Poklady starých civilizácii – tak sa volá nová séria pamätných mincí, ktorú 16. februára slávnostne predstavili v Českej mincovni v Bratislave. Mimoriadna edícia pochádza z tvorivej dielne akademickej sochárky a medailérky Ľudmily Cvengrošovej.
Už na úvod treba povedať, že ide o mimoriadnu razbu strieborných mincí s vysokým reliéfom. Mince sú naviac opatinované, aby bol ochránený reliéf. Ako prvú vyrazili mincu, ktorá na prednej strane zobrazuje známe staroveké mesto Petra. Siluetu skalného mesta dopĺňa soška letiaceho koňa z Kan-su, z Číny. A do tretice na striebornej minci je ešte vyrytý keltský kotlík z Gundestrupu z Dánska, pričom autorka mince vybrala scénu znovuzrodenie. „Zužitkovala som poznatky zo svetových múzeí. Mňa totiž viac ako prírodné krásy, zaujímajú ľudia a ich tvorba, výtvory, ktoré dokáže urobiť ľudská ruka. Ľudskú prácu som si vždy vážila, podľa mňa je to dôležité,“ odpovedala Ľudmila Cvengrošová na otázku, prečo práve takýto reliéf. Popredná slovenská sochárka je vášnivá cestovateľka, rada navštevuje pamätné miesta po celom svete. Svoju lásku k umeniu, cestovaniu a všetkým kultúram zhmotnila do podoby pamätných mincí Českej mincovne. Strieborná minca váži 42 gramov a jej predajná cena je 119 eur. Pôjde o limitovanú edíciu, vyrazili len päťsto kusov.
Druhý bude Stonehenge
„Pani Cvengrošovú mi odporúčali a dozvedela som sa o nej, že spolupracovala aj s archeológmi,“ vyjadrila sa Ľudmila Fülöpová,riaditeľka zastúpenia Českej mincovne na Slovensku. Pretože licenciu na vydanie pamätnej mince poskytol tichomorský ostrov Niue, zadná strana zobrazuje jeho atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 dolár a rok vydania. Ako druhú v poradí zo série Poklady starých civilizáciivydá Česká mincovňa pamätnú striebornú mincu so známym megalitickým komplexom Stonehenge. Salisburskú pláň doplní soška Mysliteľa. Ide o majstrovské dielo neolitu. Autorkou druhej mince bude tiež Ľudmila Cvengrošová. Táto umelkyňa vytvorila napríklad známu sochu „Biatec“ – trojtonová plastická keltská minca pred Národnou bankou Slovenska v Bratislave.
Viera Mašlejová
Foto: Viačeslav Šambazov