Kým v minulosti sa zdraviu domácich zvierat nevenovala špecifická pozornosť, v súčasnosti každý majiteľ vie, že dôslednou starostlivosťou dokáže svojmu chlpáčovi predlžiť život aj o niekoľko rokov. Jedným zo základných pilierov dlhého života zvieratka sú aj zdravé a žiarivé zuby. Prečítajte si s akými problémami ústnej dutiny sa môžu potýkať naši štvornohí priatelia a ako im včas pomôcť.
Prečo sú zdravé zuby dôležité?
Zdravá ústna dutina je dôležitou súčasťou celkového zdravotného stavu psíka. Pri zanedbanej starostlivosti sa na chrupe môže v ranej fáze objaviť zubný povlak, z ktorého neskôr vznikne nepríjemný zubný kameň. V dôsledku toho sa v papuľke množí nespočetné množstvo škodlivých baktérií, ktoré prostredníctvom slín a krvného obehu kolujú v celom tele. V mnohých prípadoch môžu spôsobovať ďalšie závažné zdravotné problémy. „Správnou starostlivosťou o chrup domácich miláčikov predchádzame vzniku ochorení zubov, ďasien a ústnej dutiny, vzniku nepríjemného zápachu v ústnej dutine, strate zubov, bolestivosti, ako aj ďalším závažným zdravotným komplikáciám, ktoré môžu súvisieť s rozšírením bakteriálnej infekcie z dutiny ústnej,“ potvrdzuje veterinárna lekárka MVDr. Zuzana Kamienová.
Podľa jej slov by mala mať zdravá ústna dutina hladký, lesklý, nepoškodený povrch krevetovo-ružovej farby. Výnimkou sú plemená, pre ktoré je odlišnosť vo farbe ďasien normálna. „Zuby by mali byť biele, hladké bez usadenín a farebných nánosov. Podnebie a jazyk by mali byť bez erózií, opuchov, výrastkov a povlakov,“ objasňuje MVDr. Kamienová a dodáva, že prítomný by nemal byť ani výrazný zápach.
Zubný povlak a zubný kameň nie je to isté
Je dôležité rozlišovať medzi dentálnym povlakom a kameňom. Zubný povlak je lepkavá, ale neviditeľná vrstva, ktorá sa začne na zubnom povrchu domáceho miláčika tvoriť už pár hodín po jedle. V prípade nečistenia zubov dochádza po 24 hodinách k jeho tvrdnutiu. Na dentálnom povlaku sa následne zachytávajú minerálne látky zo slín a ich hromadením vzniká dentálny kameň.
Zubný kameň má zvyčajne podobu usadeniny svetložltej až hnedej farby. Jeho drsný povrch je ideálnym prostredím pre zachytávanie patogénnych baktérií. Ich množenie a rast môžu spôsobiť nepríjemnú gingivitídu, teda zápal ďasien, zároveň môžu zaviniť aj krvácanie z ďasien. Ignorovanie tohto stavu môže u domáceho miláčika spôsobiť zápal hornej a dolnej čeľuste, bolesť zubov a ich následnú stratu.
Zubná kefka a pasta ako povinná výbava každého majiteľa
Na starostlivosť o zuby našich štvornohých priateľov treba myslieť už od mladého veku, obzvlášť obozretní by mali byť majitelia malých plemien. „Odporúča sa dbať na hygienu ústnej dutiny hlavne u plemien, ktoré majú predispozíciu k tvorbe zubného kameňa. Najlepšie je začať už od obdobia šteniatka, ktoré by sme mali postupne navykať na čistenie zubov. Je dobré, ak si najprv prejdeme po ďasnách a zúbkoch prstom, neskôr môžeme použiť zubnú kefku na prst. Pokiaľ si už psíček na tieto činnosti privykne a spolupracuje, prechádzame na zubnú kefku pre psov a mačky,“ ozrejmuje veterinárna lekárka. Čistenie by sme mali brať ako súčasť dennej starostlivosti o psíka či mačku.
Záchrana v podobe ultrazvukového čistenia
„Podobne ako ľudia, aj psy by mali chodiť pravidelne, aspoň raz do roka k veterinárovi, za účelom kontroly zúbkov a ústnej dutiny,“ upozorňuje MVDr. Kamienová. V súčasnosti napreduje medicína doslova míľovými krokmi a dynamický vývin sa odzrkadľuje aj vo veterinárnom odvetví. Stomatologické ošetrenie pomocou profesionálneho prístroja dnes neposkytujú svojim pacientom len zubári, ale aj veterinári. Ak ste starostlivosť o zúbky vášho zvieratka zanedbali, pravdepodobne sa u neho nevyhnete zákroku v podobe čistenia zubov ultrazvukom. Ide o prístroj, ktorý vibračnými pohybmi pri kontakte so zubom narúša celistvosť zubného kameňa, čím dochádza k jeho postupnému odstraňovaniu. Prístroj zároveň strieka jemný prúd vody, vďaka čomu uvoľnený kameň oplachuje a zároveň chráni zub pred prehriatím. Ide o pomerne rutinný a účinný zákrok, ktorý však nie je možné vykonať pri plnom vedomí štvornohého pacienta. Preto je potrebné uviesť ho do celkovej anestézy, čo však pre domácich miláčikov vo vyššom veku môže predstavovať isté riziko.
Spomínaný zákrok je však náročný aj pre samotného majiteľa, najmä z finančného hľadiska. V súčasnosti sa konečná suma za špeciálne čistenie zubov ultrazvukom dokáže vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur, v závislosti od stavu chrupu. A to je ďalší dôvod na to, aby ste ako majitelia nezabúdali na pravidelné čistenie zubov a v rámci prevencie radšej siahli po vhodných výživových doplnkoch, ktoré ochránia nielen vášho miláčika, ale aj vašu peňaženku.
Uprednostnite výživové doplnky pred ultrazvukom!
Ak chcete svojho chlpáča ochrániť pred tvorbou dentálneho kameňa a následným stomatologickým zákrokom, mali by ste dodržiavať zopár základných pravidiel. V prvom rade by ste nemali zabúdať na pravidelné čistenie zubov pomocou špeciálnej kefky a pasty určenej psom a mačkám. Nápomocné vám môžu byť aj doplnky vo forme dentálnych pamlskov a hračiek.
Ďalším dôležitým krokom v starostlivosti o zdravie vášho miláčika by malo byť aj zaradenie potrebných vitamínov do jeho jedálnička. „Okrem manuálneho čistenia zubov určite odporúčam doplnok výživy na báze morskej riasy napr. DentON. Pridávame ho do krmiva, po požití sa dostane pomocou krvného riečišťa do slín, kde má antiseptické účinky. Pomáha v redukcii zubného povlaku a následnej tvorbe zubného kameňa. Sú s ním dobré skúsenosti nielen u psov, ale aj u mačičiek,“ odporúča MVDr. Zuzana Kamienová.