V septembri začínajú žiakom školské povinnosti, ktoré ich znova posadia do lavíc. Deti sa však po návrate zo školy potrebujú vybehať, vyšantiť. Tak prečo im nevytvoriť v záhrade priestor pre takéto aktivity? Bonusom je, že ich to odtrhne od mobilov a počítačov.
Rodičia iste radi uberú zo svojich predstáv o záhrade plnej kvetín, keď majú doma ratolesti vo veku, keď potrebujú behať, skákať. Záhrada je jednoducho priestor, ktorý možno skvelo upraviť aj pre najmladších členov rodiny, zohľadniť ich potreby. Nakoniec, aj také poznávanie rastlín a stromov nie je pre deti na zahodenie. Ako to však urobiť? Deti túžia objavovať, jednotvárnosť ich nudí. Odborníci preto radia rozdeliť záhradu do zón, tak, aby na seba plynule nadväzovali.
Trávnik ako ihrisko
Takáto zonácia by mala určite obsahovať väčší priestor, kde sa dá behať – bez toho, že by boli v priestore nejaké nebezpečné prekážky, ktoré by ohrozili dieťa. Účelu najlepšie vyhovuje menší trávnik, kde sa dajú hrať športové hry ako minifutbal, kolky, hádzanie lietajúcich tanierov a podobné aktivity.

Pieskovisko
Ďalšou časťou môže byť pieskovisko. Ak ho ohradíte drevenými trámami, v budúcnosti sa dajú ľahko vybrať a plocha s pieskom premeniť na niečo iné. Ak ho však vybudujete pevné – ohradené betónom, ani to nie je zlý nápad. Keď deti vyrastú, môžete „pieskové kráľovstvo“ zameniť za fontánu či ohnisko.
Skúmanie
Ďalšou zónou by mohol byť priestor na skúmanie prírody. Pomôžu rôzne upravené chodníky, ktoré sa zaujímavo kľukatia pomedzi kvety, kríky a stromy. Čím pestrejšia záhrada, tým lepšia pre deti – ihličnany, listnáče, suché trávy, alebo živé ploty, kde sa dá skryť. Individuálne si potom nájdu, čo ich najviac láka – farebné listy, vetvičky rôznych tvarov, šišky.

Prírodná kladina
Potrebujete sa zbaviť niekoľkých stromov v záhrade? Spíľte ich tak, aby ich kmene poskytovali priestor na hru, teda, aby deti mohli preskakovať z jedného pňa na druhý. Ani spílené dlhé kmene nemusíte vyhodiť. Stačí, ak jeden z nich len tak necháte ležať na zemi a deti to hneď využijú. Stane sa pre nich akousi prírodnou kladinou, na ktorej si môžu skúšať rovnováhu.
Hojdačka
Do správnej detskej záhrady patrí aj strom s hojdačkou. Vyberte však dostatočne pevnú drevinu a hojdačku bezpečne pripevnite. Priebežne kontrolujte úchopy, či nepovolili alebo ich nepoškodil dážď.
Detský vodopád
Ak sa už do vytvárania záhrady pre deti „zahryznete“ s plnou vervou, môžete skúsiť zakomponovať aj padajúcu vodu. Teda prevýšenie, pričom prúd vody – jarček, padá o niekoľko centimetrov nižšie do ďalšieho vodného rezervoáru. Voda deti doslova fascinuje, s obľubou budú objavovať jej tečúci tok.
Kopce
Pozemok na svahu nemusí byť pre dospelých výhra, no pre deti, ak sa vhodne upraví, je to výzva – ako zdolať prevýšenie, každodenne prekonávať prekážky. Kopce a údolia sú pre naše ratolesti niečo magické. Ak tam upevníte laná na šplhanie či tradičné šmýkačky, vytvoríte doslova prírodnú oázu pre deti.

Skrýša v korune stromov
Mať domček v korunách stromov, to je sen každého dieťaťa. Vyštverať sa po vetvách hore na strom, tam si „polebediť“, skryť sa pred okolitým svetom a z výšky ho pozorovať, to je pre deti ako stať sa indiánom či Robinsonom. Ak nie ste práve zdatný kutil, zavolajte si stavbára, ktorý má skúsenosti s upevňovaním dreva na lešení pri stavbe domu. Potrebný materiál môžete získať aj zo starých paliet.
Iglu z fazuľových palíc
Ďalšou možnosťou, ktorú už zvládnete aj bez stavbárskych skúseností, je postaviť iglu z prútia. Tu si vystačíte aj s dostatočne dlhými palicami z fazule. Do následného vypletania prútmi môžete zapojiť aj deti. Alebo iglu prikryte vhodnou textíliou.
Ohnisko
Pred každé správne iglu patrí aj ohnisko. Privezte veľké kamene a usporiadajte ich do kruhu. Pri ohnisku vytvorte aj malé sedenie v podobe nízkych pníkov. Hra na indiánov môže začať.
Bunker z viniča
Vo vinárskych oblastiach zase môžu rodičia využiť popínavosť viniča. Zo stĺpikov umiestnených do štvorca jednoducho vytvoríte kupolu, ktorá deťom skvelo nahradí bunker. Fantázii sa jednoducho medze nekladú.
Spracovala vm
Foto: Shutterstock