpirujte sa rutinou podľa dermatológov
Zamerajte sa na nasledujúce tipy, aby ste pomohli mužom vytvoriť si zdravú rutinu starostlivosti o pleť:
- Čítajte etikety a zloženie produktov – pleť so sklonom k akné vyžaduje čistiace a hydratačné prípravky s nápisom „bez oleja“ alebo „nekomedogénne“, pretože neupchávajú póry. Citlivá pokožka zas preferuje jemné výrobky „bez vône“, pretože výrobky s vôňou môžu zanechať pokožku podráždenú a suchú. Pozor na produkty označené ako „neparfumované“, pretože mnohé z nich obsahujú maskovacie vône, ktoré môžu stále dráždiť pokožku.
- Tvár si treba umývať denne a vždy po cvičení- pretože bežné mydlo často obsahuje drsné zložky, ktoré môžu pokožku vysušovať, pleť je vhodné umývať jemným čistiacim prostriedkom na tvár a vlažnou vodou.
- Pozor na techniku holenia- ak muž často pociťujete že sa holí príliš blízko pokožky, vníma popáleniny od žiletky alebo zarastené chĺpky, je vhodné použitť radšej jedno- alebo dvojčepelovú žiletku a nenaťahovať si pri holení pokožku. Pred holením treba navlhčiť pokožku a chĺpky, aby sa zjemnili. Po holení by mal nasledovať hydratačný krém na holenie a holiť sa treba v smere rastu chĺpkov. Po každom prejdení žiletkou treba jej čepeľ opláchnuť a tiež vymeniť ju po piatich až siedmich oholeniach, aby sa minimalizovalo podráždenie.
- Hydratácia a krémy s SPF- rovnako, ako u žien, je aj u mužov nutné pleť hydratovať a pri pobyte vonku na slnku používať ochranný faktor. Každý muž by mal však mať svoj vlastný krém a nie vyberať prípravky z police svojej polovičky.