Pár mesiacov či dlhé roky. Nezáleží na tom, ako dlho so svojím partnerom ste, upadnúť do stereotypu sa dá veľmi rýchlo. Keď opadne prvá eufória vo vzťahu, veci sa začnú akosi ,,samy od seba“ automatizovať. Do vzťahu prichádzajú každodenné povinnosti, starostlivosť o fungovanie domácnosti či deti. Nestratiť tak vášeň vo vzťahu môže byť niekedy náročné.
Tráviť chvíle spoločne a objavovať opakovane lásku v tom druhom nemusí byť otázka drahých dovoleniek alebo časovej náročnosti. Občas stačí malá pozornosť, pekné slovo, milé prekvapenie či krátke spoločné aktivity. Možností je veľa. Dôležité je, kúsok po kúsku neustále prispievať k osvieženiu citov k partnerovi.
Pripomenutie si spoločných začiatkov
- ,,Keď som s manželom upadla do stereotypu, uvedomili sme si, že si musíme začať spoločne robiť pestrejší program. Nie je dobré byť stále doma a robiť tie isté veci dookola – väčšinou bežné domáce práce, ktoré môžu veľakrát počkať. Išli sme po dlhom čase na rande, ktorým sme si pripomenuli začiatky nášho vzťahu. Manžel si po desiatich rokoch kúpil parfum, ktorý mal na seba, keď sme sa prvýkrát stretli. To oživilo moje spomienky na prvé spoločne strávené chvíle. Stačí však aj obyčajná prechádzka počas slnečného dňa. Dôležité je neriadiť sa všeobecnými pravidlami, že v nedeľu o dvanástej musíte sedieť doma a servírovať obed.“ (Romana, 30)
Spoločné rozhovory
- ,,Nenechať padnúť vzťah do rutiny nie je téma častej spoločnej večere v drahej reštaurácii či téma výletov. Ak by ste toto opakovali stále, tak či tak by sa to stalo stereotypom. Spoločné aktivity musia byť vždy niečím originálne. Dôležité je venovať pozornosť tomu druhému aj v bežný deň. Niekedy stačí odložiť telefóny a čas, ktorý by ste strávili za obrazovkou, venovať spoločnému rozhovoru.“ (Tomáš, 28)
Humor
- ,,Z môjho pohľadu je dôležité nechať voľnosť človeku v partnerstve. Netreba všetko robiť spoločne, aj to by bol druh stereotypu. S manželom máme tri odrastené deti a naše zamestnania nám nedovoľujú byť spolu každý deň či víkend, no napriek tomu náš vzťah vieme spestriť hľadaním zážitkov. Spolu si vytipujeme, čo by sme chceli vidieť a precestujeme aj niekoľko kilometrov, aby sme si to splnili. Soľou nášho vzťahu je tiež humor, vieme sa spoločne dobre zasmiať a spraviť si srandu aj sami zo seba.“ (Katarína, 50)
Nájdenie spoločnej vášne
- ,,Aj keď príde do vzťahu dieťa, netreba zanedbávať partnerský vzťah. My si s polovičkou raz za čas zájdeme na kávu, večeru, do kina. Vybudovali sme si s partnerom aj spoločné záujmy – máme psíka, ktorému sa veľa venujeme, navštevujeme s ním výstavy. Aby ste nič nerobili stereotypne, treba prestať na všetko pritakávať. Veci si hovoríme na rovinu, aj keď je to občas nepríjemné.“ (Radka, 27)
Vďačnosť za všetky spoločné chvíle
- ,,Som ženatý sedem rokov, mám pocit že som presne v tej fáze, kedy hľadám spôsoby ako vyjsť z manželského stereotypu. My mladí ľudia máme obrovské možnosti, vieme cestovať, venovať sa kultúre, umeniu, len sme stále rozmaznanejší a túžime zažiť stále viac a viac. Možno je fajn, byť vďačný za všetky spoločné chvíle bez ohľadu na to, či ste na gauči pred telkou alebo na dovolenke. Veď vlastne celoživotná cesta je istý druh rutiny.“ (Michael, 31)