Bytový dizajnér a architekt Michal Skrak má najradšej prerábky úplne od piky. Tam, kde má voľnú ruku. „Moja práca je krásne variabilná a teším sa, keď ľuďom prinesiem kúsok krásy do ich domovov.“
V Michalovom prípade platí staré známe príslovie, že jablko nepáda ďaleko od stromu: „Moja mama je architektka. Ako malý chlapec som chodil na vytvárnú a keď som sa mal rozhodovať kam po gymnáziu, prirodzene padla voľba aj na architektúru. Musím povedať, že tam bolo aj veľa matematiky a fyziky, ktoré nemám moc rád, štúdium mi tak trvalo až 8 rokov. Dokonca som skúšal ísť aj na herectvo, pretože sa tam hlásili aj kamaráti a chodil som na dramatický krúžok, ale tam som neuspel.“
Ďalší kamaráti, ktorí študovali produkciu pri filme, ho začali volať na natáčanie videoklipov, potrebovali poradiť a tak sa z neho postupne stal scénograf. Začala sa Michalova cesta filmovej scénografie, ktorá trvala 25 rokov a venuje sa jej ešte aj do dnešných dní. „Scénografiu robím hlavne do seriálov, predtým to bolo najmä do reklám. Stavali sme rôzne dekorácie, pracovali s rôznymi materiálmi, bolo to super obdobie a veľmi kreatívna práca.“

Bydlisko určilo smer
Skrakovci bývali pri filmových ateliéroch na Kolibe a ako deti chodili často robiť komparz.“Ja som film úplne miloval, pripadal mi ako niečo zázračné. Vedel som, že chcem pri ňom robiť. Dnes mi to pripadá mi akoby som si svet filmu jednoducho vysníval.“ Na začiatku to boli veľké výzvy. Najnáročnejšie bolo adaptovať sa na rýchlosť práce, ktorá vo filmovom odvetlí panuje. Musíte veľmi rýchlo reagovať a byť flexibilný. Raz, keď sa to človek naučí a naskočí na vlnu, tak už to ostane navždy.
Ako architekt sa pri natáčaní živil pomerne dlho: „Zaujímavé je, ako som teraz pri prerábkach bytov a domov netrpezlivý. Tie trvajú samozrejme dlhšie. Všetko sa to ťahá a ja som už nedočkávý kedy sa to celé skončí. Pri filmovej práci som bol zvyknutý, že sme všetko za 5 dní postavili, potom sa to za 2 dní natočilo a potom sa všetko celé vyhodilo. Všetci sme na to zabudli a išli sme na ďalší film alebo reklamu. Zatiaľ čo prerábky interiérov sú behy na dlhé trate.“ V súčasnosti sa Michal venuje najmä architektúre a dizajnu interiérov.

Roky bol za kamerou, potom pred kamerou v relácii Nové bývanie dizajn a dnes vystupuje v relácii Nové bývanie ako bytový dizajnér. Piaty rok sa v relácii striedajú štyria architekti a približujú tak divákom čaro svojej práce. „V Novom bývaní dizajn sme prerábali interiéry a to ma veľmi bavilo. Je asi sen každého architekta alebo interiéreho dizajnéra, dorobiť interiér do posledného vánkušu a do poslednej drobnosti. Veľmi ma bavilo zrealizovať prerábku až po záclony, kompletne, tak ako by to malo byť, doslova klientovi na mieru“ spomína si s úsmevom architekt. Podarilo sa im spracovať až 50 prerábok. V realite trvá prerábka priemerne pol roka. A ľudia si už zvyšok nadekorujú samy.
Polovica práce je psychologická
Ak si niekto predstavuje prácu architekta ako pomerne osamelú a jednotvárnu, vôbec to tak nie je. Prichádza pri nej k rôznym stretom a presadzovaniu záumov, predsa len je to práca s ľuďmi.:„Príde za mnou pár, muž a žena, a ja stojím niekde medzi nimi, pretože majú zjavne iné názory na svoje bývanie. Jeden to platí a druhý riadí. Musíte to vyregulovať tak, aby sme sa niekde stretli a na konci dňa boli všetci spokojní. Bývanie si predsa neprerábate každý deň. V náplni mojej práce je aj všetko správne odkomunikovať.“

