O robotickej operácii ste už iste počuli. Zákroky, kde miesto chirurga „drží v ruke“ skalpel robot Da Vinci, sa u nás robia už nejaký čas. Tento raz však lekári využili unikátny systém vyvinutý v NASA, aby pomohli ženám vyriešiť problém s neplodnosťou.
Priekopníkom v tomto smere sa stala Univerzitná nemocnica Martin (UNM). Ako jediná a prvá na Slovensku zoperovala endometriózu pomocou robota Da Vinci, konkrétne typom Da Vinci Xi. Zároveň použili multidisciplinárnym prístupom, čo znamená, že pacientku postupne riešili viacerí špecialisti. Výhoda takejto operácie je v tom, že pacientku uspia len raz a postupne ju operuje – robotickým systémom gynekológ, urológ a chirurg. Prínosom robotickej operácie je aj mini invazívny prístup a rýchlejšia rekonvalescencia po výkone. Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sliznica maternice prerastá do okolia brušnej dutiny a postihuje aj okolité orgány malej panvy – vaječníky, pobrušnicu, črevá, močovody a močový mechúr. Týmto ochorením trpí na Slovensku približne desať percent žien.

Problémy s otehotnením
„Abnormálny rast buniek sliznice maternice je nezhubné ochorenie, ktoré postihuje ženy v menopauze aj v reprodukčnom veku. Hlavnými symptómami je veľká bolesť, ženy počas menštruácie silno krvácajú. Ďalším problémom, ktorý toto ochorenie spôsobuje je, že ženy nemôžu otehotnieť,“ hovorí doc. MUDr. Tibor Bielik, PhD.,primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNM a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine(JLF UK). Samotná operácia edometriózy robotom Da Vinci trvá podľa závažnosti nálezu od dvoch do štyroch hodín. Vďaka minimálne invazívnej robotickej operácii, kedy sú rezy veľmi malé, je pacientka prepustená do domácej liečby už na štvrtý deň po výkone.

Lepšie ako laparoskopiou
Operácia endometriózy sa v súčasnosti robí laparoskopicky, robot Da Vinci poskytuje pre ženy ďalší, vyšší stupeň tohto chirurgického zákroku. „V porovnaní s laparoskopickými operáciami je robotický systém oveľa presnejší a detailnejší. Ak endometrióza postihuje hrubé črevo len na povrchu a nie v celej jeho hrúbke, robot nám umožní odstrániť abnormálne bunky len povrchovo, bez toho, aby sme boli nútení odobrať časť hrubého čreva,“ vysvetlil ďalšie výhody robotického prístupu vedúci lekár Centra robotickej chirurgie Univerzitnej nemocnice MartinMUDr. Marek Adámik, PhD.

Operáciu videlo sto lekárov

Robotický systém Da Vinci Xi môže martinská nemocnica používať vďaka spolupráci s Jesseniovou lekárskoufakultou, ktorá toto zariadenie získala z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.Počas samotného zákroku sa v Robotickom centre Univerzitnej nemocnici Martin zároveň konal na živo prenos z operácie endometriózy, ktorý bol komentovaný a premietaný na Endoskopickom videoworkshope v Žiline. Odborného wokrshopu sa zúčastnilo približne sto odborníkov z oblasti gynekológie.
Čo je to robot Da Vinci

Chirurgický systém Da Vinci vyvinuli v USA ešte v roku 1997. Robotický systém s využitím technologických kozmických poznatkov NASA bol vyrobený pre vojakov americkej armády. Tento počítačový komplex umožňuje chirurgovi lepšie, presnejšie, s menším vypätím síl a následkami pre pacienta, robiť rôzne chirurgické zákroky takzvanou minimálnou invazívnou metódou.
Chirurgický zákrok sa vykonáva ramenami – manipulátormi, ktoré riadi robotický systém, pričom pokyny zadáva a robota ovládaoperatér. Lekár zároveň vidí operáciu vo formáte 3D a pomocou prístroja si môže priblížiť i miesta, ktoré sú voľným okom veľmi ťažko viditeľné.Na operačnej sále to funguje tak, že lekár sedí pri ovládacej konzole a operačné pole sleduje cez stereoskopický zobrazovací kanál. Pomocou džojstikov ovláda nástroje v „rukách“ robota. Tie potom veľmi precízne vykonávajú samotný výkon v tele pacienta. Operačný systém Da Vinci vlastne simuluje pohyby ľudských rúk v tele pacienta.
