Každý z nás sa už niekedy poranil. Či už pri domácich prácach, v záhrade, na pracovisku alebo pri športovaní. V podstate rovnaká rana sprevádza aj každú operáciu. Rozdiel je iba v tom, že k poúrazovej rane dochádza väčšinou náhodou, zatiaľ čo rana po operácii vzniká vedomým zásahom lekára do organizmu v snahe pomôcť pacientovi.
Rýchlosť hojenia do značnej miery závisí od rozsahu rany, ale každá rana sa hojí inak. Proces hojenia je však rovnaký – prebieha v niekoľkých fázach a jeho súčasťou je tzv. sterilný zápal. Na rozdiel od zápalu vyvolaného prípadnou infekciou v rane ide o prirodzenú reakciu tkaniva na operačný zásah.
Zápal je prirodzenou reakciou organizmu
Samotný zápal nie je nič zlé, naopak, patrí k základným nástrojom našej imunity. Jeho cieľom je obrana organizmu proti nežiaducim látkam, ktoré prenikli do rany, a obnova poškodeného tkaniva. Podieľajú sa na ňom faktory zabezpečujúce zrážanie krvi, cievny a lymfatický systém a najrôznejšie zložky imunity. Ideálne je, keď sa poškodenie a jeho následky zvládnu čo najrýchlejšie, keď je zápal akútnou reakciou bez následkov.
Čo pomáha pri zápaloch?
Pri odplavovaní splodín a produktov zápalu z postihnutého tkaniva zohráva veľmi významnú úlohu lymfatický systém. Preto je taký dôležitý pre rýchle hojenie rany. Z medzibunkového priestoru odstraňuje tekutinu a látky, ktoré nie je schopný odstrániť žilový systém. Ide o veľké molekuly bielkovín, kapôčky tuku, zvyšky odumretých buniek a biele krvinky. Tieto látky sa vo väčšej miere hromadia práve pri zápale alebo počas hojenia.
Prečo sa niekomu rany hoja dlhšie?
Medzi najčastejšie príčiny poruchy hojenia rany patrí zhoršené prekrvenie tkaniva, a to i v tých najjemnejších vlásočniciach – poruchy tzv. mikrocirkulácie. Tie zpôsobujú nedostatočné zásobovanie tkanív živinami a kyslíkom, ale aj zhoršené odplavovanie odpadových produktov zápalu. Príčinou sú predovšetkým cievne choroby (ateroskleróza, chronická žilová nedostatočnosť), ale taktiež nedostatočná funkcia lymfatického systému. Rany sa všeobecne horšie hoja s pribúdajúcim vekom, tento problém veľmi trápi pacientov s cukrovkou, nevyhýba sa však ani mladším ľuďom v produktívnom veku. Negatívnu úlohu zohráva aj zlá životospráva, obezita a stres.
Pozor na možné komplikace!
Pooperačné rany obvykle sprevádzajú opuchy, krvné výrony a podliatiny, ktoré spomaľujú hojenie a sú jednou z príčin bolesti. Závažnou komplikaciou zvyknú byť infekcie, ktoré sa do rany môžu dostať. Vtedy hovoríme o infekčnom zápale a vo väčšine prípadov je nevyhnutné nasadiť antibiotiká. Každá rána se hojí jazvou. K pooperačným komplikáciám patrí aj tvorba príliš veľkej jazvy.
Je možné hojenie urýchliť?
Rýchlosť hojenia je individuálna, ale tento prirodzený proces je možné vhodnými prostriedkami podporiť. V poslednom čase sa čoraz viac osvedčuje tzv. systémová enzymoterapia – podávanie enzýmových liekov. Enzýmy usmerňujú priebeh zápalu tak, aby bol čo najúčelnejší a najrýchlejší, obmedzujú vznik a rozvoj opuchov a krvných podliatín a prispievajú aj k tvorbe malej jazvy. Dôležité je dbať na dobrú životosprávu, byť v psychickej pohode a v prvých týždňoch po operácii sa vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe.
Autor: Jana Juríková
Foto: Thinkstock
2 komentáre
Na hojenie rán je podľa mňa veľmi šikovná živicová masť od Repolar-u ABILAR – urýchľuje hojenie, bráni preniknutiu baktérií a nečistôt do rany a je celkom príjemná 🙂
súhlasím! abilar je super mastička