Štatistiky o paragrafe 363 Trestného poriadku, ktoré prezentoval generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, skrývajú to podstatné.
Podľa riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej nie je zo Žilinkových čísel jasné, akých uznesení sa týkajú, koľko z nich je právoplatných uznesení o obvinení alebo začatí trestného stíhania, či aké prokuratúry ich dozorujú. Taktiež nie je jasné, či klesá aj počet zrušených uznesení z dielne Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a ako sa vyvíjajú počty zrušených rozhodnutí v prípade politicky exponovaných osôb.
Petková na sociálnej sieti zároveň informovala, že už v minulosti štatistiky GP netvorili reálny obraz o nadužívaní paragrafu 363. Štatistiky zahŕňajú napr. aj zrušené rozhodnutia o zastavení trestného stíhania či jeho odložení, o schválení zmieru či uložení poriadkovej pokuty. „Zastavme korupciu si preto v uplynulom roku od GP cez infozákon vypýtala údaj, koľko právoplatných uznesení o vznesení obvinenia zrušila. Prokuratúra poskytla informácie len za roky 2019 a 2020, keď zrušila 13, respektíve 24 uznesení,” tvrdí Petková. Dodala, že prokuratúra neposkytla údaje za vlaňajšok a prvý polrok 2022. Vo svojom stanovisku sa GP ohradila, že poskytnutie požadovaných informácií by si vyžadovalo vytvorenie súborov z príslušných informačných systémov, ktoré však v takom rozsahu a špecifikácii GP nemá k dispozícii.
Podľa Zuzany Petkovej bol počet zrušených obvinení v roku 2021 vyšší v trestných konaniach, ktoré viedol Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Kým v roku 2019 to boli tri zrušené rozhodnutia, v roku 2021 ich bolo už sedem. „Zrušené bolo aj trestné stíhanie, kde ešte nikto nebol obvinený. Išlo o vyšetrovanie podozrení, ktoré sa týkali policajnej inšpekcie a jej bývalej šéfky Diany Santusovej. Viacerí prokurátori ÚŠP neoficiálne poukazovali na to, že ide o neobvyklý postup a doposiaľ sa to zrejme ešte nestalo,” informovala riaditeľa Nadácie Zastavme korupciu. Petková zároveň tvrdí, že GP odmietla odpovedať aj na otázku, koľko takýchto prípadov bolo za posledné roky. „Uviedla, že nedisponuje informáciou tzv. ležiacou na stole, z ktorej by bolo možné bez ďalšieho preskúmania zistiť, či návrh na postup podľa paragrafu 363 smeroval proti uzneseniu o začatí trestného stíhania vo veci,” dodala.
Oproti predchádzajúcim rokom v roku 2022 došlo k zníženiu počtu prípadov uplatnenia paragrafu 363 Trestného poriadku, podľa ktorého „generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon“. Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry Sr Dalibor Skladan, vyplýva to zo štatistík vedených prokuratúrou. „Generálna prokuratúra SR v roku 2022 zaevidovala celkom 608 návrhov na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní, ktoré bol generálny prokurátor povinný vybaviť. V roku 2021 bolo 638 takých návrhov, v roku 2020 ich bolo 523, v roku 2019 to bolo 457, v roku 2018 ich bolo 499, v roku 2017 išlo o 466 a v roku 2016 celkom 608 návrhov,” povedal Skladan. Znižujúci sa trend používania paragrafu 363 podľa neho najpriliehavejšie preukazujú údaje o podiele zrušených právoplatných rozhodnutí generálnym prokurátorom na celkovom počte podaných návrhov oprávnených osôb v jednotlivých rokoch.