Už od útleho detstva nasávame vôňu Vianoc. A to doslova. Veď mnohé potraviny a, napokon aj samotný stromček, ak je živý, prinášajú do našich príbytkov svoju typickú arómu. Ani si to neuvedomujeme, ale viaceré tieto vianočné ingrediencie sú zároveň aj veľmi zdravé.
My sme sa pozreli na niekoľko typických vianočných aróm a zistili sme, že za krásnou vôňou sa skrýva neraz aj liečivá „bomba“.
Jablko
Začneme skromne, jablkom. Aromatické látky z jabĺk, ak ich v organizme nezničíte inými látkami v potrave, prestupujú naším telom a uvoľňujú sa napríklad skrz vlasy a pokožku von. Ak pravidelne konzumujeme jablká, môže sa stať že budeme voňať po jabĺčkach.
Zdá sa vám, že vôňa jablka je vlastne niečo všedné? Opak je pravdou. Po vôni jabĺk dokonca siahajú parfuméri. Na trh už skôr ponúkli parfumy á la zelené jablko. Samozrejme, sú doplnené ďalšími kvetinovými a drevitými vôňami. Pokiaľ ide o zdravie – jablká sú skutočný poklad. Surové jablká obsahujú veľa dôležitých tráviacich enzýmov, ktoré pomáhajú tráveniu, šetria pankreas obsahom látok podobných inzulínu. Po jablkách nepriberiete, aj keď sa zdajú veľmi sladké. Majú totiž nízky obsah cukru a málo kalórií. Nie nadarmo je to ovocie, ktoré môžu do svojho jedálnička zahrnúť aj diabetici. Jablká zároveň bránia vzniku rakoviny a vzniku artériosklerózy, teda kôrnateniu ciev.
Pomaranče a mandarínky
Toto ovocie na Vianoce nesmie doma chýbať. Už len jeho samotná vôňa pôsobí pozitívne na človeka. Zlepšujú totiž náladu i celkovú aktivitu. Pomaranče sa preslávili predovšetkým vysokým obsahom životne dôležitého vitamínu C. Vitamín C je hlavným motorom života buniek, každú sekundu sa podieľa na miliónoch chemických metabolických reakcií. Dodáva už spomínanú vitalitu, osviežuje ducha, pomáha udržať štíhlosť, aktivizuje činnosť žliaz a v neposlednom rade stimuluje sexuálny život. Konzumácia pomarančov pôsobí ako prevencia cukrovky, mŕtvice, rakoviny a mnohých chronických ochorení. Mandarínky sú ľahko stráviteľné a majú detoxikačné účinky. Pomáhajú v boji s infekciami, riedia krv, znižujú krvný tlak, majú protialergické a očistné účinky. Pretože sa dobre konzumujú a sú ľahko stráviteľné, odporúčajú sa najmä deťom a starším ľuďom, ale aj pri nachladnutí a horúčke.
Vanilka
V nejednej domácnosti nesmú na Vianoce chýbať vanilkové rožky. Gazdinky ich vypekajú už týždne pred samotnými sviatkami. Toto pečivo je akýmsi nepísaným kráľom medzi vianočným pečivom. Zaslúžene, za pomerne jednoduchou prípravou sa skrýva lahodná pochúťka – sladkosť, ktorú naviac vydrží niekoľko dní. Vanilka navodzuje stav uvoľnenia a pohody, čo určite k pohodovým Vianociam prispeje. Vedeli ste však, že aj vanilka má svoje zdravotné benefity? Vanilka ako taká znižuje cholesterol, čím prospieva srdcu, a je tiež prevenciou krvných zrazenín a cievnych mozgových príhod. Vanilka je bohatým zdrojom antioxidantov, vďaka čomu tiež bojuje proti rakovine.
Škorica
Najčastejšie sa pridáva do jablkových koláčov – napríklad do jabĺk v župane, no v modernej kulinárii má aj širšie využite. Škorica vám zlepší koncentráciu a znova vás „nakopne“, aby ste vládali uniesť celý ten vianočný zhon v pohode. Škorica pomáha znižovať hladinu cholesterolu, čo iste mnohí ocenia. Mierne znižuje aj krvný tlak, čím prispieva k zníženiu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Podporuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie, redukuje plynatosť. Je nápomocná aj pri nevoľnosti.
Med a medovníky
Na štedrý večer si dávame na oplátky po lyžičke medu. Med je aj v typickom vianočnom symbole – v medovníkoch. Cesto doplnené medom je ozaj zdravé a voňavé. Med vo všeobecnosti je známy vysokým obsahom prírodných látok – má ich viac ako 180. Produkt včiel má antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti. Pomáha liečiť vírusové ochorenia, používa sa pri prechladnutiach, chrípke, či zápaloch ústnej dutiny. Posilňuje imunitný systém a zbavuje telo jedov.
Ryby
Vianočný kapor, či iná ryba nesmú na našich stoloch rozhodne chýbať. Iste, vyprážaný pach ryby, nie je lahodná vôňa. Ale celkom inú vôňu, pachy, vám doma „vyrobí“ pečená rybka. Mozgu dá signál, že sa chystá dobrota, čo vo vás určite prebudí dobrú náladu. Je všeobecne známe, že ryby patria medzi najzdravšie jedlá na svete. Sú doslova plné dôležitých živín akými sú napríklad bielkoviny alebo vitamín D. Ryby sú tiež najbohatším zdrojom omega-3 mastných kyselín ktoré sú dôležité pre naše telo a mozog. Ryby môžu slúžiť ako prevencia a liečba depresie a vďaka ich konzumácii sa budete cítiť šťastnejší. Konzumácia rýb sa spája so znížením rizika vzniku a autoimunitných ochorení vrátane diabetu prvého typu. Môžu byť dobrou prevenciou astmy u detí a v starobe môžu chrániť váš zrak pred degeneratívnymi ochoreniami. A ryby môžu dokonca zlepšiť kvalitu spánku, ich výhodou je aj to, že sa pripravujú ľahko.
Borovica
A napokon tu máme samotný vianočný stromček. Mnohé rodiny stále preferujú jeho živú variantu. A dobre robia. Špeciálne je to borovica, čo má blahodárne účinky na našu psychiku. Veď aj preto sa vyrábajú esenciálne oleje na báze borovice. Vôňa borovice umožňuje telu vyrovnať sa so stresom, neutralizuje škodlivé mikróby v ovzduší, znižuje nepríjemné zmyslové zážitky. Sosnová aróma zároveň stimuluje nervový systém, znižuje únavu a nervové vyčerpanie, zmierňuje úzkosť a znižuje stres.
Spracovala Viera Mašlejová
FOTO: Shutterstock