Vedia pekne prizdobiť každú záhradu, stali sa skutočným trendom. Okrasné trávy však potrebujú po zime “nakopnúť”.
Do základnej výbavy na prácu s trávami patrí kosák so zubatým ostrím, záhradnícke nožnice, hrable, rýľ, rukavice a nádoba na odpad. Kosákom špeciálne na túto trávu odstránite celé zoschnuté trsy. Pred strihaním trávy však nerozväzujeme. Režeme ich tak, aby základ, ktorý je pri zemi, tvoril tvar pologule.
Okolie tráv dôkladne prekypríme, očistíme, zavlažíme a prihnojíme. Ak trávy rastú v štrkovom záhone, doplníme štrk. Mulčovacia kôra nie je nutná, pretože trávy obľubujú skôr suché stanovisko a kôra by ho udržiavala mokré.
Trávy sú estetické už skoro na jar. Niekedy stačí ostrihať suché steblá tesne nad pôdou. Okrasné trávy zakomponované do záhonov občas prerastajú aj tam, kde netreba. Teraz je príležitosť ich odstrániť.
Ak sme si na jeseň kúpili nové trávy a nestihli ich vysadiť, môžeme tak urobiť na jar. Trávy sa uchytia aj bez koreňového balu. Vysádzame ich na slnečné miesto s priepustnou pôdou a po vysadení ich zalejeme. Skoro na jar si môžeme vysiať aj niektoré jednoročné trávy. Hodia sa na doplnenie letničkových záhonov. Patrí k nim traslica, zajačí chvostík alebo okrasné proso.
V prípade vždyzelených ostríc trsy prezrieme a vyčistíme. Napadané konáriky, suché vetvičky a ihličie by sa totiž neskôr mohli stať zdrojom nákazy. Podrobný zoznam okrasných tráv a viac informácií o starostlivosti o túto ozdobu záhrady nájdete v novom vydaní Praktickej Slovenky.