Populárna mesačná výzva v podobe očisty od alkoholu môže dať niekomu poriadne zabrať. Musí odolať každej kvapke sektu. Či už je to dúšok šampanského ako prípitok na oslave alebo pohár pivka od smädu. Keď však vytrvá, neminú ho skvelé benefity. Tak čo, zapojíte sa?
Po vianočných sviatkoch si naše telo potrebuje dať od alkoholu pauzu. Lenže, v januári máme mnohí ešte na pláne lyžovačky, prázdniny a predsa len, má až tridsaťjeden dní. To je oproti dvadsiatim ôsmim, ktoré má tento rok február citeľný rozdiel. Preto sa po takzvanom Suchom januári objavil pojem Suchý február.
S pitím máme problém
Alkohol u nás predstavuje dlhodobý problém. Priamo súvisí so smrteľnými dopravnými nehodami, rodinnými tragédiami a samovraždami. Preto aj naše ministerstvo zdravotníctva tento rok zaviedlo kampaň Nepiť je umenie a vyzýva k mesačnej abstinencii. Aj podľa svetovej zdravotníckej organizácie spotreba alkoholu počas pandémie celosvetovo stúpla. Na Slovensku sa zvýšil príjem alkoholu na 11,1 litra alkoholu na osobu na rok, čím preskočil nie len európsky priemer, no takmer zdvojnásobil celosvetový. „Aj z týchto dôvodov som sa ako minister zdravotníctva rozhodol vyjadriť podporu osvetovej kampani Suchý február. Jej cieľom nie je to, aby ľudia prestali piť alkohol úplne, no aby si preverili, či skutočne vedia, kde je ich miera. Rizikovo totiž na Slovensku pije viac ako 400-tisíc ľudí. Ako najjednoduchšie spoznať, že ľudia vedia, kde je ich miera pri konzumácii alkoholu? Napríklad aj tým, že na mesiac úplne vynechajú alkohol zo svojho života,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Alkoholika spoznáte podľa toho, že nedokáže ráno začať fungovať bez toho, aby si nedal aspoň dúšok alkoholu. V posledných rokoch sa však rozmohlo návalové pitie. Taktiež medzi študentmi či pracujúcimi v produktívnom veku. Celý týždeň je na nich vyvíjaný nátlak a sú vyčerpaní. V piatok a cez víkend sa preto potrebujú „zresetovať“. Za dva večery dokážu vypiť viac, ako ich telo znesie. Je to však obrovské riziko dlhodobej záťaže organizmu.
Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí a riaditeľ bratislavského Centra pre liečbu drogových závislostí varuje, že podľa hepatológov je dôvodom vysokej miery úmrtnosti Slovákov v produktívnom veku práve cirhóza pečene. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dochádza u nás v 80 % cirhóz z príčiny alkoholizmu. „Ročne umiera vyše 1 000 Slovákov na zlyhanie pečene spôsobenej včas neliečeným alkoholizmom. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií sa zároveň u nás ročne pre alkoholizmus lieči 27-tisíc pacientov. Prevažná väčšina z nich má tiež poruchu pečeňových funkcií,“ vysvetľuje Okruhlica.
Trpí telo aj duša
Mesiac bez pitia dokáže očistiť telo a zregenerovať orgány. Alkohol však neničí len telesnú schránku. Často zasahuje aj do psychiky, čo platí pri všetkých závislostiach. Trpí nie len závislý, ale aj jeho rodina a najbližšie okolie. V roku 2021 bolo na Slovensku zaznamenaných 548 samovrážd, z toho približne tretina za prítomnosti alkoholu alebo návykovej látky. V psychiatrických ambulanciách bolo tiež v minulom roku vyšetrených viac ako 27-tisíc osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu. „Dobrou správou je, že ide o najnižší počet za posledných desať rokov. Stále je to však vysoké číslo, ktoré sa aktívnym prístupom zodpovedných inštitúcií pokúšame postupne znižovať,“ hovorí Boris Bodnár, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Košice, odborník MZ SR pre odbor Medicína drogových závislostí v Košickom a Prešovskom kraji a odborný garant kampane a výzvy Suchý február na Slovensku.
Alkofakty na Slovensku
- Každý Slovák nad 15 rokov vypije priemerne 11,5 litra čistého liehu ročne.
- Na Slovensku je približne 400 000 ľudí závislých na alkohole.
- Na alkohol míňame asi 2,5 percenta celkových mesačných nákladov, s cigaretami až 6 percent.
- Každý piaty muž u nás na alkohol umiera.
TIP: Ľahšie sa abstinuje s niekým – vydržať celý mesiac očistnej kúry je zložitejšie, ak ste v tom sami. Skúste si dať takýto záväzok s partnerom, s niekým z domácnosti alebo v kruhu priateľov. Ak nemáte v blízkosti nikoho, kto by sa dal na to nahovoriť, môžete ísť na stránku kampane Suchý február a pripojiť sa k ostatným dočasným abstinentom.
Benefity mesačnej abstinencie
- čistá hlava
- lepší spánok
- viac energie
- zníženie váhy
- obmedzenie fajčenia
- ušetrené peniaze
- človek je na seba hrdý, že to dokázal
Vyskúšali na vlastnej koži
Súchý február si už na Slovensku získal svojich priaznivcov. Oslovili sme ľudí, ktorí mesiac bez alkoholu každoročne praktizujú. Otestovali sa, či alkohol ovláda ich vôľu alebo rozhodujú sami o tom, kedy a koľko sa napiť.
Viera, 35 rokov
„Zopárkrát som mala pocit, že to pri posedení s priateľmi trochu preháňam s alkoholom. Viackrát som si povedala, že skúsim večer s kamarátmi vonku nepiť. Podarilo sa mi to, keď som vymenila jednu závislosť za inú. Zistila som, že mi stačí sladký džús. Cukor v ňom mi rovnako dodal energiu a napila som sa rovnako často ako ostatní. Medzi blízkymi som sa cítila uvoľnená aj bez pitia. Občas sa však na mňa osopili, prečo takto kazím zábavu, no po pár hodinách im to už bolo jedno. Na druhý deň si ani nespomenuli, že som nepila a pýtali sa ma, či mám tiež opicu. Vydržať mesiac vkuse bola vlani aj pre mňa obrovská výzva. Na všetkých oslavách ma dokonca nútili aspoň si pripiť. Keď som odmietla, automaticky sa ma pýtali, či som tehotná alebo beriem lieky. Človek si bežne ani neuvedomí, koľkokrát za tých pár dní príde do kontaktu s alkoholom, pričom vôbec nie je alkoholik. Bola som rada, že som to vydržala. Bolo to naozaj ťažké. Dúfam, že tento rok sa ku mne pridá aj partner.“
Roman, 33 rokov
Suchý február si tuším dávam už piaty rok po sebe. Nepripadám si ako alkoholik. No ako tanečník prichádzam často na večierkoch do kontaktu s alkoholom. Ak je čas, vypijem si vždy po vystúpeniach, ale aj cez víkendy, keď si idem zatancovať pre radosť s priateľmi. Cítim, že mesiac bez pitia dáva môjmu telu očistu. Oddýchnem si a načerpám energiu. A hlavne, ušetrím peniaze. Rád sa zapájam do výzvy, ktorá má zmysel. A navyše sa predbiehame spoločne s kamarátmi, ktorí tiež na mesiac dajú alkoholu stopku, kto z nás vydrží nepiť dlhšie.