Tmavé kruhy pod očami a opuch často bývajú to prvé, čo si všimneme ráno pri pohľade do zrkadla. Je dosť frustrujúce, keď ich nevieme ničím zakryť, a potom s nimi pôsobíme oveľa staršie a unavenejšie. Čo ich ale spôsobuje, prípadne ešte viac zhoršuje?
Na tvári každého z nás sa občas objavia kruhy pod očami. Niekedy sú viac, inokedy menej výrazné a viditeľné. Prebdená noc plná alkoholu, veľa práce, dlhé sedenie pred monitorom či choroba – to všetko sú faktory, ktoré môžu zohrať svoju úlohu a sfarbiť vaše očné okolie do nepekných farieb. Je toho však omnoho viac. Ku kruhom pod očami tiež prispieva genetika či proces starnutia, a keďže je koža pod očami veľmi tenká a nemá mazové žľazy, všetko sa to veľmi ľahko ukáže práve na nej.
Pozor na zdravotné problémy
Prvou vecou, nad ktorou by ste sa mali zamyslieť, je váš zdravotný stav. Ak ste napríklad nedávno bojovali s nejakou chorobou, vášmu telu môžu chýbať vitamíny, antioxidanty či železo. Práve anémia, teda nedostatok železa, býva veľmi častou príčinou vzniku tmavých miest pod očami, pretože vtedy sa do tkanív nedostáva dostatok kyslíka. Taktiež môže ísť o rozšírenú či prasknutú krvnú cievu, čo sa stáva i pod vplyvom určitých liekov.
Alergici týmto estetickým problémom zvyknú trpieť tiež, keďže telo vtedy uvoľňuje histamín. Často sa ešte k tomu pridruží upchatý nos, podráždené, páliace a svrbiace oči. Práve upchaté dutiny spôsobujú, že sa v cievach pod očami hromadí krv. Tie sa potom rozširujú a stmavujú, čo sa navonok prejaví tmavými podliatinami a opuchom.
U ľudí s nedostatočnou funkciou štítnej žľazy taktiež niekedy dochádza k tomu, že sa im pod očami vytvoria výrazné tmavé kruhy. Opuchnuté oči zas signalizujú možné problémy s pečeňou, prípadne hormonálne zmeny u žien. Ak sa necítite dobre a máte podozrenie, že by sa mohlo jednať o nejaký vážnejší zdravotný problém, rozhodne vám odporúčame neodkladať návštevu lekára.

Zlozvyky a nezdravý spôsob života
Ďalšie časté príčiny tmavých kruhov pod očami môžeme hľadať za nezdravým spôsobom života. Ak fajčíte či pijete alkohol, vaša pokožka je nadmerne vysušovaná a zle okysličená. Keď k tomu pridáme ešte nedostatok spánku a nesprávne odlíčenie, napríklad po prehýrenej noci, niet sa čo čudovať, že vaša jemná koža pod očami trpí.
Negatívny efekt má aj dehydratácia v dôsledku slabého pitného režimu alebo jedlo, ktoré obsahuje nadmerné množstvo sodíka, teda napríklad údeniny či slané čipsy. Vaše oči tak budú vyzerať vpadnuté, čo ešte viac zviditeľní a prehĺbi tmavé kruhy pod očami.
Najväčším nepriateľom vašej pokožky je však vo všeobecnosti slnko, pričom tvár je na škodlivé žiarenie asi najnáchylnejšia. Po slnení bez okuliarov a opaľovacieho krému tak získate k opáleniu i nepekný bonus – kruhy pod očami. V neposlednom rade je dôvodom aj stres. Vtedy krv smeruje do iných častí tela a tvár ostáva bledá, kvôli čomu sú cievy pod očami oveľa viditeľnejšie.