Astigmatizmus možno odstrániť aj pri operácii sivého zákalu.
Roky ste zvykli nosiť okuliare pre astigmatizmus a teraz vám diagnostikovali aj sivý zákal? Berte to ako príležitosť. Práve pri odstránení sivého zákalu vám lekári môžu korigovať aj astigmatizmus, teda nedokonalosť zakrivenia oka. O tom, ako operácia prebieha, nám porozprávala doktorka Alena Ženčárová, primárka očného oddelenia kliniky Diamond Medical v Nových Zámkoch.
Astigmatizmus je pomerne častá dioptrická chyba. Ide o nepravidelnosť zakrivenia povrchu oka, teda rohovky alebo šošovky vnútri oka, čím vzniká deformovaný obraz. Táto refrakčná chyba sa vyskytuje asi u 30 percent populácie a zapríčiňuje rozmazané videnie do diaľky aj do blízka. V mladom veku sa koriguje okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo refrakčnou operáciou laserom. Možno ju vyriešiť aj pri operácii sivého zákalu, jednoducho výberom odpovedajúceho torického modelu náhradnej umelej vnútroočnej šošovky.
Výskyt sivého zákalu stúpa s vekom
Sivý zákal alebo zakalenie vlastnej očnej šošovky je ochorenie, ktoré skôr či neskôr postihne každého človeka. Prejavuje sa zahmleným videním, čo výrazne zhoršuje videnie v šere alebo v noci, čítanie a rozpoznávanie predmetov. Ak máte diagnostikovaný sivý zákal, zákrok zbytočne neodsúvajte. Bude totiž postupovať, ovplyvňovať kvalitu vášho videnia, a tým aj života. Neliečený stav môže viesť až k slepote. „Veľmi dôležité je operáciu neodkladať príliš dlho. Všeobecne platí, že pokročilý sivý zákal je ťažšie operovateľný a môžu skôr vzniknúť operačné aj pooperačné komplikácie. Na rozdiel od minulosti dnes nie je potrebné operáciu odkladať alebo zákal ,nechať dozrieť‘. Práve naopak, sivý zákal odporúčame riešiť čo najskôr,“ objasňuje MUDr. Alena Ženčárová.
Všetko pri jednej operácii
Liečba kvapkami alebo liekmi neexistuje, jediným riešením je krátka, bezpečná a bezbolestná operácia. Lekár pri nej odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju modernou umelou vnútroočnou šošovkou, ktorú pacientovi vypočíta presne na mieru. Počas jednej operácie sa tak pacient môže zbaviť nielen sivého zákalu, ale aj iných dioptrických chýb – presbyopie, krátkozrakosti, ďalekozrakosti alebo astigmatizmu. „Pri použití počítačom riadeného navigačného systému vieme počas operácie torickú šošovku, určenú pacientom s astigmatizmom, bezpečne a presne umiestniť do požadovanej pozície. Vhodným výberom umelej vnútroočnej šošovky tak dokážeme počas operácie sivého zákalu vyriešiť nielen sivý zákal, ale aj astigmatizmus,“ vysvetľuje MUDr. Alena Ženčárová.
Na šošovke záleží
V súčasnosti sa na Slovensku, a rovnako aj na celom svete, implantujú viaceré typy vnútroočných šošoviek. Novú vnútroočnú šošovku navrhujú lekári pacientovi „na mieru“, s ohľadom na jeho zdravotný stav, životný štýl či potreby. Monofokálne šošovky poskytujú výborné videnie na jednu vzdialenosť, napríklad do diaľky. Na čítanie si však budete musieť vziať okuliare. Multifokálne šošovky poskytujú videnie bez okuliarov do blízka, na strednú vzdialenosť aj do diaľky. Nie sú však vhodné pre všetkých pacientov. „Ich implantáciu odporúčame len do očí bez iných očných ochorení,“ radí MUDr. Alena Ženčárová. Náročnejším pacientom, ktorí majú záujem o prémiovú šošovku a videnie na viaceré vzdialenosti, no nie sú pre nich vhodné multifokálne vnútroočné šošovky, lekári môžu ponúknuť aj novú generáciu šošoviek s predĺženým ohniskovým rozpätím. Vďaka nim budú vidieť vynikajúco do diaľky a na strednú vzdialenosť. Torickú verziu, ktorá je určená na korekciu astigmatizmu, majú všetky spomínané typy vnútroočných šošoviek.
Široký výber
Aby bol pacient spokojný s výsledkom operácie, je dôležitý výber šošovky. S tým pomôže lekár, ktorý mu po dôkladnej anamnéze, po vyšetreniach a po podrobnom rozhovore ponúkne najvhodnejšiu šošovku. V súčasnosti by vnútroočné šošovky mali tiež spĺňať požiadavky najvyššej kvality a bezpečnosti. Mali by byť vyrobené z materiálu, ktorý je dobre znášaný organizmom a má najnižší výskyt komplikácií. Mali by plnohodnotne ochrániť pred UV žiarením, či pred žiarením z obrazoviek a monitorov. „Odstránenie sivého zákalu je v súčasnosti veľmi bezpečný, presný, rýchly a bezbolestný zákrok. Som veľmi rada, že tieto technologické výdobytky posledných rokov dokážeme využívať v prospech našich pacientov a pomôcť im tak na ceste k lepšej kvalite videnia,“ dodáva MUDr. Alena Ženčárová, MBA.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300044