Svetový deň duševného zdravia, ktorý sa každý rok oslavuje 10. októbra, je dôležitou udalosťou. Pripomeňte si ho aj vy.
Tento deň bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie (WFMH) s cieľom zvýšiť povedomie a upozorniť na dôležitosť témy duševného zdravia pre jednotlivcov aj celú spoločnosť.
Téma
Téma Svetového dňa duševného zdravia 2023 je „Duševné zdravie je univerzálnym ľudským právom.“ Jeho cieľom je rozšíriť poznatky, zvýšiť povedomie a podporiť opatrenia, ktoré zabezpečujú, že duševné zdravie je pre každého človeka chráneným univerzálnym ľudským právom. Duševné zdravie je základným ľudským právom pre všetkých jednotlivcov.
Ktorýkoľvek jednotlivec, bez ohľadu na svoju pozíciu a polohu, má nárok na najvyššiu možnú úroveň duševného zdravia. Toto právo zahŕňa ochranu pred rizikovými faktormi duševného zdravia, prístup k dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti, a tiež právo na slobodu a začlenenie do komunity.
Prečítajte si tiež:
Hlavným zámerom duševnej hygieny je vytvorenie systému pravidiel a stratégií, ktoré nám pomáhajú udržiavať, posilňovať a obnovovať naše duševné zdravie a jeho rovnováhu. Ide o metódy a postupy, ktoré nás vedú k tomu, aby sme dokázali zvládať bežné aj náročné situácie v rámci našich rodín, škôl alebo pracovného prostredia.
Situácia u nás
Optimálna duševná pohoda a dobre fungujúce duševné zdravie sú kľúčové pre naše celkové blaho. No súčasný trend v oblasti duševného zdravia vo svete nám naznačuje, že stúpa počet ľudí, ktorí čelia psychickým ťažkostiam. Tento nárast zahŕňa čoraz viac jedincov z vekovej skupiny dospievajúcich a mladých ľudí.
V súvislosti so situáciou na Slovensku ukazujú údaje spracované Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI), že psychiatrické ambulancie v roku 2021 vykonali takmer dva milióny vyšetrení (1 918 976), pri ktorých bol diagnostikovaný nejaký druh psychického poruchy. Najčastejším dôvodom pre ambulantnú psychiatrickú liečbu boli afektívne poruchy (32 % zo všetkých vyšetrených osôb) a poruchy spojené so stresom a somatoformné poruchy (27 % osôb).