Podmienky pre cudzincov v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov Sečovce sú prísnejšie než výkon trestu odňatia slobody. Uviedol to verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský, ktorý dnes predstavil správu z monitoringu národného preventívneho mechanizmu. Ombudsman vyhlásil, že svet väzenstva a svet tohto zariadenia v Sečoviach je de facto rovnaký, pokiaľ ide o obmedzenie slobôd. Cudzinci v tomto zariadení podľa jeho slov prežívajú väzenie bez toho, aby boli právoplatne odsúdení za trestný čin.
Ako Dobrovodský priblížil, migranti v tomto zariadení avizovali zlú zdravotnú starostlivosť, znemožnenie kontaktovať sa s vonkajším svetom či kontaktovať inštitúcie. Cudzinci ani nemali vedomosť o tom, kto im vie poskytnúť právnu pomoc. Sťažovali sa aj na neprimerané použitie obmedzujúceho prostriedku, ako aj na zákrok policajného komanda, ktorý sa nakoniec potvrdil. Ďalším problémom, na ktorý ombudsman narazil, bola nemožnosť vychádzok v plnom rozsahu či nemožnosť skontaktovať rodinu. „Keď sa vykladajú tieto na prvý pohľad malé obmedzenia a dostanú sa do komplexného videnia, tak tí ľudia tam zažívajú útlak, nevôľu a frustráciu. Našli sme tam veľa frustrovaných ľudí, ktorí nekomunikovali so svojou rodinou, lebo im to nebolo umožnené,“ dodal ombudsman s tým, že ak už sú raz ľudia na území SR obmedzení na slobode, malo by sa s nimi zaobchádzať v súlade s ľudskoprávnymi štandardmi. Ako Dobrovodský vysvetlil, SR ratifikovala ako jedna z posledných krajín Európy takzvaný Opčný protokol k Dohovoru proti mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu, ktorým sa SR zaviazala, že na miestach, kde sú osoby obmedzované na slobode, bude pôsobiť preventívne, aby na týchto miestach nedochádzalo ku krutému neľudskému zaobchádzaniu. Z monitoringu vyplynulo 43 odporúčaní pre prevádzkovateľa útvaru, a to pre ministerstvo vnútra a Úrad hraničnej a cudzineckej polície a pre Policajný zbor ako taký.
„Zistili sme, že v danom zariadení sa negarantuje minimálny čas vychádzky, dochádza k svojvoľnému skracovaniu týchto zákonom stanovených dôb,“ priblížil ombudsman a upozornil aj nízku kapacitu sociálnej služby. Ako vysvetlil, zariadenie má kapacitu 176 ľudí. Tá nebola nikdy naplnená, ale ak sa zdvihne migračná vlna, môže sa naplniť. Stav počas monitoringu bol 50 ľudí, na ktorých bol jeden sociálny pracovník, ktorý dva až tri dni v týždni nebol k dispozícií. „Dva až tri dni sa teda nevedia cudzinci dostať k svojim telefónom, ktoré majú zaistené. Dávame odporúčanie ministerstvu vnútra, aby zvýšilo kapacitu sociálnej služby, najmä ak sú na to peniaze z EÚ. Únia to financuje v domnení že sa slovenská republika riadne stará o potreby ľudí, ktorí sú obmedzení na slobode,“ dodal ombudsman.
Celá správa z monitoringu v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov Sečovce je dostupná na oficiálnom webe verejného ochrancu práv.