Nemocnica s nekonečným príbehom, alebo najdlhšie stavaná nemocnica u nás. Aj tak by sa dala opísať stavba legendárneho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave. Všetko mal zmeniť Plán obnovy, ktorý na výstavbu Národnej univerzitnej nemocnice Rázsochy „priklepol“ 281 miliónov eur.
„Staré“ Rázsochy začali stavať ešte za socializmu – v roku 1987. V 90-tych rokoch však stavba išla postupne do útlmu. Z pôvodného projektu sa napokon dokončila len hrubá stavba. Následne nedokončená budova stála roky opustená a chátrala. V auguste 2019 napokon vtedajšia vláda rozhodla o zbúraní „starých“ Rázsoch. S predsavzatím, že nová štátna nemocnica tu bude stať už roku 2024. Dnes je jasné, že tento termín je pasé. Iskierka nádeje pre Rázsochy zasvietila vlani v lete, keď vláda Eduarda Hegera schválila, že výstavba Národnej univerzitnej nemocnice Rázsochy bude financovaná z Plánu obnovy. Podľa predstavy MZ SR vznikne na mieste, kde donedávna stál skelet pôvodne plánovanej nemocnice, moderný zdravotnícky areál so 653 lôžkami. Poskytovať má mimoriadne vysokú technologickú aj personálnu úroveň zdravotnej starostlivosti. Nemocnica bude navyše vynikať tým, že pôjde o centralizované pracovisko. Lôžka budú „plávajúce“ – teda už nepôjde o klasické oddelenia, ale budú sa využívať zdieľané kapacity lôžok. Nemocnica bude zároveň výučbovým pracoviskom pre medikov – študentov medicíny a na jej pôde sa majú aplikovať do praxe najnovšie poznatky z klinických výskumov.
V hre je 281 miliónov
Plán obnovy vyčlenil pre smelý projekt na Rázsochách 281 miliónov eur. Do decembra 2025 by mala byť dokončená hrubá stavba.Projekt má však oneskorenie.Zelená bodka – teda splnené, svieti iba pri úlohe Podpis zmluvy o dielo. K tomu došlo v júli 2022. Mešká Finálna verzia časti projektovej dokumentácie 2, ktorá mala byť hotová v októbri 2022. Tiež Finálna verzia časti projektovej dokumentácie 3, ktorú mali odovzdať v decembri 2022. Vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti, ktoré mali autori vypracovať do februára 2023, nie je hotové. A podľa Plánu obnovy je ohrozené aj vyhlásenie verejného obstarávania na zhotoviteľa, ktoré má byť v septembri 2023. Vykonávateľom investície je MZ SR, preto sme sa na rezorte opýtali, ako je to s Rázsochami, prečo stavba mešká.„Vaše otázky súvisia s auditom na ministerstve, ktorý stále prebieha, preto sa k jeho postupom či výsledkom aktuálne nie je možné vyjadriť. Verejnosť a médiá však budeme informovať priebežne,“ odpovedali námzKomunikačného odboruMZ SR.
NIKA: Na nedostatky sme upozorňovali
Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA) je inštitúcia, ktorá dohliada nad plnením Plánu obnovy. Aké je jej stanovisko k aktuálnej situácii ohľadne výstavby novej nemocnice na Rázsochách?
„NIKA priebežne a veľmi intenzívne upozorňovala Ministerstvo zdravotníctva na možné aj reálne meškania, či iné nedostatky pri implementácii. Zároveň sme navrhovali veľmi konkrétne priebežné opatrenia, ktoré mali zabrániť tomu, aby sa projekt dostal do kritickej fázy. Zavedenie krízových opatrení sú ďalší nástroj, ktorý môže NIKA na základe zákona 368/2021 o mechanizme na podporu obnovy a odolnosti uplatniť v prípade, že je ohrozená realizácia reformy alebo investície v lehote, účele a rozsahu určenom v Pláne obnovy. Na rezorte zdravotníctva v tomto projekte vnímame značnú personálnu poddimenzovanosť, chýba manažment projektu a jednoznačné zadefinovanie komplexného harmonogramu projektu Rázsochy. Všetky výhrady NIKA boli uvedené v návrhu krízových opatrení, ktoré schválila vláda na rokovaní 25. januára 2023. Na základe odpočtu krízových opatrení, ktoré ako reakciu na výhrady NIKA predložilo ministerstvo zdravotníctva, môžeme konštatovať, že až dve tretiny identifikovaných problémov neboli vyriešené. V súčasnosti na ministerstve zdravotníctva prebieha audit, ktorý by mal vyhodnotiť hĺbkový stav realizácie opatrení plánu obnovy,“ vyjadrila sa Barbora Belovická,vedúca komunikačného oddeleniaNárodnej implementačnej a koordinačnej autority.
Čo je to Plán obnovy
-Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky vznikol v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19 a reaguje tak na jej ekonomické dopady. Je však aj reakciou na dlhodobé systémové nedostatky slovenskej ekonomiky.
-Plán obnovy je súčasťou dokumentu NextGenerationEU, ktorý prijala Európska komisia na roky 2021 – 2027.
-V rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ktorý je hlavným nástrojom balíka NextGeneration EU, Európska komisia poskytne celkovo 750 miliárd eur.
-Pre Slovensko je alokovaných približne šesť miliárd eur v grantoch, teda vo forme nenávratnej finančnej alokácie.
Viera Mašlejová
Foto: Shutterstock