„Živiť sa koníčkom a pomáhať druhým? Tomu hovorím šťastie,“ zakončil svoj pútavý príbeh vášnivý pestovateľ liečivej rastlinky s blahodarnými účinkami – aloe, šikovný Slovák Eduard Kubala. Teraz vám ho predstavíme pekne od začiatku…
Jeho pestovateľský príbeh sa začal písať doslova jeho prvými krokmi. Viedli do skleníkov, kde rodičia pestovali kvety, ktoré potom predávali na trhoch a neskôr aj vo vlastnom kvetinárstve.
Od snežienok k aloe vera
Písal sa rok 1993, keď si sedemročný Eduard prvý raz vyskúšal zdedené predajné zručnosti a popri mame predával snežienky. „Dodnes si pamätám, ako rýchlo sa vypredali všetky viazaničky. Od útleho veku som sa stále motal rodičom pod nohami a pomáhal im, kde sa dalo. V skleníkoch sme pestovali karafiáty, gerbery a náš dvor zdobili muškáty na každom rohu. Rozmnožovať ich bola hračka a práve tu som vycítil príležitosť, ako si zarobiť vlastné peniaze a nepýtať vreckové od našich,“ spomína s úsmevom na svoje detstvo Eduard Kubala. Už ako dvanásťročnému sa mu podarilo zarobiť na prvý mobil, a to bol iba začiatok…
Botanika pod slnkom
„Na prelome rokov 2000-2001 sa mi po prvý raz dostala do rúk rastlinka aloe vera. Vtedy som ešte netušil, že mi zmení život. Zoznamoval som sa s ňou postupne a učil som sa na vlastných chybách. Že neznáša nadbytok vody, mráz, a že sa pomerne jednoducho rozmnožuje. Ani som sa nenazdal a v skleníku začala zaberať čoraz viac miesta,“ rekapituluje Eduard, ako mu aloe postupne prerástla až do srdca. V roku 2012 už mohol hovoriť o prvej slovenskej plantáži aloe. „Svoj koníček som sa rozhodol ukázať ,svetu´. Prenajal som si telocvičňu na základnej škole Tajovského, ktorú som ako dieťa navštevoval, a usporiadal som tam výstavu s názvom Botanika pod slnkom. Pokračoval som výstavami na Slnečných jazerách, ako aj v mestskom kultúrnom stredisku v Senci. Aloe bolo mojou témou číslo jedna. Vŕtalo mi hlavou iba jediné – ako sa ním budem živiť! Je to vôbec možné?“ kládol si otázku Eduard a odpoveď na seba nenechala dlho čakať.
Šťastie praje odvážnym
V roku 2014 padlo rozhodnutie. Eduard zanechal všetky istoty a vytvoril vlastnú stránku o pestovaní aloe. Na jar začal predávať rastlinky aloe v črepníku na miestach, ktoré dobre poznal z detstva – na trhoch. Či už bol v Senci, v Pezinku alebo v Bratislave, všade, kam prišiel, dostal rovnakú otázku – „Vyrábate z aloe aj produkty?“ A tak sa mladému pestovateľovi liečivej rastlinky začala pozvoľna nová etapa života…
Prírodná lekáreň
„Aloe pestujem v skleníkoch v Senci. Starostlivosť o ne je z môjho pohľadu veľmi jednoduchá. Od jari do jesene si vystačia s jednou zálievkou týždenne, počas zimy ich nepolievam vôbec. Teplotu znižujem na minimum – rastlinky zimu prespia. S oteplením však prichádza náročnejšie obdobie, a to presádzanie. S tým mi pomáha kamarát, ktorého som spoznal už pri prvých výstavách. Rukami nám prejde viac ako tisíc rastlín, ktoré sa rozdeľujú podľa veku a veľkosti,“ dozvedáme sa ďalej od Eduarda, ktorý sa chopil otázok od ľudí na trhu a už zakrátko im tam odvážne priniesol to, po čom tak túžili. Hojivé mastičky, mydielka a tinktúry pre tých, ktorých trápia rôzne kožné problémy či tráviace ťažkosti. Začiatky však boli poriadne náročné a ich vývoj prebiehal doslovne v kuchyni. Odozvu získaval u známych, ktorí blahodarné výťažky z aloe testovali na vlastnej koži. „Cez leto zachraňujeme spálené chrbty vďaka prírodnému regeneračnému gélu z aloe, v zime pomáhame zase hojivou mastičkou a balzamom pri popraskaných perách. Celoročne sa teší obľube prírodné mydlo, ktoré si ľudí zvykne získať už po prvom použití.“ Vyhľadávajú ho aj alergici, ekzematici a psoriatici. Na svoje si prídu aj vegáni, keďže Eduard na nich myslel kombináciami aloe s rastlinnými olejmi.
Poctivo a s pokorou
„Keď som s aloe začínal, nenachádzal som pochopenie dokonca ani u svojich priateľov a najbližších. Dokonca aj dnes, keď už koníček prerástol do živobytia, sa nájdu ľudia, ktorí sa ma pravidelne pýtajú, ako chcem konkurovať spoločnostiam, ktoré sú na trhu už dvadsať rokov a pôsobia nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Moja odpoveď je jednoduchá. Tieto spoločnosti neberiem ako konkurenciu. Som im vďačný za to, že naučili ľudí takmer všetko o účinkoch zázračnej rastlinky aloe vera,“ hovorí s úsmevom Eduard, ktorý sa pustil na cestu, ktorá bola a je kľukatá. Nájsť totiž v dnešnej dobe spoľahlivých spolupracovníkov, výrobcov, nie je vôbec jednoduché. „Pochopil som, že sa nemôžem zamerať na kvantitu, ale na kvalitu, pod ktorú sa podpíšem svojím menom. Do každého produktu sa preto snažíme zapracovať čo najvyšší podiel čerstvej dužiny z aloe bez toho, aby sme použili akúkoľvek chemickú látku na konzervovanie. Živiť sa koníčkom a pomáhať druhým? Tomu hovorím šťastie.“