Prerábať treba s citom
Architekta si klienti vyberajú na základe jeho práce. Je veľmi podstatné, aby si človek uvedomil v akej lokalite býva. „Ja nemám svoj vlastný rukopis, pretože veľmi rád skúšam všetky možné smery. Filmarčina ma naučila byť mierumilovní ku všetkému. Keď dostanete zadanie, že v priestore má bývať stará pani, tak musím urobiť interiér tak, aby bol pre ňu pohodlný. Snažím sa z určitého štýlu vydolovať niečo svoje, aby to bolo estetické. Keď niekto chce francúzsko-vidiecký štýl, nazvime ho provensalský v Petržalke, tak poviem, v poriadku, zoberiem iba náznaky toho štýlu, farebnosť a naladím ho na Petržalku.“
Našťastie si klienti dajú povedať a sú otvorení nechať si poradiť. Michal je iba opatrný pri slovách: nechám to na vás. Väčšinou potom nasledujú rôzne vstupy do procesu a zmeny, ktoré sa niekedy neskôr ťažšie aplikujú. Je to plytvanie energiou aj peniazmi. „Snažím sa ľudí hneď na začiatku dotlačiť k tomu, aby si pripravili informácie. Aby vedeli presnejšie definovať čo chcú a ťahám z nich obrázky, materiály, farebnosť, ktorá sa im páči. Čo najviac informácií z nich vyťahnem na začiatku, tým lepšie sa mi s tým pracuje.“

Trendy v bytovom dizajne
Tak ako sa určujú trendy v móde, fungujú aj v bytovom dizajne. Aktuálne ide do popredia veľa kovových alebo nerezových materiálov a ľudia si žiadajú minimalizmus. Žiadaná je praktickosť a veľa úložných priestorov: „Dôležité je, aby človek nebol otrokom toho, že si kúpi niečo lacné a za dva roky to bude musieť meniť. Napríklad pracovná doska v kuchyni. Treba do nej viac investovať pretože lacnejšie materiály sa zničia. To je plocha, ktorú používate každý deň. Tak isto netreba šetriť ani pri batériách v kúpeľni. Všetko sa používaním ničí a určite odporúčam výber dobrej kvality na začiatku, ako o pár rokov všetko prerábať.“

Aj polička sa dá nadekorovať
A ako Michal odhaľuje vkus a zámer svojich klientov? „Ja sa vždy pýtam ľudí kam chodia na dovolenky. Tam smerujem aj ich príbytok. Prísť domov a tešiť sa ako na dovolenku, nie je úplne na škodu. Prídete do prostredia, ktoré vám evokuje kľud a môžete sa tam zrelaxovať a zresetovať.“
Nedávno robil na projekte pre mladých študentov a tam si dovoll nakombinovať rôzne farby. „Farebné interiéry nabádajú k tomu, aby ste ešte stále boli aktivní aj doma.“ Zaujímavé je, že aj obyčajná polička sa dá nadekorovať, tak aby vynikla. Nielen na ňu naukladať knižky, ale prispôsobiť ju tak, aby bola oku lahodiaca. Michala sa nemusíte báť pozvať na návštevu aj keď jeho podvedomie stále pracuje..
„Vedome sa u priateľov vyhýbam hodnoteniam, ale podvedome je to asi vo mne. Občas možno aj čakajú nejakú reakciu, ale snažím sa byť korektný,“ tvrdí úspešny dizajnér. Doma ho vítajú dve dcéry a manželka Janka s ktorými rád chodieva k moru a v zime na lyžovačky. Veľmi sa im páči Mallorca aj Sardínia. Vo voľnom čase sa venuje bejzbalu. „Dali sme sa dokopy starí kamaráti spred 20 rokov a stále nás baví ho hrať. I keď týždeň po zápase potom pár dní oddychujeme, predsa len už nie sme úplne mladí,“ uzatvára s úsmevom Michal.
Foto: archív M.S., TV JOJ