Predstavte si, že sa tretinu života pohybujete v tesnej blízkosti vašej obľúbenej hudobnej ikony. Trávite spolu všetok čas a zdieľate strasti i radosti bežných dní. Takto žil Peter Freestone, osobný asistent Freddieho Mercuryho, speváka a frontmana skupiny Queen. No nebolo to vždy jednoduché…
Angličan s českým občianstvom prežil po boku legendy celých trinásť rokov. Po celý čas mu varil, nakupoval, obliekal ho a staral sa o to, aby mal každé ráno na stole svoj obľúbený čierny čaj. Bývalý garderobier britského Kráľovského baletu zostal s Freddiem až do jeho smrti v roku 1991.
Nezabudnuteľná jazda
Peter najprv pracoval v londýnskom obchodnom dome Selfridges a až neskôr sa presunul do britského Kráľovského baletu. Tam sa zoznámil so známym spevákom. Najskôr išlo len o biznis, postupom času však medzi nimi vzniklo hlboké priateľstvo. Peter sa najskôr staral o kostýmy na turné pre Queen, časom sa dostal k Freddiemu bližšie. Na pódiu bol spevák extravagantný a sebavedomý, v súkromí však tajomný a hanblivý.„S Freddiem som sa prvýkrát stretol ako dvadsaťštyriročný. Bol úplným opakom, než za akého ho ľudia považovali. Existovali dve osobnosti Freddieho Mercuryho. Jedna, ktorú všetci videli na pódiu a druhá – mimo pódia. Bol veľmi tichý, hanblivý a citlivý. A najmä veľmi neistý. AK by bolo v miestnosti osem cudzích ľudí, Freddie by do nej sám nebol schopný vstúpiť, bál sa ľudí. Ak by bol niekto pri ňom, nemal by problém. A tým niekým som bol ja.“ Oproti Petrovi, ktorý je dosť vysoký, bol Freddie podstatne nižší. Aj keď išlo o svetovú hviezdu, aj Freddie bol len človek. Bol si vedomý toho, že má vôkol seba dobrých priateľov, no zároveň si budoval imidž rockovej hviezdy. „Záchvaty hnevu mával často, spravidla vo chvíli, keď sa veci neodohrávali presne podľa jeho predstáv. Na mňa však nikdy naštvaný nebol. Freddie skrátka chcel, aby vždy bolo po jeho, a záchvatom zúrivosti to väčšinou aj dosiahol,“ spomína Peter. Napriek tomu o ňom hovorí s veľkou úctou v hlase a úsmevom na tvári. Poloha, ktorú Freddie na pódiu zastával, mohla byť pre ľudí mätúca, avšak jeho vnútro bolo citlivé a srdce vždy otvorené. „Bol to ten najláskavejší gentleman, akého si viete predstaviť. Perfektne pasoval do anglického prostredia s jeho spôsobmi a galantným správaním, ak nebol, samozrejme, práve nahnevaný. Nikdy som už nikoho podobného nestretol a pochybujem, že niekedy stretnem. Pre svojich priateľov a blízkych by spravil všetko na svete.“ Spevák bol výnimočný v tom, že napriek komplikovanej povahe dokázal fanúšikom odovzdať zo seba maximum a zároveň vedel doma od hudby vypnúť. Uvedomoval si, ako veľmi je dôležité vedieť, kým naozaj človek je. Blízky priateľ hudobnej legendy sa podieľal aj na tvorbe divácky úspešného filmu, ktorý detailne rozoberal vzostupy a pády nezabudnuteľnej kapely Queen. Dokonca bol aj spoluautorom libreta pre baletnú inscenáciu Queen – The Show Must Go On. Pôvodom zanzibarský spevák tajil AIDS do poslednej chvíle a svoje trápenie svetu odhalil len deň pred smrťou v roku 1991. „Moja práca pre Freddieho Mercuryho skončila až tri mesiace po jeho smrti a trvalo mi niekoľko rokov, kým sa mi podarilo vrátiť naspäť do ďalšieho života,“ odhaľuje Peter náročné chvíle, akými prechádzal v tom čase.


Nový domov našiel u susedov
V apríli 2001 sa presťahoval do Prahy, ktorú si hneď na prvý pohľad zamiloval. Po vyše troch rokoch života v stovežatom meste však pochopil, že môže žiť aj na vidieku a do mesta sa kedykoľvek vrátiť. „Na začiatku som bol Prahou ohúrený, po čase mi však začala pripadať ako každé iné veľkomesto. Až teraz na dedine mám konečne pocit, že naozaj žijem. To ticho, žiadne električky, autá a smog. Nádherná česká krajina ku mne prirástla spolu s úžasnými ľuďmi. Ďakujem Českej republike, že ma prijala. V Česku som doma, mám tu dobrých kamarátov. Je tu úžasná hudobná scéna. Sú tu najlepší muzikanti na svete,“ vyjadril sa Peter o našich českých bratoch. V auguste 2020 dokonca získal české občianstvo. „Teraz som konečne sebecký. Prvýkrát v živote žijem tak, ako chcem. Doteraz to bolo o Freddiem, avšak teraz si môžem konečne vypočuť hudbu, akú ja chcem, uvariť si to, čo mám naozaj rád a prísť si domov, kedy mi to vyhovuje. Už nemusím myslieť za niekoho iného,“ pochvaľuje si Angličan nový život. Predtým musel vstávať z postele vždy pred spevákom a ľahol si vždy až po ňom. „Môj spánok bol vždy tým pádom o niečo kratší než jeho.“ Aj spánkový deficit spadal medzi úlohy osobného asistenta svetovej hviezdy.



Prevencia HIV na školách
Po Mercuryho skorej smrti sa stretáva s fanúšikmi Queen po celom svete, aby im pomohol prijať stratu ich spoločného hrdinu. Svoj čas stále venuje aktivitám okolo blízkeho priateľa a zároveň šéfa. Nedávno vydal knihu spomienok s názvom V správny čas na správnom mieste. Na základe svojich životných skúseností vzdeláva súčasnú mládež na školách o stále prítomných nebezpečenstvách HIV/AIDS. „Pre mňa je to veľmi záslužná činnosť a som rád, že sa jej môžem venovať. Tento rok bude 32 rokov od Freddieho smrti. Prednášky začínajú krátkym videom, v ktorom ho predstavíme žiakom a na konci je diskusia, kde sa môžu opýťať na čokoľvek. Mnohokrát ma tieto stretnutia veľmi obohatia. Mladí ľudia sú úprimne zvedaví a téma ich, našťastie, zaujíma.“ Je úžasné, že Freddie Mercury má stále vplyv na ľudí, akoby nikdy neodišiel. To dokáže iba skutočná legenda.