Zázračné elixíry na hustú hrivu zaplavili internet a sľubujú zázraky! Ale je to len drahý trik, alebo skutočne fungujú? Vypadávanie vlasov trápi až 40 % žien po štyridsiatke, čo vážne ohrozuje ich sebavedomie a psychickú pohodu. Aký je však skutočný liek? Dokážete odhaliť, čo naozaj pomáha, a čo je len dobre zamaskovaný marketingový ťah?
Vypadávanie vlasov u žien po štyridsiatke môže mať viacero príčin. „Hormonálne zmeny spojené s prechodom do perimenopauzy a menopauzy sú jednou z hlavných príčin. Pokles hladiny estrogénu a progesterónu môže viesť k zvýšenému vypadávaniu vlasov. Rovnako genetická predispozícia môže urýchliť tento proces,“ vysvetľuje Miriam Paľová, lekárka v atestačnej príprave v odbore dermatovenerológia. Ďalšími faktormi môžu byť chronický stres, nedostatok dôležitých živín či vedľajšie účinky liekov. Lekárka zdôrazňuje, že nedostatok dôležitých živín, ako sú železo, zinok, vitamín D a vitamíny skupiny B (najmä biotín), je tiež častou príčinou. U žien po štyridsiatke je preto dôležité sledovať výživu, pretože s vekom sa môžu zvyšovať požiadavky na niektoré živiny.
Nepodliehajte zázračným sľubom!
Trh je preplnený produktmi, ktoré sľubujú zázračné výsledky. Avšak, ako zistiť, čo naozaj funguje? Minoxidil je jednou z mála klinicky overených zložiek, ktorá podporuje rast vlasov. Predlžuje rastovú fázu vlasových folikulov a zvyšuje hustotu vlasov. Voľnopredajné minoxidilové liečby sú dostupné v rôznych koncentráciách, zvyčajne 2 % a 5 %. Biotín podporuje produkciu keratínu posilňujúceho štruktúru vlasov, no jeho doplňovanie má význam len u ľudí s jeho nedostatkom. Kofeín preukázal schopnosť stimulovať vlasové folikuly a pôsobiť proti účinkom Dihydrotestosterónu (DHT), hormónu spojeného s vypadávaním vlasov. „Liečba vypadávania vlasov môže zahŕňať rôzne prístupy, od topických prípravkov s obsahom minoxidilu, až po hormonálnu terapiu a výživové doplnky. Dôležité je konzultovať problém s odborníkom, ktorý dokáže odporučiť najvhodnejšiu liečbu na základe individuálnej diagnózy,“radí dermatovenerologička.
Najnovšie trendy v liečbe a stojí za to do nich investovať?
Existujú aj nové spôsoby liečby, ktoré môžu byť účinné, ale ich cena je vysoká. „Terapia plazmou bohatou na doštičky (PRP) spočíva v injekcii koncentrovanej plazmy pacienta do pokožky hlavy, čo stimuluje rast vlasov a prináša sľubné výsledky. Ďalšou možnosťou je liečba nízkoúrovňovým laserom (LLLT), ktorá podporuje vlasové folikuly a zlepšuje prietok krvi v pokožke hlavy. Laserové hrebene a prilby sú dostupné aj na domáce použitie,“ uvádza Miriam Paľová. Konzultácia s dermatológom je kľúčová pre výber najvhodnejšej liečby, ktorá bude zohľadňovať zdravie a konkrétny typ vypadávania vlasov.
Zloženie šampónov je dôležitejšie, než si myslíte!
Pri probléme vypadávania vlasov by ste mali začať už pri výbere správneho šampónu. Andrea Janitor, odborníčka na prírodnú kozmetiku z MARK face and body upozorňuje, že mnoho šampónov obsahuje škodlivé látky, ktoré môžu vlasom viac ublížiť než pomôcť. Silné čistiacelátky vysušujú, dráždia a vedú k svrbeniu pokožky. „Syntetické vône sú tam úplne zbytočne, lebo nemajú žiadnu pridanú hodnotu, okrem vône, ale môžu tiež dráždiť a spôsobovať alergické reakcie, nehovoriac o hormonálnych poruchách, pretože je v nich skryté množstvo chemických látok. Syntetické silikóny ako Dimethicone či Cyclomethicone sa hromadia vo vlasoch a na pokožke, zaťažujú ich a vedú k podráždeniu. Alkohol vysušuje a rôzne dráždivé konzervanty, ako Methylisothialozinone tiež prispievajú k podráždeniu pokožky,“upozorňuje odborníčka na prírodnú kozmetiku z MARK face and body. Udržiavanie správnej pH rovnováhy v šampónoch je tiež zásadné pre kvalitu a rast vlasov. Ideálne pH pre šampóny je mierne kyslé, medzi 4,5 a 5,5, čo zodpovedá prirodzenému pH pokožky hlavy. „Hladina pH v šampóne nie je len detail. Môže výrazne zlepšiť alebo narušiť zdravie vlasov a pokožky. Nevhodné pH (nad 7 alebo pod 4) narúša ochranný film pokožky, spôsobuje podráždenie a oslabuje vlasové kutikuly, čo vedie k lámavosti a poškodeniu vlasov,” vysvetľuje Andrea Janitor.
Ktoré účinné látky naozaj pomáhajú?
Pri vypadávaní vlasov by ste sa preto mali zmerať na ten šampón, ktorý má jemné a šetrné zloženie. „Vhodné sú šampóny s jemnými čistiacimi látkami ako Lauryl a Decyl glucoside, sú to jemné a ekologické tenzidy, ktoré čistia bez dráždenia a sú vhodné aj pre citlivú pokožku. Vyhýbajme sa silikónom či zbytočným vôňam syntetického pôvodu, označeným ako Parfum, ktoré môžu pokožku zbytočne dráždiť a zaťažovať. Benefitom v šampónoch na rast vlasov môže byť rozmarínova voda, ako náhrada vodnej zložky alebo rozmarínový olej,“ vysvetľuje odborníčka na prírodnú kozmetiku Andrae Janitor. Rozmarín podporuje krvný obeh, čo môže prispieť k rastu vlasov a zlepšiť prísun živín do vlasových folikulov. Kofeín je ďalšou účinnou zložkou, ktorá podobne ako rozmarín, stimuluje rast vlasov, predlžuje rastovú fázu a urýchľuje rast. Navyše môže pomôcť v prevencii vypadávania vlasov tým, že neutralizuje účinky DHT a svojimi antioxidačnými vlastnosťami zlepšuje stav vlasovej pokožky. Pantenol, známy ako provitamín B5, pôsobí hydratačne, upokojujúco a ochranným spôsobom, pričom zlepšuje štruktúru vlasov a spevňuje ich. „K spevneniu vlasov a zníženiu lámavosti pomáha kreatín, ktorého použitie sa rozširuje aj do vlasových produktov. Niektoré rastlinné oleje ako avokádový a brokolicový v šampónoch a kondicionéroch pomáhajú zase obnoviť a spevniť poškodené vlasy, zmäkčujú ich a vyhladzujú,“ vysvetľuje Andrea Janitor a na záver radí, aby sme používali šampóny s vyváženým pH a vyhýbali sa tým, ktoré obsahujú sulfáty, parabény, ftaláty a silikóny. Tieto látky môžu vlasom viac škodiť než pomáhať.