V médiách sa začalo hovoriť o menštruačnej chudobe. Zaujímalo nás, čo na tento nový pojem hovoria odborníci. Oslovili sme sociologičku PhDr. Zuzanu Kusú, CSc., ktorá pôsobí na Slovenskej akadémii vied a venuje sa sociálnej politike, verejnému diskurzu, solidarite a súdržnosti spoločnosti.
Čo hovoríte na návrh, zaviesť bezplatné menštruačné potreby do škôl, na univerzity a zraniteľným skupinám žien?
Podobné programy sú zavedené alebo zavádzané v niekoľkých krajinách, celoštátne či na miestnej alebo regionálnej úrovni. Ľahko si to možno vyhľadať. Je to veľmi chúlostivá situácia, ak vás v škole, v práci, či na ceste vlakom prekvapí menštruácia a nemáte po ruke vložku alebo príde taká silná, že ani pripravené zásoby nestačia. Svet by bol voči týmto situáciám a ženám, ktoré ich prežívajú, prívetivejší, ak by na toaletách boli zriadené automaty na tieto potreby, buď za pár centov alebo bezplatne. Podobne, ako sú v rámci programov z eurofondov financované Zdravé komunity, ktoré sa venujú ľuďom žijúcim v najbiednejších podmienkach, by bolo vhodné zdarma distribuovať tieto potreby študentkám, ktoré nemajú vlastný príjem a žijú v rodinách, kde je problém aj so zabezpečením stravy, nieto ohľadom hygienických potrieb. Je smutné, že je takéto samozrejmé veci potrebné riešiť vo volebných programoch, že sa decentne nerozhodnú pri príprave sociálnych programov. Je to predsa drobnosť, ktorá zlepšuje svet a nie je nejako finančne náročná pre rozpočet. Odhadujem, že väčšina žien sa necíti príjemne, keď sa takáto diskrétna intímna vec hlučne prepiera na verejnosti a medzi mužmi si to asi tiež nezískava sympatie.
Aký máte názor na bezplatnú antikoncepciu a núdzovú tabletku hradenú z verejného zdravotného poistenia pre vybrané skupiny?
S bezplatnou antikoncepciou ako volebnou témou už politické strany u nás vyrukovali niekoľkokrát. O núdzovej tabletke sa poslanci v Národnej rade SR bavili nedávno – v júni. Akokoľvek je jedno aj druhé dôležité pre plánovanie rodičovstva, pre to, aby sme deti privádzali na svet v zrelom veku a do podmienok, ktoré neprivodia rodičom životný stres a deťom utrpenie, významná časť poslancov takéto opatrenie odmieta z náboženských dôvodov, pre prudérnosť, či len preto, že by to bolo drahé. Bezplatná antikoncepcia pre dievčatá a mladé ženy, no rovnako aj pre chlapcov, by mala byť podľa mňa dostupná pre všetkých pod určitou vekovou hranicou, napríklad do 25 rokov. Ak by sme tam vniesli ďalšie kritérium ako bydlisko v segregovanom sídle, takýto program by chtiac-nechtiac mal rasistické zafarbenie a prinášal by posolstvo, že si spoločnosť neželá pôrodnosť najchudobnejších obyvateľov tejto krajiny.
Viera Mašlejová
Foto: Z. K., Shutterstock